Заміри соціологів показують зростання довіри до Залужного та Буданова, а президент має проблему: надто важкий антирейтинг
Грудневе соціологічне дослідження компанії Active Group показало, що рівень довіри до президента Володимира Зеленського зменшується, а от до Валерія Залужного або Кирила Буданова – цей рівень на високому рівні. Водночас українці не поспішають повністю довіряти активістам, волонтерам, опозиціонерам та навіть відомим військовим.
Найвищий рейтинг довіри та найнижчий антирейтинг в українському суспільстві нині мають:
Такі заміри українці для себе можуть розглядати з різних сторін, одна з яких – це кастинг на майбутні вибори. Хоча ці результати не демонструють, як люди голосували б, наголошує у коментарі "Інформатору" соціолог Андрій Єременко, засновник компанії Active Group, яка проводила це дослідження.
“Ці результати все ж не можна проєктувати саме на вибори, не всі представлені особи заявляли про участь у політичному житті. Звісно, це певне промацування ґрунту, ці дані показують, наскільки людині довіряють саме зараз. Ми міряємо лише громадську думку, а вже ті, хто її читають, роблять різні висновки. Як-от щодо того, що це може бути кастингом на вибори. Можливо, в якомусь кабінеті це так і розглядають”, – зауважив соціолог.
З цього ж дослідження випливає, що люди не надто довіряють людям, повʼязаним із волонтерством та авторитетними серед бійців ЗСУ. Залужний тут виключення. В інших рейтинг низький, антирейтинг вище за нього. Тобто кількість тих, хто не довіряє, вища:
Усіх цих людей обговорювали під кутом різних політичних проєктів на можливих виборах. Проте шансів змагатися за президенське крісло з такими рейтингами майже немає. Те саме стосується політиків, що у різні часи полишили Зе-комаду:
Мабуть найцікавіше, що найвищі антирейтинги - у політиків "старої гвардії". Виходить їм майже ніхто не довіряє:
Відзначимо, що мер Києва Віталій Кличко виглядає ще непогано на фоні Порошенка та Тимошенко. Інформатор раніше вже писав про їхні (і не тільки) президентські амбіції.
“Рівень впізнаваності цих осіб не завжди координується з політичними або громадсько-політичними амбіціями. Це може бути пов’язано з тим, що раніше громадські активісти та військові (зокрема, колишні), які пробували себе в політиці, але їхня діяльність не завжди були ефективною. Не “злітають” поки люди, які мають не зовсім однозначно репутацію. Вони можуть бути ефективні у тому, що вони роблять, але якісь попередні заяви або дії, контраверсійна позиція з якихось питань – все це призводить до того, що вони не мають такої підтримки, на яку могли б розраховувати”, – пояснив у коментарі Інформатору політолог Ігор Рейтерович.
Експерт наголошує, що потенційно люди, які представлені у дослідженні, можуть мати політичні амбіції і можуть у майбутньому бути присутні у політичній системі України. Але списки все ще можуть змінюватися – зокрема, через появу нових прізвищ.
“Після завершення війни запит на нових політиків, на переобрання політиків – він буде. І от на цьому полі всі ці люди можуть зіграти”, – додав Ігор Рейтерович.
Соціолог Андрій Єременко наголосив, що нині у суспільстві вже зростає запит на вибори. Але здебільшого не на президентські, а на парламентські та місцеві. За його словами, перевиборів глави держави хочуть зазвичай ті, кому він не подобається, – і навпаки.
“Прізвища у списках ще будуть змінюватися досить активно, адже хтось вирішить балотуватися, можуть бути неочікувані коаліції та те, що нас здивує. В 2017 році ми би повірили в Зеленського – президента? І зараз схожі історії є. І величезний запит саме на заміну Верховної Ради і окремих місцевих рад”, – підкреслив експерт під час спілкування з нами.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.