Саміт Україна - Балкани: Єрмак назвав вісім ключових моментів ухваленої декларації

Греція долучилася до авіаційної коаліції й навчатиме українських пілотів керувати F-16, а також готує військову підтримку України

Єрмак назвав ключові моменти ухваленої декларації на саміті Україна - Балкани
Андрій Єрмак

У Греції відбувся саміт лідерів Західних Балкан, до якого долучився український президент Володимир Зеленський. За підсумками заходу Греція поповнила ряди авіаційної коаліції та погодилась навчати українських пілотів на винищувачах F-16. Великим успіхом саміту стали ухвалення нової військової допомоги ЗСУ від цієї країни й спільна декларація на підтримку України членами цієї зустрічі. 

Глава ОП Андрій Єрмак у своєму Telegram оприлюднив ключові моменти документа і зазначив, що саміт Україна - Балкани готувався командою Офісу президента спільно з урядом. 

Декларація саміту Україна-Балкани: вісім ключових моментів

  • Вторгнення рф в Україну виявилося переломним моментом для Європи, розпочавши новий етап у розумінні загальних цінностей, єдності та спільного майбутнього всередині ЄС. Настала важлива стадія для забезпечення безпеки й стабільності на європейському континенті. Тривалий порядок, заснований на законах та принципах, які сприяли європейській безпеці, був порушений, і ми стикаємося з наслідками ревізіонізму.
  • Учасники саміту одноголосно висловлюють підтримку незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, що базується на демократичних цінностях та принципах верховенства права. 
  • У Афінах було висловлено підтримку українському президенту Володимиру Зеленському за його зусилля щодо встановлення принципів миру, описаних у "Формулі миру", відповідно до Статуту ООН. 
  • Воєнні злочини та напади на цивільне населення, а також руйнування інфраструктури не можуть залишитися безкарними. 
  • Двадцять років тому Саміт у Салоніках закріпив ідею приєднання Західних Балкан до ЄС. Учасники саміту підкреслили актуальність цього підходу.. Воєнна агресія проти України відзначила необхідність сильного та стабільного ЄС, який гарантуватиме мир та розвиток.
  • Західні Балкани, Україна та Молдова, що межують з країнами-членами ЄС, ділять спільну європейську спадщину, історію та майбутнє. Ці регіони мають спільні виклики та можливості. Прийняття їх до європейської сім'ї є важливим вкладом у стабільність та мир на континенті.
  • Учасники зустрічі обговорили шляхи реалізації цього бачення Європи. Зазначили, що важливо завершити формування розширеного ЄС з урахуванням країн Західних Балкан, України та Молдови. Домовилися про активізацію та переорієнтацію процесу розширення, зберігаючи довіру та виконання вимог.
  • Нова геополітична реальність спонукає прийняти амбітну кінцеву мету, що послужить орієнтиром для майбутнього. 

Греція долучиться до навчання українських пілотів

Греція долучиться до підготовки українських пілотів на винищувачах F-16, заявив президент України Володимир Зеленський у понеділок на прес-конференції в Афінах після зустрічі з прем'єр-міністром Греції Кіріакосом Міцотакісом.

"Сьогодні ми маємо важливий результат для авіаційної коаліції: Греція братиме участь у навчанні наших пілотів на F-16", — сказав Зеленський.

Президент України також подякував прем'єр-міністру Греції за "готовність більше допомагати у захисті нашої Батьківщини". Мікотакіс, зі свого боку, заявив, що зернова угода, яка дозволяла Україні експортувати зерно через Чорне море, має бути негайно відновлена. Він нагадав, що росія використовувала газ як зброю, що призвело до міжнародної енергетичної кризи та інфляції, і зірвала зернову угоду, посиливши тиск на світові ціни на зерно.

"Таким чином стало зрозуміло, що наслідки війни не обмежуються нашим континентом, а торкаються всієї нашої планети", – сказав він.

Зеленський зазначив, що Греція могла б зробити історичний внесок у безпеку Європи, якщо б допомогла захистити Чорноморський басейн своєю протиповітряною обороною.

"Ми робимо все, щоб відновити безпеку на узбережжі Чорного моря. Україна створила альтернативний зерновий коридор. Він може працювати, але щоб він працював стабільно, потрібно посилити повітряний щит", – сказав він.

Лідери підписали декларацію, згідно з якою Греція підтримує членство України в НАТО, якщо країни, що входять до Альянсу, досягнуть згоди з цього питання та будуть виконані умови для членства.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube