Білорусь стала частиною ШОС: на Заході занепокоєні посиленням створеного Росією та Китаєм блоку

Читать на русском

Білорусь офіційно стала членом ШОС 4 липня, приєднавшись до дев'яти інших країн-членів. Китай і Росія використовують це розширення для демонстрації підтримки їхнього світогляду на міжнародній арені

Читать на русском
Володимир Путін і Олександр Лукашенко
Білорусь стала частиною ШОС

Білорусь офіційно стала членом ШОС 4 липня, приєднавшись до дев'яти інших країн-членів. Китай і Росія використовують це розширення для демонстрації підтримки їхнього світогляду на міжнародній арені

Білорусь приєдналася до Шанхайської організації співробітництва (ШОС). Відповідне рішення було ухвалене 4 липня в Астані, і Білорусь стала десятим членом ШОС. Експерти вважають, що це зміцнить роль організації як альтернативи західним політичним структурам.

Як повідомляється на офіційному сайті президента Білорусі, вотчина Лукашенка стала десятим членом ШОС, до якої вже входять Індія, Іран, Казахстан, Китай, Киргизстан, Пакистан, Росія, Таджикистан і Узбекистан. За даними CNN, прийняття Білорусі до ШОС є спробою Китаю і Росії перетворити організацію з регіонального блоку безпеки на "геополітичну противагу західним інститутам, очолюваним США та їхніми союзниками".

З початком масштабної війни проти України ШОС стала для нелегітимного президента РФ Володимира Путіна платформою, яка демонструє, що він не ізольований на міжнародній арені. Відносини між Китаєм і США різко погіршилися, тому Пекін тепер менш стурбований тим, що ШОС можуть сприймати як антизахідну організацію, вважає експерт із зовнішньої політики Китаю в Інституті досліджень Китаю в Берліні Єва Зайверт.

На її думку, з приєднанням нових членів Китай і Росія прагнуть показати, що мають багато прихильників їхнього світогляду, і хочуть, щоб ШОС сприймалася як великий блок, який не можна ігнорувати.

Що відомо про ШОС

Шанхайська організація співробітництва була заснована в 2001 році Китаєм, Росією, Казахстаном, Таджикистаном, Киргизстаном та Узбекистаном. У 2017 році до організації приєдналися Індія і Пакистан. Спочатку ШОС була створена для "протидії впливу Заходу в Євразії".

У липні 2023 року Іран також вступив до Шанхайської організації співробітництва. Артур Харитонов, головний координатор проекту Free Hong Kong Center, зазначив, що ШОС від початку була ініціативою Китаю та Росії для встановлення економічного контролю над Центральною Азією. Зараз вони досягли своєї мети, і центрально-азійські країни фактично втратили самостійність у прийнятті рішень. Це негативно впливає на Україну, оскільки вона не має союзників у цьому регіоні. Харитонов пояснив, що військову безпеку контролює Росія, а економіку – Китай. Також він додав, що ШОС трансформується, що може мати непередбачувані наслідки.

З серпня 2023 року Росія і Китай заявляють про намір посилити співпрацю в міжнародних органах, таких, як ООН, Шанхайську організацію співробітництва, G-20 і БРІКС. При цьому Путін ніяк не наважується залишити Росію після того, як суд у Гаазі оголосив ордер на його арешт. Він пропустив вже не один саміт за кордоном.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.