Що відбувається на Балканах і чому Сербія погрожує ввести війська до Косова

Читать на русском

Сербія оголосила, що може ввести свої сили безпеки в Косово.

Читать на русском
Що відбувається на Балканах і чому Сербія погрожує ввести війська до Косова
Уряду Косово заявляє, що намагається забезпечити порядок у регіоні

Сербія оголосила, що може ввести свої сили безпеки в Косово.

Такі заяви стали реакцією на дії Косовської поліції, яка ввела свої посилені підрозділи до Північного Косова в четвер 8 грудня. Напередодні важливих виборів ситуація в регіоні стає ще більш напруженою.

Серби готові ввести війська до Косова

Про можливе введення силовиків на територію Косова заявив очільник міністерства в справах Косово й Метохії уряду Сербії Петар Петкович ввечері 8 грудня. Він заявив, що косовська влада здійснила «незаконні та насильницькі дії, спрямовані на окупацію півночі Косово й Метохії», передає РСТ. За словами Петковича, прем’єр-міністр Косова Альбін Курті мав на меті примусово провести незаконні вибори в чотирьох муніципалітетах на півночі Косова.

 Петкович каже, що албанці хочуть вигнати сербів з місць їхнього проживання
 Петкович каже, що албанці хочуть вигнати сербів з місць їхнього проживання у Північному Косово

«З огляду на те, що Курті хоче спровокувати насильство і вигнати сербів із Косово й Метохії, Белград розгляне можливість повернення до 1000 наших сил безпеки в Косово й Метохію згідно з резолюцією (ООН — ред.) 1244. Ми не допустимо ще одного «Шторму», вигнання наших людей і страждання нашого народу в Косово й Метохії», — сказав Петкович.

Бєлгород заявив, що положення резолюції РБ ООН 1244 дають змогу повернути 1000 осіб військового та поліцейського персоналу в Косово для підтримки контакту з міжнародними цивільними місіями та міжнародними силами безпеки, розмінування, охорони сербських святих місць і несення служби.

Причина загострення

Північ Косово населена етнічними сербами. Вони негативно ставляться до відокремлення регіону від Сербії. Представники сербів у Косові вийшли з усіх державних структур: з парламенту, судової системи, поліції Косова та інших державних установ. Це був знак протесту проти обов'язкового запровадження автомобільних номерних знаків Республіки Косово. Серби хочуть використовувати пластини часів Слободана Мілошевича, які були видані до того, як Косово проголосило незалежність, пише Euractiv.

Курті заявляє, що Сербія провокує нестабільність в регіоні на догоду москві
Курті заявляє, що Сербія провокує нестабільність в регіоні на догоду москві

«Сербія, не будучи демократичною країною, стає інструментом кремля… Це їхня особиста боротьба за владу, ані за громадян, ані за державу» — прокоментував подію прем’єр Косова Курті, пише Shqip.

Він має на увазі давні симпатії Бєлгорода до москви й те, що нестабільність у регіоні на руку путіну, який прагне відвернути увагу від подій в Україні. Після того, як Курті призначив дострокові муніципальні вибори на 18 грудня, серби голосили бойкот і виборам.

Косово вводить поліцію

У вівторок 6 грудня представники Косовської виборчої комісії в супроводі поліції спробували зайняти приміщення муніципальних виборчих комісій у містах, населених сербами. Відбулися сутички з протестантами, під час яких пролунали сирени повітряної тривоги, чулися постріли та вибухи петард.

Поліція Косово повідомила, що в приміщенні однієї з виборчих дільниць хтось залишив гранату. Пізніше було заявлено, що знайшли два вибухові прилади, а також були зафіксовані напади на правоохоронців, пише Kosov Online.

Прем’єр Косово Альбін Курті наказав посилити присутність поліції на всій території, де мешкають етнічні серби. Як наслідок, у північні регіони увійшли правоохоронці на бронетехніці та з автоматичною зброєю.

Загальна чисельність силовиків склала близько трьохсот осіб. Приштина оголосила, що поліція залишиться, щоб гарантувати безпеку в регіоні, пише РТС. Однак серби сприйняли це як намір вигнати їхню меншину. Міністр оборони Сербії Мілош Вучевич заявив, що атмосфера в Косово вкрай вибухонебезпечна. ЄС та США прагнуть заспокоїти сторони конфлікту.

Проблема Косова

Незалежність Республіки Косово визнали майже 100 держав-членів ООН зі 193. Україна досі не визнає. Албанці, які здебільшого населяють Косово й хочуть незалежності, складають 92 % населення.

У 1996 році в процесі розпаду Югославії між косівськими албанцями та сербами спалахнув конфлікт, який міжнародні сили припинили аж через три роки. Край перейшов під контроль ООН, де-юре залишаючись автономією в складі Сербії. Косово, як і Сербія, підписала угоду про асоціацію з Європейським Союзом і мають стати повноправним членом.

Стосунки між Бєлгородом та Приштиною залишаються напруженими. Ситуація ускладнена тим, що для сербів Косово — історична територія, де розташовувався престол сербського патріарха.

Раніше ми писали про те, як путін намагається розпалити війну на Балканах. Інформатор також розповідав ЄС закликає сторони бути стриманими.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.