Санкції не діють? То чому рубль впав

Санкції не діють? То чому рубль впав

Читать на русском

Падіння курсу рубля виявилося несподіванкою для багатьох, але є закономірним результатом санкційного тиску

Читать на русском
Мильні бульбашки
Російська економіка роздута режимом путіна

Падіння курсу рубля виявилося несподіванкою для багатьох, але є закономірним результатом санкційного тиску

Низький курс російської національної валюти спровокували міжнародні санкції, щодо ефективності яких в інфопросторі часто точаться палкі суперечки. Кремль намагається приховати дані про реальний стан своєї економіки, але та інформація, яка просочується свідчить, що справи далеко не безхмарні. Ріст ВВП, який декларує москва, частково є відображенням мілітаризації рф, але війна сама по собі не може стати основою стійкого економічного росту. Падіння рубля є однією з перших ознак того, що економіку росії лихоманить.

Рубль — дзеркало "руского міру"

Уже майже півтора року триває повномасштабна війна і стільки ж часу розповідають росіяни, що санкції не діють. Історію про яловість санкцій підтримують різноманітні такери карлсони й інші співці слави путіна. Серйозні видання, як от Bloomberg, повідомляють, що економіка рф пристосувалася і може відновитися вже наступного року. Але, як відомо, гроші не брешуть — курс російського рубля сягнув річного мінімуму й це на тлі найбільших продажів російської нафти марки Brent за увесь час «повномасштабки».

Курс валюти є дзеркалом економічної та політичної ситуації, у якій опинилася держава. У лютому 2022 року світ ще сподівався, що путін утримається від нападу на Україну, як це часто буває, обмежиться «лише» шантажем. Але після появи інформації західних розвідок про неминучість атаки, курс рубля почав свій шлях на дно. З 22 лютого по 7 березня «дерев’яний» стрімко опустився від 80 до 106 рублів за долар. Наляканий бізнес і громадяни намагалися позбутися російської валюти, оскільки остерігалися міжнародного тиску.

З часом, коли перший страх пройшов, курс стабілізувався. Росія навчилася частково обходити санкції, а Центробанк рф здійснював грамотні валютні інтервенції. Допоміг російському рублю і ріст цін на нафту — нестабільність спонукала гравців на ринку гарячково купати енергоносії. Як наслідок, у червні курс тимчасово перевищив навіть довоєнні показники й сягнув 53 рублів за долар.

У довготривалій перспективі допомогли курсу фінансові вливання у війсково-промисловий комплекс. Крім того, багато готівки надійшло на ринок із соцвиплатами сім’ям убитих, а також пораненим росіянам. Суттєво додалися і виплати військовим. Усе це в сукупності тримало курс стабільним і давало підстави вважати, що кремль може ефективно протистояти західним санкціям.

Але це ілюзія росту, адже промисловість створює продукцію, яка згоряє на полях бою. Таке виробництво було б вигідним, якби ця продукція йшла на експорт, бо танки — це не трактори й не станки, які дають прибуток. Так само й російські солдати: виплати сім’ям загиблих та пораненим збільшилися, але ці гроші — це витрати держави. Крім того, уже зараз відчувається брак кваліфікованих робітників.

Засекречена економіка "великої та могутньої"

Висновки експертів про потенційне відновлення росту економіки рф значною мірою опираються на дані самої москви. А кремль намагається створити враження, що все чудово. За офіційними відомостями, у 2022 році ВВП росії виріс і становить 1,8 трильйона доларів. Москві таке заявляти відносно легко, адже росія засекретила частину даних, залишивши мінімум інформації.

До прикладу, пише Guardian, з квітня 2022 року російська влада обмежила доступ до всієї статистики зовнішньої торгівлі, у тому числі щодо експорту, імпорту та торгівлі в рамках Євразійського економічного союзу (ЄАЕС). Мінфін рф також засекретив інформацію про всі видатки федерального бюджету та джерела фінансування його дефіциту. Для путіна зручні дані про економіку за 2022 рік, які залишилися в доступі: є інформація про ВВП у доларах США і ВВП у перерахунку на душу населення. При тому курс валют підігрівається штучно, тож цей показник завищений.

ВПК рф
Війна підштовхує ВПК рф, але це спалювання державних коштів. Фото з відкритих джерел

Економіка росії й у кращі часи була далеко позаду провідних країн світу. До повномасштабної війни ВВП рф зі всіма її нафтодоларами та природніми багатствами був 1% від світового, на рівні Іспанії. Він був меншим, ніж ВВП Італії та міста Нью-Йорк. То чому б економіка мала рости в час війни та під санкційним тиском?

Росія дійсно наростила торговий профіцит, розміром у 227 мільярдів доларів у 2022 році, після того, як вийшла на ринки Індії та Китаю і це стало щитом проти санкцій. Але ситуація змінилася після введення граничних цін на нафту, пише Doutche Whelle, тоді згідно з офіційними даними, у першому кварталі 2023 року доходи від енергоресурсів впали більш ніж на 50 %. Еліна Рібакова з аналітичного центру Bruegel вважає, що є ознаки того, що стан справ почав змінюватися. Вона, навіть, вбачає зв’язок між економічною ситуацією та недавньою спробою перевороту Пригожина.

«Якби ми побачили підвищення цін на нафту, путін міг би спокійно продовжувати роздавати подачки своєму колишньому кухарю, а також на соціальні витрати. На цю мить російська економіка майже повністю залежить від виcоких цін на сировинні товари», — заявила вона.

Перші ластівки

Проти росії застосували величезну кількість найрізноманітніших санкцій, вони діють не так швидко, як нам хотілося б, проте результат є. РФ навчилася частково їх обходити, але це дорого й Захід постійно перекриває «лазівки». Коли у 2014 році запровадили перші санкції проти рф, вони вважалися слабкими, але й тоді російській економіці загрожувала рецесія через падіння курсу валюти та відтік капіталу. Уже наступного року ВВП рф у доларах впав мало не вдвічі й відновлення було довгим та болісним. Цей показник так і не досягнув рівня 2013 року.

За однією з версій, крім імперської манії величі, путіна підштовхнули до повномасштабної війни й санкції. Він вирішив, що або доб’ється їхнього скасування за умовами перемир’я, або України не стане, і питання відпаде саме по собі, а Захід опиниться перед «ситуацією на землі». Вплив санкцій 2014 року нікуди не дівся, проблема тільки багатократно поглибилася, а золотовалютні запаси рф, які допомогли уникнути рецесії у 2014 році, заблоковані.

Санкції проти рф
Центробанк рф визнає, що санкції спричинили падіння курсу рубля. Фото: Japon Times

У квітні, коли долар коштував майже 81 рубль, міністр фінансів Антон Силуанов говорив, що завдяки підвищенню цін на енергоносії, курс рубля «буде мати тенденцію до зміцнення». З того часу рубль слабшав майже безупинно. Москва заявляє, що це тимчасове явище, мовляв, багато доларів вивезли на відпочинок за кордон, але люди не дуже цьому вірять. Для найрозумніших сама очільниця Центробанку, Ельвіра Набіуліна, змушена була визнати, що причиною є торгові обмеження, зокрема встановлення граничних цін на нафту, та витік капіталу. Вона тільки забула додати захмарні витрати на війну.

Є інші докази того, що економіку «лихоманить»: як свідчать розрахунки «РБК-Нерухомість», росіяни не викуповують житло на ринку нерухомості, навіть у найбільш розвиненій московській області. На початок липня в росії набудували 101,1 млн кв. житлової площі — максимум із 2020 року. Але 70 % зі новозбудованого житла так і не розпродали. Ще торік продавали 88,5 % новобудов. Пояснити це можна або тим, що вільних коштів менше, або тим, що якщо вони і є, то росіяни воліють купувати нерухомість у тій же Грузії чи Туреччині. Якомога далі від путіна, тобто йдеться про відтік капіталу.

 Запасайтеся терпінням

Навряд чи «обнулення» економіки рф відбудеться швидко, але експерти Bloomberg вважають, що кризові явища спостерігатимуться і далі. Кремль зуміє ще довго триматися на плаву, особливо, зважаючи на те, що його населенню не звикати до бідності.

Але найближчим часом розпочнеться гарячковий пошук винних і це може підштовхнути кризові явища у рф. Радник путіна з економічних питань Максим Орєшкін 14 серпня звинуватив Набіулліну в занадто «м’якій грошово-кредитній політиці». Олександра Прокопенко, іноземний науковий співробітник Євразійського центру Carnegie Russia і колишній чиновник російського центрального банку, вважає, що це є ознакою того, що економіку переведуть на «воєнні рамки». Вона переконана, що такі дії лише поглиблять інфляцію.

«Ослаблення рубля є результатом закручування міжнародних гайок навколо російської економіки, а також вартістю підтримки економіки. Ніхто не хоче тримати рублі, а обмежена пропозиція валюти від експортерів тисне на валюту. Тим часом рахунок поточних операцій слабшає на тлі стрімкого зростання імпорту та зниження доходів від експорту, що ще більше посилює тиск», — сказав Ерік Мейєрссон, головний стратег ринків, що розвиваються, SEB AB.

Дія санкцій
Якби санкції не діяли, кремль не докладав би стільки зусиль, аби їх скасувати. Фото: FVM

Кремль вигадує різноманітні способи, аби викривати статистичні дані. Частково це потрібно, аби захиститися від санкцій, а частково, аби довести, до вони не діють. І треба визнати, часто це вдається. Але якби санкції й справді не діяли й були лише на шкоду Заходу, питання їх скасування прокремлівські політики не підіймали б за кожної зручної нагоди. Не докладали б у москві стільки зусиль, аби довести їх неефективність, не створювали б ситуації, як, до прикладу, з виходом із «зернової угоди», повернення до якої росія пов’язує з відмовою Заходу від частини санкцій, зокрема розблокування SWIFT.

Ми також писали детально про те, що означає падіння курсу російської національної валюти. А ще ми писали, що рубль продовжує падіння попри заяви кремля і спроби Центробанку виправити ситуацію.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.