“Балістична ракета проти України є черговим доказом, що миру Росія точно не хоче. Путін просто щоразу плює в обличчя тим у світі, хто справді хоче відновлення миру. Його треба зупинити. Потрібно, щоб він відчував, чого коштують його хворі амбіції”
"Ми використовуємо всі засоби для захисту нашої країни, тому ми не будемо вдаватися в деталі. Але ми просто даємо зрозуміти, що ми здатні та можемо відповісти"
Світила сприятимуть успішному просуванню наших планів
Ми не завжди цінуємо тих людей, які поруч з нами, і нажаль, їх дуже легко втратити в одну лише мить. Бо жінка — це муза, вона надихає, розуміє, підтримує. Але якщо вона вже йде — то в більшості випадків назад не повертається. Ця одна помилка може розривати твоє серце багато років поспіль, а, можливо, і до кінця життя.
Що відбувається у неспокійному регіоні і до чого тут росія
Головною подією для всього світу на минулому тижні став Саміт НАТО, на якому були прийняті рішення, що докорінно міняють безпекову політику найрозвинутіших країн та фактично повертають світ до реалій Холодної війни. Звичайно, основна увага була прикута саме до них. Але були під час саміту й інші цікаві заяви, які варто розглянути. Зокрема президент Північної Македонії Стево Пендаровський заявив, росія загрожує миру на Балканах.
Інформатор вирішив розібратися, що відбувається у цьому неспокійному регіоні, з якого почалась Перша Світова і де після довгого періоду миру в Європі вже після розпаду СРСР розпочалась повномасштабна війна між сербами та хорватами.
Стево Пендаровський зазначив на Саміті НАТО, що війна в Україні ще більше загострила гібридні загрози, з якими Північна Македонія стикалася останніми роками.
“Ми стикаємося із цими гібридними погрозами, які надходять від росії, з 2018 року, з моменту нашого референдуму, коли ми проголосували за зміну назви країни, щоб вступити до Альянсу. Всі знають, що досі є нестійкі моменти в регіоні: це питання північного Косова, Республіки Сербської. Ми повинні бути більш уважними — не лише Західні Балкани, але всі країни НАТО повинні приділяти більше уваги цим питанням, інакше десь може початися дестабілізація ", – попередив президент Північної Македонії.
Нагадаємо, що 28 березня послу росії Сергію Базнікіну міністерство закордонних справ Північної Македонії вручило дипломатичну ноту, в якій п'ятьох співробітників посольства Росії названо персонами нон грата. 28 червня Болгарія оголосила персонами нон грата 70 дипломатів та представників технічного персоналу російської дипмісії у Софії. Це безпрецедентна для відносин між двома країнами подією за багато десятиліть.
Можна згадати спробу державного перевороту в Чорногорії у 2016 році та штурм парламенту Північної Македонії у 2017. У цих подіях багато хто бачив російський слід.
Політолог Віталій Кулик вважає всі ці події елементами єдиного ланцюга провокування турбулентності в регіоні та запалити Балкани.
“Відбуваються спроби спровокувати конфлікти між сербами та хорватами, спроби підіграти албанській меншості в Північній Македонії, створення болгаро-македонських проблем, греко-македонських проблем. Всі ці точки напруги максимально підігріваються росією. Доходить до спроб поставки зброї, створення ситуації вибуху, проведення інформаційних операцій. У цих операціях бере участь “Союз добровольцев Донбасса”, який очолює Бородай. Раніше ця організація знаходилась під контролем Суркова. Зараз вони фізично присутні в Сербії. Вони створюють там інформаційні центри, ЗМІ, проводять інформаційні кампанії, евенти, формують у суспільстві упередження проти України та проти Заходу, НАТО, проти входження балканських країн до ЄС.
Не виключаю, що росія знайшла в регіоні фітіль та намагається його запалити. Там досить місць, де порох ще сухий та може підірвати якийсь регіон, щоб здетонували усі Балкани. Попри всі спроби західних медіаторів, за всі ці роки в регіоні не вийшло досягти примирення між різними групами інтересів у цих країнах.
Коли перед повномасштабним вторгненням нам казали, що вдалось досягти позитивної динаміки примирення між сербами та хорватами, що є певні досягнення миротворчих місій. Це не так. При виникненні “сприятливих” ситуацій ці точки напруги будуть вибухати. Сторони хочуть переглянути результати Дейтонських угод, переглянути результати війни на Балканах. Реваншистські настрої там значні. Відбулась стигматизація, консервація страждань, невирішеного конфлікту та втрат. Цей біль нікуди не пішов. Навпаки, він актуалізувався зараз. І росія на цьому грає.
Те, що росія зрадила Сербію, зрадила Косово — розуміють експерти. При цьому росія створила інформаційну ширму, розповідаючи, що Сербія — друг росії, що Косово — це Крим, який повернеться до Сербії. Все це червоною ниткою проходить крізь усі точки напруги. Традиційно росія провокує конфлікт, а потім уходить з нього, зраджуючи тих, хто їй повірив. Але про це говорять лише одиниці: ті, хто знає історію”, - відзначив Віталій Кулик.
Ольга Палій