Зібрали в одному матеріалі все, що стосується ситуації в Косово та можливих наслідків для світу
На півночі Косова місцеві етнічні серби будують барикади, перекривають дороги. Так вони протестують проти рішення влади Косова зобов'язати їх перереєструвати свої автомобілі на номери Косова та отримати документи громадян Косова. Зараз у багатьох із них громадянство Сербії. Вони негативно ставляться до відокремлення регіону від Сербії. Тому й досі, наприклад, користуються сербською валютою. Але з 1 серпня влада Косова планувала домогтися свого – і зробити так, щоб так звані «нейтральні» документи та автомобільні знаки, якими користуються етнічні серби, втратили чинність. Починаючи з неділі, 31 серпня, ситуація почала загострюватися.
У ЗМІ з'явилися повідомлення про сирени та постріли щонайменше у двох містах на півночі Косова. А також про перші вогнепальні поранення серед сербів на пункті пропуску Ярине. Також повідомлялося про те, що поліція Косово взяла під контроль два прикордонні переходи з Сербією. Далі видання SD навіть повідомило, нібито Косово збирається напасти на сербів на півночі країни опівночі 31 липня. Але ця інформація не підтвердилась.
Етнічних сербів на півночі Косова підтримує влада Сербії. Президент цієї країни - Александр Вучич, заявив про можливість військового вирішення конфлікту. За його словами, якщо Приштина (тобто влада Косова) "наважиться переслідувати сербів, погано поводитися з сербами, вбивати сербів, Сербія переможе". Також він заявив:
"Думаю, що ми ніколи не були в більш складній і важкій ситуації, ніж сьогодні. Чому я це сказав? Приштинський режим намагається, подаючи себе жертвою, використовувати настрої у світі".
Згодом у ЗМІ з'явилася інформація, що армія Сербії вже увійшла до Косова. Однак сербська влада заявила, що поки цього не робила. Проте вже з'являються відомості про те, що Сербія стягує до кордону з Косово армію.
В результаті влада Косова в ніч на понеділок, 1 серпня, пішла на поступки. Оголосила, що відтермінує на один місяць – до 1 вересня – заборону на в'їзд автомобілів із сербськими номерами та на видані в Сербії документи. Зробила це Приштина на прохання посла США у Косово. Але при цьому влада Косова вимагає, щоб етнічні серби, які почали протести, розібрали свої барикади. Таким чином, ризик військового конфлікту в регіоні вдалося знизити. І при цьому міжнародні сили під керівництвом НАТО, які відповідають за забезпечення стабільності в Косові (KFOR), готові втрутитися, якщо стабільність опиниться під загрозою. Також у НАТО закликали Приштину та Белград продовжити переговори.
"Інформатор" опитав експертів-міжнародників. І всі вони сходяться на думці, що ситуацію на Балканах розгойдує Росія. Кремль має агентуру і на Півночі Косово, і в Сербії. Колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін сказав нам, що Кремль має дуже багато важелів впливу на сербську владу. І, по суті, Москва продовжує вести в регіоні гібридну війну.
"Вона й інформаційна, вона і про купівлю оптом і в роздріб частини еліти, і політичної еліти та бізнес-еліти, яка сидить на російських контрактах, у тому числі на знижці на російський газ, що йде через Сербію. Це спроби постачання зброї та всі ті чорні та сірі трафіки, які йдуть в основному через Боснію та через сербську частину. І контролюються російськими спецслужбами" - сказав нам Павло Клімкін.
Про величезний вплив Росії в цьому аспекті нам розповів і політичний оглядач групи "Інформаційний опір" Олександр Коваленко:
"Сербія є на Балканах мало не другим домом для російської військової розвідки. Вони поводяться там нахабно, безцеремонно та домінантно".
Опитані нами експерти впевнені: Кремль намагається використати всі можливі важелі тиску, щоби дестабілізувати ситуацію на Балканах. І в такий спосіб створити проблеми для Євросоюзу. Про це «Інформатору» розповів експерт-міжнародник Борис Тизенгаузен:
"Росія зацікавлена в тому, щоб відкрився ще один фронт. Бо якщо загостриться конфлікт Сербії та Косово, то це нові біженці вже у самій Європі, нові проблеми".
Тим більше міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров уже погрожував керівництву Євросоюзу – якщо продовжуватимуться санкції проти РФ, ЄС отримають для себе великі проблеми на Балканах. І тепер депутат партії президента Сербії Володимир Буканович заговорив термінами російської пропаганди про "денацифікацію":
"Мені все більше здається, що Сербія буде змушена розпочати денацифікацію Балкан", - сказав він.
Якщо військового конфлікту на Балканах не вдасться уникнути, це може вплинути на Україну, кажуть опитані нами експерти. ЄС буде змушений відволікатися на ситуацію в Косово, і таким чином менше ресурсів та уваги приділяти Україні. Але колишній міністр закордонних справ Павло Клімкін все ж таки упевнений, критичною ця проблема не стане. Тим більше, що в ситуацію можуть втрутитися сили НАТО:
"Якою зараз буде тактика НАТО – це залежить від рішення ключових союзників. Ця ситуація може бути вирішена і без прямого залучення НАТО, проте я абсолютно впевнений, якщо буде загроза подальшої дестабілізації, НАТО це відсіче на самому початку", сказав Павло Клімкін.
Максим Урлапов