Літаки, НАТО та Гаага для путіна: про що говорив Зеленський у Європі

Читать на русском

Візит президента України до країн ЄС відбувається на тлі підготовки до контрнаступу ЗСУ

Читать на русском
Зеленський в турне
Київ хоче сформувати коаліцію для постачання літаків та створити основу для стійкого миру

Візит президента України до країн ЄС відбувається на тлі підготовки до контрнаступу ЗСУ

Президент України Володимир Зеленський вирушив із неанонсованим візитом до країн Європи. Він здійснив низку важливих зустрічей, спрямованих на сприяння євроатлантичній інтеграції нашої країни. Але не менш доленосними на тлі підготовки до контрнаступу можуть бути домовленості між Києвом та європейськими столицями, зокрема щодо постачання літаків та далекобійної зброї. Окремою темою його зустрічей стало питання притягнення до відповідальності воєнних злочинців. Загалом своїм візитом Зеленський наголосив, що Україна налаштована здобути перемогу у війні та потребує потужних гарантій миру.

Зеленський неочікувано поїхав до ЄС

Президент України Володимир Зеленський розпочав неочікуваний візит країнами Європи. Третього травня він прибув до Фінляндії, де взяв участь у саміті лідерів Північних країн. На зустрічі з фінським колегою Саулі Нііністо та лідерами Швеції, Норвегії, Данії та Ісландії Зеленський говорив про західну допомогу, вступ до НАТО та те, що війна кидає виклик не лише Україні, а всій цивілізованій громадськості. А в Нідерландах Зеленський виступив у Міжнародному суді в Гаазі. В програмі візиту була також зустріч із прем’єр-міністром та королем.

Міністри ЄС
На саміт в Гельсінкі зібралися лідери шести країн. Фото: Arise

Це турне відбувається на тлі загадково удару безпілотників по резиденції путіна в кремлі та підготовки до українського весняного контрнаступу. Російські пропагандисти кажуть, що він розпочнеться 9 травня, тобто залишилися лічені дні. Навряд чи можна вірити маренням російської пропаганди, але все вказує на те, що активні дії ЗСУ дійсно незабаром розпочнуться. Раніше Зеленський говорив, що відволікатиметься на міжнародні візити лише якщо будуть «справді поважні причини».

Винищувачі для ЗСУ

Візит до Фінляндії відбувається також напередодні виділення цією країною чергового траншу військової допомоги. У цій країни недавно відбулися вибори. За словами міністра оборони Фінляндії Антті Кайкконена, допомога Україні не буде припинена, навіть якщо формування уряду затягнеться до середини червня. Але для цього не потрібно було б особистого візиту Зеленського, інша справа, якби йшлося про літаки.

На фінляндських пабліках, які використовує для своїх ІПСО росія, пишуть, що президент України привіз із собою «два фургони горил у зелених окулярах», які насправді є пілотами. Пишуть, що вони прибули, аби забрати літаки, які таємно передає Гельсінкі. Мова йде про винищувачі Hornet F-18, які фіни замінюють на F-35. Нібито, таку допомогу, пообіцяла Україні прем’єр-міністерка Санна Марін. Про це дійсно йшла мова, але президент Фінляндії Саулі Нііністьо заявив, що такої передачі не буде, оскільки заміна на нове озброєння ще не відбулася.

Hornet F-18
Hornet F-18 Фінляндія планує замінити на сучасніші моделі. Фото: Reservilainen

 Цікаво, що Зеленський дійсно зустрічався з Марін, а на своїй сторінці в twitter, політикиня заявила, що говорили про військову допомогу, але не розкривала подробиць. Така новина порадувала б Україну, але одним із ключових завдань російської пропаганди у Фінляндії є створити страх безпосереднього залучення фінів до війни, тому це може бути частиною такої ІПСО, а у фургоні були охоронці. Сам Зеленський говорив, що літаки будуть, але вже після контрнаступу.

Нідерланди, теж були однією з небагатьох країн, які заявляли про свою готовність надати Україні F-16, але потім відмовилися це робити. Під час візиту до Нідерландів Зеленський зустрівся і з прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте та його бельгійським колегою Александром Де Кроо. Нідерландські ЗМІ повідомляють, що темою обговорення було збільшення військової підтримки, а саме передачу зброї далекого радіусу дії та винищувачів. Зеленський також має відвідати базу Нідерландських військово-повітряних сил. У січні минулого року пан Рютте заявив, що постачання винищувачів не є табу, хоча такий крок буде «справді великим наступним кроком». 

Зеленський з прем'єрами
Зеленський на зустрічі з прем'єрами знову говорив про F-16. Фото: De Stentor

«Ми сподіваємося, що Нідерланди та Бельгія підтримають нашу ініціативу щодо цієї збройної коаліції. Ми повинні мати сучасну авіацію, і немає причин відкладати рішення», — сказав Зеленський під час прес-конференції.

Підтримка вступу до НАТО

На зустрічі з лідерами скандинавських країн багато говорили про вступ до НАТО. Фінляндія сама нещодавно приєдналася до Організації Північноатлантичного договору, а Швеція на шляху до нього. Для України Альянс може стати чи не єдиним варіантом, аби забезпечити собі мир після того, як бойові дії припиняться.

«Я щиро бажаю Швеції завершити якомога швидше процедуру вступу. Разом із вами НАТО буде складатись із 32 членів. Україна може й повинна стати 33 членом. Я так думаю, і я справді бажаю цього нашій країні», — зауважив Зеленський на спільному брифінгу з лідерами північноєвропейських країн.

Останнім часом з’явилася одразу кілька публікацій у міжнародній пресі, які говорять про те, що частина країн Заходу, хочуть від Києва «зменшення амбіцій», зростає кількість бажаючих всадовити росію та Україну за стіл переговорів, незалежно від того, як закінчиться контрнаступ. Щодо гарантій безпеки, розглядають різні варіанти, такі як додаткове озброєння для ЗСУ чи «гарантії як у НАТО».

Але, як показує досвід, лише членство України в Альянсі, або ядерна зброя, можуть гарантувати інвесторам, що військова агресія росії ніколи більше не повториться. Якщо цього не стенеться, гроші в Україну не прийдуть, наша країна не зможе розвиватися і відбудовуватися. Люди боятимуться будувати майбутнє в країні, яка от-от може стати об’єктом нового нападу.

Скандинавські країни більш рішуче налаштовані щодо підтримки вступу України в НАТО, ніж у Західній Європі. На зустрічі вони підписали спільну заяву, у якій наголосили на підтримці вступу України до ЄС та НАТО й надали допомогу в розмірі 4,4 мільярда доларів. Лідери таких країн НАТО, як Угорщина відверто заявляли, що Україні варто забути про членство в Альянсі, поки росія не дозволить і ці думки її істеблішмент транслює на все ЄС. Візит Зеленського має сприяти зміні подібних настроїв. Київ використовує момент, аби переконувати Захід, що з режимом путіна не можна йти на примирення.

Суд над воєнними злочинцями

Наративу обов’язкового притягнення воєнного злочинця путіна до відповідальності була присвячене промова президента Зеленського в Міжнародному кримінальному суді в Гаазі. Український президент також заявив, що вождь росіян путін повинен відповідати за розпочату ним загарбницьку війну в міжнародному суді. І для цього має бути створений окремий суд, за аналогією з Нюрнберзьким трибуналом. Зрозуміло, що це можливе лише в результаті перемоги України.

«Ми хочемо бачити іншого Володимира тут, ми хочемо його бачити в Гаазі. Того, хто заслуговує бути засудженим за свої дії, і це взагалі має бути здійснено з позиції міжнародного права», — сказав Зеленський у своєму виступі.

Міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хьокстра заявив, що Нідерланди «готові та хочуть» прийняти такий суд. Він додав, що потрібно також притягнути росіян до відповідальності за завдані збитки.

«Незаконні війни не можуть залишатися безкарними. Ми зробимо все від нас залежне, щоб забезпечити притягнення росії до відповідальності», — сказав Хоекстра.

Зеленський також загострив увагу на тому, що йдеться не про регіональний конфлікт, як намагаються показати прихильники ідеї «примирення», а про цивілізаційне протистояння. Тому не можна просто відвернутися від цієї війни, вдаючи, що нічого не відбувається.

«Подивіться, як країни світу об’єднуються довкола підтримки України у її захисті самої себе. Що спонукає їх до того бажання допомогти? Відчуття, що йдеться більш ніж про долю однієї країни. Це відчуття, що це більш ніж протидія одному агресору. Ми маємо зупинити агресивну війну як таку», — заявив Зеленський на виступі в Гаазі.

Овації в Гаазі
Після промови в Гаазі Зеленського зал влаштував йому овації. Фото: De Stentor

За словами Зеленського, перемога України у війні та притягнення путіна і його поплічників до міжнародно-правової відповідальності за ведення агресивної війни може стати основою для того, аби війни взагалі зникли як явище, а всі дражливі питання вирішувалися перемовинами. Він наголосив, що впевненість у своїй безкарності є головним чинником, який спонукає агресивні режими вести війну

«Ми не можемо допустити гібридний імунітет (путіна — ред.), ні гібридний мир, пов’язаний із призупиненням бойових дій на фронті. Нам потрібний дійсний мир, правдиве правосуддя», — сказав Зеленський

До того, як це станеться він закликає Нідерланди сприяти збереженню режиму санкцій та міжнародній ізоляції рф. На спільній пресконференції з прем’єрами Нідерландів і Бельгії президент заявив, що вірить у те, що контрнаступ буде вдалим. Він зазначив, що на перемогу працюють мільйони українців, а ще цьому сприятиме допомога всього Заходу.

 

Ми також писали про те, що візит Зеленського до Німеччини можуть скасувати через витік інформації про подробиці його організації. Інформатор також розповідали, що у відповідь за підпалений дах путінської резиденції заступник секретаря радбезу рф Дмитрій Мєдвєдєв закликав вбити зеленського.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.