Чи є це загрозою для України?
З 15 по 16 вересня у Самарканді триває саміт Шанхайської організації співробітництва (ШОС). Одна з головних новин цього заходу - Іран підписав меморандум про зобов’язання стати постійним членом ШОС. Експерти бачать в цьому серйозну небезпеку для України. Яку саме? Відповідь Інформатор отримав від Артура Харитонова – головного координатора проекту Free Hong Kong Center.
Артур Харитонов перш за все звернув увагу на те, що ШОС від початку була ініціативою Китаю та росії. «Для того, щоб об’єднати зусилля з встановлення економічного контролю над Центральною Азією. Нині вони досягли своєї мети, - вважає експерт. - Фактично всі центрально-азійські країни є безсуб’єктними в прийнятті своїх рішень. Це недобре для України. Тому що у нас за великим рахунком немає жодного союзника в Центральній Азії. Всі країни, і Афганістан в тому числі – вони підпорядковані росії та Китаю. В військовому плані, безпековому - росії, тобто вона відповідає за те, щоб диктатори на місцях не втрачали владу. В економічному – Китаю», - пояснює Харитонов. І додає, що прямо зараз ми бачимо трансформацію ШОС, яка може привести до непередбачуваних наслідків.
«Ми бачимо, що членом ШОС став Іран. І фактично організація може перерости в економічний блок не демократичного напрямку, - каже він. - Як далеко це може зайти? На мій погляд, тенденції є не зовсім хорошими. Оскільки економіка цих країн буде працювати на посилення юаня, на посилення рубля, то власне – це такий трикутник зла, який замкнувся. Якщо уважне подивитися на країни, які входять в ШОС, то практично всі – від Росії до далекого сходу не є демократичними. І погано налаштованими до України. Я вибачаю в цьому велику небезпеку», - підсумовує Артур Харитонов.
Ще одна тема обговорення про ШОС у експертів - це те, що глава КНР Си Цзиньпінь перед самітом особисто зустрівся з президентом Казахстану Касим-Жомартом Токаєвим. Це підкреслює значимість, яку Пекін надає двостороннім відносинам з Казахстаном. У зв’язку з цим виникає питання, чи може Казахстан підтримати росію та Кітай у протистоянні Україні?
«Коли на початку січня у путіна була розмова з Си Цзиньпінєм, вони домовилися про наступне. Що росія відповідає за військову безпеку Казахстану, а Кітай відповідає за економічну безпеку Казахстану, - пояснює Артур Харитонов. - Що це мається на увазі? Росія визначає геополітичний шлях Казахстану і контролює загалом країну. А економічні ресурси Казахстану підпорядковується китайським компаніям. Якщо ми уважно подивимося на найбільші енергетичні проекти Казахстану, які дають найбільшу кількість ВВП, то вони знаходяться під китайським протекторатом. Якщо поговорити з казахськими активістами, то вони прямо говорять, що весь Казахстан зараз належить Китаю. І через те, що є перерозподіл Казахстану між росією та Китаєм, то нема чого переживати, що росія почне окупацію Казахстану найближчим часом», - запевняє експерт.
При цьому, каже Харитонов, не варто побоюватися, що Казахстан може підтримати росію у військових діях проти України. «На моє переконання, Казахстан не піде на те, щоб відсилати якісь війська до України, воювати проти нас, - каже він. - Казахські квазі-лідери, тому що навряд їх можна назвати демократичними лідерами, вони не підтримують дії росії в Україні. Вони нам співчувають. Чи буде надавати Казахстан якусь підтримку росії? Певно, що буде. У них дружні відносини. Економіка Казахстану напряму пов’язана з економіками і Росії і Китаю. Це буде така беззлочинна бездіяльність з боку Казахстану. Ні, це не проукраїнська нейтральність», - вважає Артур Харитонов.
Український “Центр вільного Гонконга” (Free Hong Kong Center) називає себе “незалежним інформаційним проектом громадської організації “Ліберально-демократична Ліга України”, спрямованим на висвітлення “політичних процесів в Гонконгє та китайському демократичному світі”.
Раніше ми писали про те, чому Сполучені Штати і досі не хочуть визнати росію - країною-спонсором тероризму. Там вважають, що внесення рф до відповідного списку може призвести до небажаних наслідків. При цьому в уряді не аргументують своєї думки.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
Тетяна Самойлова