Для Зеленського, волонтерів та старої гвардії майбутні вибори будуть невдалими - соцопитування

Заміри соціологів показують зростання довіри до Залужного та Буданова, а президент має проблему: надто важкий антирейтинг

Опитування українців, вибори
Про що свідчать нові дослідження суспільно-політичних настроїв в Україні. Колаж: Інформатор

Грудневе соціологічне дослідження компанії Active Group показало, що рівень довіри до президента Володимира Зеленського зменшується, а от до Валерія Залужного або Кирила Буданова – цей рівень на високому рівні. Водночас українці не поспішають повністю довіряти активістам, волонтерам, опозиціонерам та навіть відомим військовим.

Найвищий рейтинг довіри та найнижчий антирейтинг в українському суспільстві нині мають:

  • Валерій Залужний: 70,9%/-19,9%,
  • Кирило Буданов: 63,3%/-23,4%,
  • Володимир Зеленський: 44,8%/-44,6%. 

Зеленський поступається Залужному і Буданову, а Стерненко і Притула поки не проходять: про що свідчать нові соцопитування та до чого вибори 1

Кастинг на вибори

Такі заміри українці для себе можуть розглядати з різних сторін, одна з яких – це кастинг на майбутні вибори. Хоча ці результати не демонструють, як люди голосували б, наголошує у коментарі "Інформатору" соціолог Андрій Єременко, засновник компанії Active Group, яка проводила це дослідження.

“Ці результати все ж не можна проєктувати саме на вибори, не всі представлені особи заявляли про участь у політичному житті. Звісно, це певне промацування ґрунту, ці дані показують, наскільки людині довіряють саме зараз. Ми міряємо лише громадську думку, а вже ті, хто її читають, роблять різні висновки. Як-от щодо того, що це може бути кастингом на вибори. Можливо, в якомусь кабінеті це так і розглядають”, – зауважив соціолог.

Провал волонтерів та військових активістів

З цього ж дослідження випливає, що люди не надто довіряють людям, повʼязаним із волонтерством та авторитетними серед бійців ЗСУ. Залужний тут виключення. В інших рейтинг низький, антирейтинг вище за нього. Тобто кількість тих, хто не довіряє, вища:

  • активіст Сергій Стерненко: 30,2%/-32,4%,
  • волонтер Сергій Притула: 39,1%/-49,7%,
  • Андрій Білецький: 18,3%/-20,9%,
  • Максим Жорін: 13,7%/-20,7%,
  • Богдан Кротевич: 10,0%/-16,7%.
  • Директор БФ “Повернись живим” Тарас Чмут: 16,5%/-16,7%.

Усіх цих людей обговорювали під кутом різних політичних проєктів на можливих виборах. Проте шансів змагатися за президенське крісло з такими рейтингами майже немає. Те саме стосується політиків, що у різні часи полишили Зе-комаду:

  • ексглава МЗС Дмитро Кулеба: 33,3%/-43,1%,
  • речник Зеленського під час виборів Дмитро Разумков: 23,9%/-42,8%.

Мабуть найцікавіше, що найвищі антирейтинги - у політиків "старої гвардії". Виходить їм майже ніхто не довіряє:

  • Петро Порошенко: 19,9%/-70,2%,
  • Юлія Тимошенко: 12,9%/-79,5%,
  • Віталій Кличко: 24,6%/-59,3%.

Відзначимо, що мер Києва Віталій Кличко виглядає ще непогано на фоні Порошенка та Тимошенко. Інформатор раніше вже писав про їхні (і не тільки) президентські амбіції.

Запит на нових політиків після війни

“Рівень впізнаваності цих осіб не завжди координується з політичними або громадсько-політичними амбіціями. Це може бути пов’язано з тим, що раніше громадські активісти та військові (зокрема, колишні), які пробували себе в політиці, але їхня діяльність не завжди були ефективною. Не “злітають” поки люди, які мають не зовсім однозначно репутацію. Вони можуть бути ефективні у тому, що вони роблять, але якісь попередні заяви або дії, контраверсійна позиція з якихось питань – все це призводить до того, що вони не мають такої підтримки, на яку могли б розраховувати”, – пояснив у коментарі Інформатору політолог Ігор Рейтерович.

Експерт наголошує, що потенційно люди, які представлені у дослідженні, можуть мати політичні амбіції і можуть у майбутньому бути присутні у політичній системі України. Але списки все ще можуть змінюватися – зокрема, через появу нових прізвищ.

“Після завершення війни запит на нових політиків, на переобрання політиків – він буде. І от на цьому полі всі ці люди можуть зіграти”, – додав Ігор Рейтерович.

Соціолог Андрій Єременко наголосив, що нині у суспільстві вже зростає запит на вибори. Але здебільшого не на президентські, а на парламентські та місцеві. За його словами, перевиборів глави держави хочуть зазвичай ті, кому він не подобається, – і навпаки.

“Прізвища у списках ще будуть змінюватися досить активно, адже хтось вирішить балотуватися, можуть бути неочікувані коаліції та те, що нас здивує. В 2017 році ми би повірили в Зеленського – президента? І зараз схожі історії є. І величезний запит саме на заміну Верховної Ради і окремих місцевих рад”, – підкреслив експерт під час спілкування з нами.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube