У центрі уваги на зустрічі в Афінах була євроінтеграція, зброя для України та зерновий коридор
Президент Володимир Зеленський прибув із неочікуваним візитом до Греції, де саме проходила зустріч лідерів балканських країн, присвячена проблемам євроінтеграції. Неанонсована поява української делегації дещо змінила акценти зустрічі, додаючи до порядку денного питання виходу рф із «зернової угоди» та підтримку України. Судячи з ухвалених рішень та кроків назустріч Києву, кремль поступово втрачає свій вплив на Балканах.
Президент України Володимир Зеленський після візиту по країнах Північної та Західної Європи несподівано вирушив до Греції, де саме відбувалася зустріч балканських лідерів із нагоди 20-ї річниці саміту ЄС-Західні Балкани та підписання «Салонікської декларації». Прибули представники Чорногорії, Румунії, Боснії та Герцоговини, Північної Македонії, Болгарії, Хорватії та Косово. Сербію представляв президент Александр Вучич. На зустріч приїхала також президентка Молдови Майя Санду, голова Європейської ради Шарль Мішель та Єврокомісарка Урсула фон дер Ляєн.
Візит української делегації тримали в таємниці до останнього. Очільник Офісу президента Андрій Єрмак у своєму телеграмі повідомив, що Київ робить ставку на спілкування з регіональними партнерами.
«Після того, як запропонований нашою командою формат «Україна — Північна Європа» довів свою ефективність і успішно розвивається, ми розширили практику застосовування формули «регіональний кластер+Україна», — написав він.
Україна отримала потужні сигнали підтримки, після того, як у травні президент Зеленський із неанонсованим візитом прибув на саміт прем’єр-міністрів країн Північної Європи. Але держави Балтійського регіону віддавна знайомі з агресивною політикою москви і є одними з найрішучіших союзників України, натомість на Балканах традиційно сильними є впливи росії, яка довгий час позиціювала себе то захисником православ’я перед Османами, а то заступником слов’ян перед поневоленням німецькими державами. Насправді рф націлювалася на «ісконно рускіє» Боспор та Дарданелли, що дало б можливість контролювати торгівлю між Азією та Європою, але пропаганда в них завжди працювала добре — прапори більшості слов’янських країн наслідують імперський стяг росії, що його Петро І поцупив у Нідерландів.
А проте, за підсумками саміту ухвалили доволі різку «Афінську декларацію», у якій всі учасники заявили, що вторгнення росії є «загрозою спільного майбутнього в рамках ЄС», підтримали територіальну цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів, підкреслили, що воєнні злочини рф забувати ніхто не збирається, а також висловили готовність сприяти Україні та Молдові в здійсненні наступних кроків у процесі євроінтеграції. Можна сподіватися, що через свою контрпродуктивну політику росія поступово втрачає друзів на Балканах.
Греція — традиційно проросійська країна, москва викидає купу грошей, зображаючи із себе покровителя Православ’я, яке, до речі, Афіни проголосили державною релігією. Чимало місцевих ЗМІ лютують через те, що візит Зеленського був раптовим і неанонсованим, звинувачують свого прем’єра в поступливості Урсулі фон дер Ляєн, яка нещодавно відпочивала в Греції й провела вихідні в його товаристві. Водночас йому дорікають у неуважності до національних інтересів. Наративи звучать до болю знайомо, що, зрештою, не дивно, зважаючи на те, що трохи нижче ці ж видання сумують за греками, які загинули на російсько-українській війні в лавах окупантів.
Насправді Кіріакос Міцотакіс має й інші мотиви, окрім підтримки гарних відносин із керівництвом ЄС. Саміт у Греції продемонстрував, що Афіни перетворюються на регіонального лідера. Міцотакіс провів перемовини з усіма запрошеними, багато хто шукав його підтримки й це дає йому геополітичну вагу і змогу просувати національні інтереси.
Крім того, вихід росії із зернової угоди не лише створив загрозу реальному голоду та нестабільності в Африці, але й сильно розхитав позиції кремля на Глобальному півдні та в Чорноморському регіоні. Постраждала не лише Україна, але й Туреччина та Греція, економіка якої суттєво залежить від судноплавства. На зустрічі із Зеленським прем’єр-міністр Міцотакіс заявив, що грецькі кораблі перевозять понад 50 % експорту українського зерна морським шляхом.
Київ намагається заручитися підтримкою міжнародної спільноти, аби відновити постачання морем і попросив допомогу Афін у підтримці безпечного маршруту, зокрема надати засоби ППО для портів Одеси. Протидіяти російській ракетній загрозі Україні дуже допомогли б західні літаки. Під час візиту української делегації Греції з’ясувалося, що вона увійде до переліку країн, у яких відбуватиметься підготовка пілотів та наземного складу до використання винищувачів F-16. Це стало приємною несподіванкою.
Ймовірно, питання зброї на саміті було одним з основних. Власне, усі балканські країни колишнього Варшавського блоку досі зберігають великі запаси радянського озброєння. Болгарія, до прикладу, заявила, що готова поставити Україні сотню одиниць бронетехніки на весну.
У вівторок, 22 серпня, Зеленський мав двосторонні зустрічі з балканськими та європейськими політиками. Йшлося про нові оборонні пакети на підтримку ЗСУ, євроінтеграційні процеси та транзит українського зерна територією Європи та морем.
На цьому тлі заслуговує окремої уваги спілкування українського та сербського президентів, розповів Зеленський у телеграм-каналі. Раніше вони зустрічалися лише один раз — 1 червня, на полях саміту Європейської політичної спільноти в Кишиневі, але тоді контакт віч-на-віч був недовгим.
«Хороша розмова. Про повагу до Статуту ООН і непорушності кордонів. Про майбутнє наших народів у спільному європейському домі. Про розвиток відносин, який є нашим спільним інтересом», — зазначено в повідомленні.
Таку ж оцінку зустрічі дав сам Вучич. Напередодні він говорив, що мова йтиме і про Косово, яке Сербія офіційно вважає своєю територією. Україна теж не визнає самостійність Приштини, натомість Бєлград, попри всі симпатії до кремля, вважає Крим територією України. Сербський президент також наголосив, що розмова була доволі прямолінійною.
«У мене була чесна, відверта розмова із Зеленським. Він запитав, яка ситуація і що думають люди в Сербії (про агресію росії — ред.), чому вони думають, що це так. Я йому розповів про те, що було в 1999 році, і говорив про територіальну цілісність, підтверджуючи, що Сербія підтримує територіальну цілісність України, і не змінює цю позицію… Ми обговорили майбутні форми співпраці. Ці люди зараз у великій війні, але вони повинні думати про те, як вони збираються відбудовувати країну. Ми також говорили про Косово й Метохію — я не думаю, що будуть якісь зміни у відносинах України із Сербією та дотримання нашої територіальної цілісності, і це було важливе завдання для нас. Ми, звісно, підтримуватимемо Україну на її європейському шляху, — заявив Вучич.
Офіс президента повідомляє, що Зеленський подякував за гуманітарну допомогу, яку Сербія надає українцям, та запросив Бєлград узяти участь у третьому Міжнародному саміті Кримської платформи, який відбудеться 23 серпня. Реакції Вучича на пропозицію ще не було. Невідомо також, чи йшла мова про постачання зброї: у Бєлграді потужне проросійське лоббі, але, за даними ЗМІ, через тиск Заходу Вучич, нібито, погоджував передачу зброї ЗСУ й готовий і далі надавати допомогу Україні. Уряд Сербії заперечував цю інформацію.
Після зустрічі із Зеленським Вучич заявив, що вірить в успішну співпрацю «з країною, яка ніколи нічого не робила проти Сербії». Він заявив, що не підтримує нові санкції проти росії. Але водночас Вучич підписав «Афінську декларацію», у якій засуджують дії путіна та наголошують на потребі притягнути його до відповідальності, і це спричинило величезний резонанс серед сербів.
Аналітики Євразійського центру Карнеґі вважають, що вплив росії в регіоні підтримується місцевими елітами, і він буде відчутним, допоки їм це вигідно. Але ослаблення кремля на міжнародній арені спонукає їх дистанціюватися. Оплотами рф на Західних Балканах були боснійські серби, Сербія та Чорногорія. Вони мали потужні політичні та бізнесові інтереси з москвою. Але ситуація змінюється.
«Використовуються нові батоги та пряники, щоби підштовхнути місцевих лідерів до взаємного примирення. ЄС також став більш наполегливим, наполягаючи на тому, що європейська інтеграція несумісна зі збереженням тісних зв’язків із росією», — пише видання.
Дружба з путіним стає обтяжливою. Останнім часом з’явилися ознаки того, що в російської влади назрівають серйозні проблеми, спровоковані економічною кризою, невдачами на фронті та ймовірною майбутньою мобілізацією. Можливо, саме тому так завзято росія та її агенти говорять про втому України й Заходу від війни, про провал Контрнаступу та про негайну потребу переговорів на вигідних для кремля умовах.
Інформатор також розповідав, що Греція хоче взяти участь у відновленні історичного центру Одеси, який бомбардували росіяни. Про те, ключові моменти підписаної в Афінах декларації ми писали ось тут.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.