Трамп справді може зупинити війну за 24 години - але якою ціною! Розбір Інформатора

Ключем до швидкого рішення на мирних переговорах за участі США певно стане ультиматум Путіна, через який почалася війна: думки політологів з приводу можливих поступок Америки, вразливих місць Росії та перспектив України

Дональд Трамп та Володимир Путін і важелі впливу
Трампу можуть швидко набриднути ігри та маніпуляції Путіна

Трампу реально завершити війну за 24 години, навіть попри те, що наразі це здається неможливим. Але ціна буде надто високою -  США мають піти на поступки Росії стосовно її стратегічних вимог. З огляду геополітики це набагато важливіша тема, ніж просто війна в Україні. Певно через те її не обговорюють публічно. Натомість серед сценаріїв завершення війни найвідоміший - план Кіта Келлога, який, мабуть, стане спецпредставником Трампа щодо переговорів із Росією. Це план зупинки війни за корейським сценарієм. 

Де Трамп міг би поступитися

Стратегічні вимоги Росії, через які почалася війна, добре відомі. Але не всі з них навіть у фантастичних варіантах можуть вважатися можливими з погляду політики США та зокрема через позицію Трампа. 

Нагадаємо, у 2023 році Путін висунув ультиматум до США та НАТО. Вони обидва були відхилені. Після того Росія розпочала агресивну війну з Україною

Висновок, який легко зробити: погодження усіх вимог Росії з тих ультиматумів, або навіть якоїсь кількості може спричинити швидке завершення війни. Парадокс у тому, що України вимоги ультиматумів Путіна стосуються дуже опосередковано. Але вони перевертають політику НАТО до гори дригом. 

Притому саме Трамп може ці вимоги задовільнити. Звісно ж не всі. Низка вимог є для США неприпустимі у будь-якому разі. Почати торгуватися можна ось з цих:

  • США та НАТО мають відмовитися від військових баз у пострадянських країнах;
  • Країни НАТО мають остаточно згорнути військову співпрацю з Україною та Грузією;
  • США мають надати гарантії нерозширення НАТО на схід. 

Добре відомо, що Трамп не любить НАТО та вважає недоречним той факт, що саме США витрачають на фінансування військового блока, мета якого - захищати Європу (а не Америку) значні кошти. По факту, це набагато більше, ніж фінансування НАТО з боку європейських партнерів.  

З іншого боку, відомо про ще один намір Трампа: домовитися про союз с Росією проти Китаю. Цей намір, можливо, є фантастикою, але обраний президент США певно готовий зробити кроки назустріч Путіну. 

Ці два моменти - нелюбов Трампа до НАТО та бажання сформувати проти Китаю якнайширшу коаліцію, навіть із залученням Росії - роблять цілком імовірними поступки щодо стратегічних вимог Путіна. Поступки - це таємний бік стратегії переговорів з Росією. 

А щодо вже відомих моментів можливої стратегії команди Трампа, то вони добре відомі: 

  • Україна юридично не відмовляється від окупованих територій, але боротися за них має дипломатичним шляхом.
  • Також Україна має відмовитися (чи назавжди, чи на значний термін) від наміру вступити в НАТО. 
  • Після припинення вогню в Україні мають пройти вибори президента та парламенту. 

Скептики вже зараз кажуть, що такі умови виглядають для Росії недостатніми. Який сенс Росії погоджуватися на подібні умови, якщо війська РФ мають успіх на Донбасі - і якщо динаміка збережеться, то вони протягом року зможуть дійти до Дніпра, а то й навіть до Києва?

Проте всі ті моменти дивним чином стикуються із вимогами Путіна, відхилення яких спричинило війну. Тож вони виглядали б недостатніми, лише якби сприймалися самі по собі.  

Трамп міг би поставити Путіну жорсткий ультиматум
Трамп міг би поставити Путіну жорсткий ультиматум

НАТО більше потребує Україну, ніж навпаки

Інформатор спитав у відомих експертів, що вони думають з приводу наміру Трампа піти на поступки Росії. Наразі вони вважають такий розвиток подій малоімовірним. 

Політолог Олег Саакян підозрює, що Росія спробує обманути Трампа. Тобто, погодитися на переговори, але не ухвалювати ніяких остаточних рішень. 

Під час переговорів військові дії проти України триватимуть, але у той самий час Конгрес США не ухвалить допомогу Україні на наступний рік. Такі дії призведуть до виснаження ЗСУ та країни в цілому. Росія скористається такою нагодою, щоб захопити якомога більше територій чи навіть поставити Україну на коліна:

"Я не бачу можливостей домовитися з Росією. Я найгірший сценарій поки бачу. Те, що Росії вдасться зімітувати переговорний процес та затягнути дії Трампа і тим самим розтягнути цей період, коли не буде якихось конкретних рішень. І таким чином вимотувати Україну. Тим, щоб у неї не було нарощення підтримки. А це буде створювати ще більше напруження між Європою і США", - каже він у коментарі Інформатору.

Відомий український державний, політичний і громадський діяч, експосол України у Білорусі Роман Безсмертний вважає, що навіть на такі поступки, як припинення розширення НАТО на Схід, Сполучені Штати не підуть. На думку пана Безсмертного, Україна вже стала важливою частиною європейської безпеки, і відмовитися від неї - це поставити під загрозу всю архітектуру НАТО. НАТО буде відстоювати Україну заради власне безпеки Альянсу: 

"Після того, як у Балтійському морі порвали ті кабелі, уже дзвіночок продзвенів: майте на увазі – вам [країнам НАТО] якось теж треба захищатися. Захищатися серед усіх членів вміє тільки Україна, яка не в НАТО. Тому Зеленський правий тактично, [коли заявляє про необхідність включення України в Альянс як передумови для переговорів про завершення війни]. Україна зараз потрібна НАТО більше, ніж навпаки", – зазначає він.

При цьому Безсмертний має оптимізм щодо перспектив України у НАТО. Він зауважує, що наперед ніхто не буде розкривати плани, які існують. 

"Ситуація дійде до того, що треба буде голосувати [про включення України в НАТО]. Мотив може виникнути набагато швидше, ніж ми усвідомлюємо. А ті плани, які зараз розгортаються в НАТО, небажано, щоб ставали відомими в Кремлі через декілька хвилин після доповідей. Тому у мене настрій тут більш оптимістичний", – резюмує експерт.

Володимир Зеленський і Марк Рютте
Володимир Зеленський і Марк Рютте

Завищені вимоги Кремля

Кремль традиційно використовує принцип "просити більше, щоб отримати менше". Це стосується й вже згаданого ультиматуму Путіна. Вимоги у ньому не обмежуються пунктами щодо розширення НАТО на Схід та статусу України. Там все набагато серйозніше.

Ось ще деякі пункти: 

  • виведення іноземних військ НАТО з Польщі, Румунії та інших країн Східної Європи;
  • обмеження присутності американського військового флоту за межами США;
  • заборона для США на розгортання власних ядерних сил за кордонами США. 

Версія Саакяна щодо затягування переговорів та виснаження України може реалізуватися саме через ці пункти. На його думку, ті переговори триватимуть, допоки у Трампа не увірветься терпець. Та допоки Трамп сам не почне розмовляти з Росією мовою ультиматумів.  

"Як Трамп може закінчити війну за 24 години? Точно не шляхом здачі України чи прийняття її в НАТО. За 24 години Трамп може закінчити війну тільки якщо би він пішов би на оголошення Росії ультиматуму - або вони завершують війну, або США оголошують війну Росії, але даю 99,9% того, що він на це не піде. Росія не потягне навіть гіпотетично війну зі Штатами. Від слова зовсім", - вважає політолог.

На що може купитися Росія

Але є момент, який вказує: Росія не обовʼязково валятиме дурака на переговорах за участі Сполучених Штатів. У ситуації є момент дуже спокусливий для Путіна. Річ у тім, що сам факт переговорів - у разі досягнення якихось угод та навіть незначні поступки Росії - підтвердять міф, який Кремль весь час намагається просувати: що Росія є супердержавою та діє на рівних із США. 

Особистий фактор тут має велике значення. Росія може прийняти від США навіть косметичні поступки. Тож простір для переговорів певно все ж таки є. 

Проте експерти наголошують, що у всіх цих розкладах не можна ігнорувати позицію України. Військовий та політичний експерт, політичний і юридичний радник, керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко наголошує, що будь-які поступки Росії несуть значні ризики не лише для України, а й для регіональної та глобальної стабільності. На його думку, вимоги Кремля щодо відмови НАТО від розширення чи створення демілітаризованих зон є неприпустимими в умовах сучасної геополітики.

Він наголошує, що Україна має отримати чіткі гарантії безпеки, які включають не лише підтримку НАТО, а й ширшу інтеграцію в євроатлантичні структури. І принаймні до цього все може йти.

"Зараз відбуваються процеси передачі справ. Команда Трампа і безпосередньо Трамп поступово отримує допуск до інформації відповідної, йому надають дані про те, що зараз відбувається в світі, яка ситуація. Починають співпрацювати і адміністрація, яка уже завершує роботу і майбутня. В принципі, це означає що Трамп хоче використати певний елемент сили та тиску на Кремль. Ну, і, звичайно, що чим частіше з Росії будуть звучати різного роду заяви Малофєєвих, які починають розповідати, що Росія буде ставити чергові ультиматуми (що має бути тільки так, як захоче Кремль, що Росія має зберігати в сфері впливу Україну завжди і так далі), то це не дуже сподобалося б Келлогу", - зауважив Мусієнко.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube