Поки обраний президент США не озвучив свій план завершення війни в Україні, ми за допомогою математичних моделей намагалися зʼясувати - яку з відомих версій цього плану йому справді сподобається
Поки обраний президент США Дональд Трамп не запропонував підсумкового мирного плану, багато пропозицій циркулюють у медіа від імені його радників. Озвучено вже безліч деталей головоломки. Серед яких і пропозиція США зосередитися на внутрішній політиці, залишивши Європу європейцям. Або ж навпаки, переконати європейців ввести в Україну контингент НАТО спільно з американськими солдатами. Або ж домогтися від України згоди на відмову від членства в НАТО і деокупацію територій в обмін на припинення вогню. У підсумковий пазл їх складе вже сам Трамп. А ми оцінили ймовірність озвучених пропозицій за допомогою теорії ігор, спробувавши знайти найвигідніший для Трампа сценарій припинення війни.
Теорія ігор - це галузь математики, яка описує моделі поведінки людини під час гри. Принципи легко переносяться на політику, економічні стратегії або поведінку людей в екстремальних ситуаціях. Тому теорія ігор стала обов'язковим інструментом у системі ухвалення рішень на держрівні. Вона дає змогу знайти компроміс у від початку конфліктній ситуації, коли неможливо поліпшити становище будь-кого з учасників без погіршення становища іншого. І зараз неупереджена математична модель може стати основою для найбільш гармонійного рішення. При цьому вона показує, що варіант зі швидким вступом України до НАТО є малоймовірним, і ще менш імовірним є варіант із введенням військ союзників.
Якщо моделювати підсумкове рішення Трампа з погляду теорії ігор, то потрібно враховувати весь спектр його обіцянок, пов'язаних із завершенням війни Росії в Україні. Ця тема була однією з ключових у його передвиборчій кампанії, і доси він вважає це своїм головним пріоритетом. Тепер на ньому лежить тягар цих обіцянок, за невиконання яких він втрачатиме бали. І навпаки, отримуватиме бали за їх виконання. Теорія ігор зобов'язує його зібрати якомога більше балів, і точно не отримати негативний результат.
Серед його обіцянок:
Присвоїмо бали цим обіцянкам. З погляду пересічного американця, величезні витрати на військову допомогу обтяжують бюджет. Тому якщо Трампу вдасться скоротити ці витрати, він отримає 2 бали. І, навпаки, втратить 2 бали, якщо американцям, як і раніше, доведеться нести економічний тягар війни.
Зупинити війну для Трампа менш важливо, але все-таки це його передвиборче зобов'язання. Припустимо, він втрачає 1 бал, якщо не досягає миру. І отримує 1 бал, якщо мир буде укладено.
Противники часто дорікають Трампу зраду національних інтересів. Хоча під час виборчої кампанії він наполегливо запевняв, що є захисником національних інтересів США. Якщо він своїми рішеннями щодо України дає привід для нових закидів, то це мінус 2. І навпаки, якщо противники схвалюють його дії, то плюс 2 бали.
Внутрішнім противникам буде значно складніше критикувати Трампа, якщо Зеленський його підтримає. Відповідно підтримка Зеленського - це плюс 1 бал, а негатив з боку українського президента - мінус 1 бал.
Якщо за підсумками переговорів Росія стане грати на боці США, то це стане додатковим балом для Трампа. Якщо не вийде перетворити країну на союзника - мінус 1 бал.
Якщо рішення Трампа призведе до ескалації та світ наблизиться до Третьої світової, то це мінус 1 бал. І плюс 1 бал, якщо Трамп зможе назвати себе рятівником людства.
Відмова від активної участі США у війні, що Тармпу пропонували неодноразово. Тобто США мають залишити все як є і не втручатися.
+2: знімається необхідність фінансувати війну.
+1: можна розраховувати на використання Росії, як союзника.
-2: противники дорікнуть у зраді інтересів США.
-1: війну не буде зупинено.
-1: в Україні Тармпа вважатимуть зрадником.
+1: це буде кроком до деескалації ситуації у світі.
Сумарний результат: 0 балів.
Примус України до підписання мирної угоди на спірних умовах, що аналітики вважають цілком імовірним. Зокрема, такі натяки містить план Келлога: Росія зберігає контроль над окупованими територіями, США послаблює антиросійські санкції, Україна відмовляється від вступу до НАТО, але отримує гарантії безпеки.
+2: знімається необхідність фінансувати війну.
+1: Росія стає ймовірним союзником у майбутньому протистоянні з Китаєм.
+1: досягається мир у війні.
+1: це стане першим кроком до деескалації загальносвітової ситуації.
-1: дії Трампа негативно розцінить керівництво України.
-2: у противників Трампа з'явиться привід стверджувати, що Трамп здав національні інтереси США і дав Росії уникнути відповідальності за розв'язану агресивну війну.
Сумарний результат: 2 бали.
Продовження війни та перенесення підписання мирової угоди на невизначений термін.
-2: все ще необхідні кошти на військову допомогу Україні.
-1: мир не встановлено.
-1: поглиблюється протистояння з Росією.
+1: керівництво України вважає Трампа принциповим союзником.
+2: отримує схвалення конкурентів.
-1: світ стає на крок ближче до Третьої світової.
Сумарний результат: мінус 2 бали.
Введення іноземних військ в Україну, що активно обговорюється в європейських країнах.
-2: необхідно продовжувати військову допомогу Україні.
-1: мир не встановлено.
+2: противники підтримують дії Трампа.
+1: в Україні схвалюють його політику.
-1: Росія розцінює США, як стратегічного противника.
-1: світ робить крок на шляху до ескалації.
Сумарний результат: мінус 2 бали.
Вступ України в НАТО. Цей сценарій завершення війни з позиції миру через силу публічно підтримують в Україні.
-2: потрібно виділяти кошти на військову підтримку Україні.
+1: мир встановлено.
-1: Росія розцінить дії США, як ворожі.
-1: світ зробить крок назустріч Третій світовій.
+1: рішення підтримає президент України.
+2: противники Трампа підтримають це рішення.
Сумарний результат: 0 балів.
Трампу реально завершити війну за 24 години, навіть попри те, що наразі це здається неможливим. Але ціна буде надто високою - США мають піти на поступки Росії стосовно її стратегічних вимог. З огляду геополітики це набагато важливіша тема, ніж просто війна в Україні. Певно через те її не обговорюють публічно.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.