«Бархатные ручки», «Ушастый нянь» та інші: чому російські товари все ще можна зустріти в Україні

Читать на русском

Станом на початок 2022 року в Україні працює 104 філії російських компаній

Читать на русском
«Бархатные ручки», «Ушастый нянь» та інші: чому російські товари все ще можна зустріти в Україні

Станом на початок 2022 року в Україні працює 104 філії російських компаній

Війна в Україні розпочалася у 2014 році, коли росія окупувала частину територій нашої держави, відтоді періодично громадськість ставить питання щодо того, коли Україна припинить усі торгові зв'язки з країною-агресором. З 24 лютого росія бомбить міста на всій території нашої держави, а українські дипломати вимагають, щоб міжнародні компанії залишили російський ринок і припинили спонсорувати вбивства населення України.

Але чи змінилися торгові відносини між самою Україною та агресором після ескалації війни, розбирався Інформатор.

Вони ще працюють

За даними російського Єдиного реєстру юридичних осіб, станом на початок 2022 року в Україні працює 104 філії російських компаній. Більше того, станом на 2020 рік в Україні працювало близько 13 тис. компаній, у яких засновники чи бенефіціари – громадяни рф.

Однак не можна не зазначити, що останніми роками російська присутність на українському ринку скорочується, хоча наша країна і залишається залежною від рф в енергетичному плані. Точніше, залишалася, адже за більш ніж 40 днів війни дещо змінилося в економічних відносинах росії та України, але про це трохи пізніше. 

Поки що зупинимося на тих компаніях, які прямо чи опосередковано, продовжують реалізувати свою продукцію в Україні. Найбільша частина російських компаній сконцентрована у Києві. Це не дивно, тому що загалом у столиці зареєстровано більше компаній. Якщо розглядати регіони, то найбільше російських компаній у Харківській, Одеській, Дніпропетровській та Запорізькій областях. Такі дані надають Цензор та YouControl. 

"Промінвестбанк". Основний акціонер з 2009 року – Російська державна корпорація «Банк розвитку та зовнішньоекономічної діяльності» (Зовнішторгбанк), якій належить 99,7% акцій «Промінвестбанку».

Brocard. В Україні ця мережа магазинів преміальної косметики та парфумерії є найбільшою – 100 точок у 26 містах країни. Кінцевим бенефіціарним власником ТОВ «Брокард-Україна» є громадянка Росії Тетяна Володіна. Засновником вказано кіпрський Indenon Holdings Limited. 

Власниками Sportmaster та O'STIN є російські бізнесмени брати Володимир та Микола Фартушняки, а також Олександр Міхальський. Усі троє мають громадянство Мальти з 2015 року, а за адресою проживання вказано Швейцарію.

Засновниками британської аудиторсько-консалтингової компанії Ernst & Young вказані росіяни: Дмитро Жигулін, Михайло Табаков, Олег Юшенков, Софія Азізян та Олексій Малєнкін.

Група ГМС, до складу якої входять «Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання», Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування «Насосенергомаш» та інші. Клієнтами компанії є «Роснефть», «Газпром», «ЛУКойл» та багато інших великих російських компаній. Власник: російський бізнесмен Володимир Лук'яненко 

І, звичайно, компанії, назви яких говорять самі за себе: банк «Сбербанк»; миючі засоби «Ушастый нянь», «Лотос», САРМА; косметика «Бархатные ручки» та «Чистая линия» виробник добрив «Август» та багато інших. 

 

«Бархатные ручки», «Ушастый нянь» та інші: чому російські товари все ще можна зустріти в Україні 1

«Зрада» скасовується?

Як видно навіть із наведеного вище неповного списку, багато компаній належать громадянам Росії або тим, у кого російське коріння, але не є російським бізнесом по суті. Звичайно, наявність російського коріння у бенефіціарів не є злочином. Крім того, не слід забувати, що після повномасштабного вторгнення росії на територію України ситуація з наявністю філій російських компаній, таких, як той самий «Сбербанк», може істотно зменшитися. Особливо у світлі нововнесених змін до Кримінального кодексу України у статті про колабораціонізм. 

«Йдеться ж не лише про посилення відповідальності за колабораціонізм. З того, що я бачу, це й розширення поняття «допомога державі-агресору». по суті, під посібником пропонують розуміти будь-яку співпрацю. Тож я думаю, що закон торкнеться й економічної складової, принаймні все так і виглядає. Але якісь реальні зміни ми зможемо побачити лише після закінчення активної фази бойових дій», - пояснює юрист з корпоративного права Ганна Чичеріна. 

 

«Бархатные ручки», «Ушастый нянь» та інші: чому російські товари все ще можна зустріти в Україні 2

«Бархатные ручки», «Ушастый нянь» та інші: чому російські товари все ще можна зустріти в Україні 3

І все одно будуть нюанси. Наприклад, відомі офшори. Але в умовах нинішніх санкцій країн заходу проти рф ті компанії рф, які перереєструються в інших місцях, автоматично стануть зрадниками для росії. А в такому разі громадяни України, які вирішать співпрацювати з такими компаніями, вже не підпадають під статтю про колабораційну діяльність. Але в жодному разі остаточної версії змін ще немає. Після того, як за посилення відповідальності проголосували у Верховній Раді, у ЗМІ з'явилася інформація, що зміни підписав Президент України. Але буквально 6 квітня Володимир Зеленський повернув законопроект на доопрацювання вже зі своїми виправленнями. 

Вугілля, газ, нафта, електроенергія з Росії 

Залежність України від російської енергії, як і раніше, залишається. Принаймні до початку широкомасштабних бойових дій рф в Україні особливий прогрес у цьому питанні не спостерігався. Здебільшого це стосується вугілля марки Антрацит, який Україна всі роки незалежності добувала на окупованому Донбасі. 

«Миттєво це питання не вирішиш, – ну, хіба що треба подекуди купувати вугілля, що значно дорожче. Вихід – більша ефективність та заміна вугілля іншими джерелами. Україна приєдналася до «зеленого курсу» ЄС, задекларувала намір у перспективі відмовитись від вугілля на електростанціях. Це дуже позитивно, але це не вирішує проблеми у короткостроковому плані», - резюмує директор з наукової роботи Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Вероніка Мовчан. 

Але є й приємні новини. Із заміною нафтопродуктів ситуація не така складна. У критичній ситуації Україна їх купує у Румунії та Польщі, раніше завозила з Литви, імпортує з Азербайджану. Ще один позитивний момент – Україна минулого року зовсім не купувала російського природного газу та ядерного палива. 

А цього року через початок повномасштабної війни Україна нарешті синхронізувала свої енергосистеми із Європейським союзом. Раніше йшлося про те, що наша країна ще не готова до цього етапу, мовляв, деолігархізація так і не відбулася. Синхронізацію, а простіше, приєднання українських електромереж до європейських було заплановано на осінь 2022 року. Величезна кількість проросійських експертів заявляли, що Україна не зможе пройти цей етап у настільки стислий термін, але 16 березня все вийшло 

«Україна стала членом Енергетичного союзу. Завершено об'єднання української та європейської енергосистем. Тепер українська електрика тече до Європи і навпаки», - написав президент Володимир Зеленський у Twitter. 

 

 

По суті, рік у рік на тлі агресивних дій сусіда уряд України продовжує заборону на імпорт деяких товарів з рф. Заборонено зокрема імпорт м'яса, риби, деяких молочних продуктів, кави, чаю, солодощів, алкоголю, сигарет, ліків, добрив, транспортних засобів, паперових виробів.

Раніше інформатор повідомляв про міжнародні компанії, які продовжують вести бізнес у Росії

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.