"Бабка за бабку, от і витягли діда": як путін в росії сформував собі полк пенсіонерок, що голосують за нього

Читать на русском

В росії пенсіонерки з "загонів путіна", діяльність яких ініціював ідеолог Марат Дінаєв, стали ключовими фігурами в політичному процесі рф

Читать на русском
Володимир Путін на руках у пенсіонерок
Пропутінський електорат пенсійного віку міцно вчепився в свого "царя-батюшку"

В росії пенсіонерки з "загонів путіна", діяльність яких ініціював ідеолог Марат Дінаєв, стали ключовими фігурами в політичному процесі рф

Очільник кремля володимир путін, якому намалювали надвисокий процент на "виборах", за 24-річний термін президентства опирався на різні соціальні групи в росії. Але одна з цих груп, безумовно, здобула особливу увагу - це пенсіонери. Зокрема, це навіть одинокі працюючі жінки старші 55 років. Ця демографічна група стала основним стовпом підтримки для диктатора рф за останні роки.

Інформатор проаналізував, чому саме пенсіонерки стали його найвірнішими виборцями, чи отримують вони гроші за свою діяльність і які технології були для цього використані.

Чому "загони путіна" створили з пенсіонерок

Пенсійний вік для багатьох росіян означає не тільки відпочинок від роботи, а й активну участь у суспільному житті. Згідно з демографічною картиною росії, після 55 років спостерігається значний перекіс на користь жінок пенсійного віку. Чоловіки ж в зазначеній віковій групі частіше за жінок мають проблеми зі здоров'ям, що призводить до скорочення їхнього чисельного складу. Це перша з причин, яка робить пенсіонерок однією з найбільш впливових груп населення.

Демографічна карта рф
Демографічна карта рф

Ці жінки залишаються активними попри поважний вік. Багато з них продовжують працювати чи займатися домашніми справами, вони також витрачають значний час на спілкування з дітьми та онуками. Загалом, активність – це одна з рис потенційного виборця.

Якщо додати до цього ще одну складову - соціальні мережі – промальовується потрійне комбо, яке за умови впливу телебачення на пристарілу психіку і тиск на них пропагандистських меседжей через смартфони, робить їх важливими передавачами потрібної інформації. Зокрема про політику та діяльність путіна.

Хто є ідеологом армії путіністок

Першочергово путінські загони пенсіонерок знали лише як "активісток з Краснодарського краю", які тільки у 2011 році почали з’являтися у медійному просторі і агітували за потенційного кандидата. І першочергово ним був ніяк не путін, а відомий краснодарський бізнесмен Марат Дінаєв, який і вважається ідеологом створення гуртка пенсіонерок. Перші акції за участю цього пенсійного угруповання датуються ще далеким 2011 роком. Хоча тоді на краснодарських бабць ніхто уваги не звертав.

"Загони путіна" з Дінаєвим
"Загони путіна" з Маратом Дінаєвим

Тільки після того, як у самого Дінаєва з політикою не склалося (його зняли з виборів за фальсифіковані підписи – ред.), загін жінок пенсійного віку став найбільш відомою силою, який почали активно залучати до політичних акцій. Рух став відомим штурмами штабу нині покійного Навального (у 2013, коли Навальний балотувався в мери москви і у 2017 – коли той йшов у президенти - ред). Пенсіонерки з Краснодару вломлювалися у штаб у кількості 30 осіб і забирали всі агітки. Також пристаркуваті дами атакували відділення партії "Яблуко" тощо. І виявилося дуже зручно боротися з опозицією, залучаючи пенсіонерок, а не тих же спортивного типу шибайголів (так званих тітушок). Бо пенсіонеркам, як правило, нічого не заподієш, а якщо запакувати бабцю в поліцейський уазик, це може підняти хвилю обурення. І, звісно, це не на користь опонентів путіна.

Навіжені бабки штурмують штаб Навального
Навіжені бабки штурмують штаб Навального

Схема з гнівно налаштованими бабцями, озброєними смартфонами, виявилася робочою. Ось так переслідуючи виключно комерційні цілі, Дінаєв створив "путіністок", які вже котрий рік роблять своєму ідолу рейтинг.

Хто є головним образом мемів з "тирнетів"

Зараз колектив "загону путіна" складає понад 400 активних пенсіонерок по всій росії. Спочатку начальницею штаба (років 13 тому назад) обрали так звану Лідію Аркадіївну – бабцю в червоному береті. Вона у всіх бідах звинувачувала ЦРУ, Обаму, Майдан. Вже тоді було зрозуміло, що на бабцях хтось хайпує і направляє їх діяльність у медійне русло.

Лідери "загонів путіна"
Лідери "загонів путіна" - Лідія Аркадіївна і Людмила Іванівна

Пізніше командором зробили жваву пенсіонерку з червоногарячим волоссям – Людимилу Іванівну. Нова прима також викладається на повну силу. Перед тим, як стати рупором пропаганди, жінка працювала фінансистом і пишається медаллю від Єльцина, яку отримала у 90-х. Одна з кращих економісток Кубані – завжди на передовій і зараз.

Жінкам роздали мерчі (футболки з зображенням путіна), тексти з нісенітницею, яка кожна повинна казати на камеру. І почалася медійна розкрутка пристаркуватих путіністок. Загалом, за викладення нових відео і вербовку нових членів "загонів путіна" відповідає дочка Дінаєва – Фатіма.

"Загони путіна" знімають агітвідео
"Загони путіна" знімають агітвідео

Дінаєва пояснює бабцям такі складні слова як "твітер", "клабхаус", "попіт" та "телеграм", який пенсіонерки згодом у своїх відео вимагають закрити як "аморальний". До речі, і слово "інтернет" пристаркуваті агітаторки довго не могли вимовити. Так і зародився на просторах мережі мем з "тирнетами" за їх участю. Тобто вираз "это всё ваши тырнеты придумали - в моё время такого не было" з'явився не без участі цих бойових бабць. 

Фатіма Дінаєва знімає тіктоки з "бойовою бабцею" Кутас Салеховною
Фатіма Дінаєва знімає тіктоки з "бойовою бабцею" Кутас Салеховною

"Путінські загони" за вказівкою режисерів-сценарістів критикують ООН, НАТО, гнівно звертаються до Трампа чи Байдена, обсмоктують американську зовнішню і внутрішню політику, розганяють фейки про "нацистів/бандерівців/українську хунту", спалюють прапор США і Байдена-вампіра на Масляну. Дивно, що жінки не обговорюють ціни на ліки, не критикують низькі пенсії чи високі тарифи за комуналку або те, що їх дітей в якості м’яса відправляють на т.зв. "СВО". Відтак, "загони путіна" з мемів та креативних фігур перетворилися на "поважних" агітаторок. Путін взагалі для них є персоною недоторканною, тому в останніх роликах заклики голосувати за нього у нормального глядача не викликають нічого, окрім сміху і відрази.

Telegram oembed: https://t.me/informator_live/1701

Технології КДБ чи формування "колективного безумства"

Але сміх сміхом, а результати головного кдбіста росії вже не про "смішне", вони кажуть про інше – задіяні технології, які за своєю формою і впливом, нагадують сталінські. А через пропагандистські нарративи путін у створеному медійному вакуумі виглядає цілком як остання надія російського населення.

"Російське населення доволі цинічне, воно розуміє, що путін дає їм шматок хліба і краще не плювати в руку, яка їм дає цей шматок хліба. Це такий чистий сталінізм. До речі, не просто так путінське оточення реанімувало через фільми про НКВД і таке подібне сталінську свідомість, привчало впродовж 15 років російське населення саме до типового рівня поведінки в авторитарній країні. За сталінізму конкретно навіть [таке застосовувалось]", - проаналізував діяльність "загонів путіна" український політолог Володимир Цибулько у коментарі Freeдом.

Тобто, цілком ймовірно, що такий розворот в "архаїку" вже з десяток років тому, свідчив про те, що у влади рф немає ніякої картини майбутнього. Що ж до пенсіонерок, буквально закоханих у авторитарного керівника, путін дійсно створювався як ідеальний для них кандидат. І нехай реформ немає і система погрузла в болоті, це яка-ніяка стабільність. І чхати, що це ілюзія стабільності.

Одним із ключових факторів впливу на пенсіонерів є їхня здатність формувати думку. Багато з них вважаються "лідерами думок" у своїй родині та серед друзів. Вони також мають значний вплив на своїх дітей та онуків і часто переконують їх голосувати за кандидатів, які, на їхню думку, є найкращими для країни. Таким чином, підтримка пенсіонерів, яких насправді підстьобують голосувати за царя-батюшку, стала дуже важливою експонентою політичних виборів в рф. І, насправді, це є скоріше закономірністю, що пенсіонери, які отримують подачки у вигляді смартфонів, мікрохвильовок чи автівки "Лади" за покійного – вищою мірою мають винагородити за це своєю відданністю путіна.

Якщо згадати портрет наших українських пенсіонерок, який створювали піартехнологи під вибори, то їх робили в чомусь схожими за духом. На просторах інтернету народжувалися меми про "взнала, що внук голосував за "регіони", переписала хату на кота", "хочеш врятувати Україну в день виборів – сховай бабусин паспорт" або ж пенсіонерку, якій порадили продати собаку за комунальні борги. Загалом, українські пенсіонери були в опозиції до влади, тому їх образ юзали нечасто і ніяких "загонів" вони не сформували. Навіть за екс-радикала Ляшка з його вилами і коровою, наше пенсійне населення не йшло жваво за нього голосувати.

В Україні створити "загони бабок" не вийшло
В Україні створити "загони бабок" не вийшло

В рф все іде за планом?

Може скластися враження, що у російської армії пенсіонерів немає ніяких рамок. Вони у своїх медійних виступах нібито намагаються досягти найвищого рівня абсурду. Але це і є славнозвісна кдбшна технологія, яка має точково спрацювати на загал, на основну масу населення. Ці мемчики, створені на чутках, залітають у рекомендації соцмереж на хайпі і викликають ні що інше ніж "стадний рефлекс". І залишається тільки здогадуватися, скільки російських грошей фінансово задіяні заради створення цих меседжей.

Політичні технологи допускають, що "загони путіна" фінансуються через губернатора та місцеву владу. Цілком ймовірно, що у Дінаєва є й меценати. Фонд Дінаєва "Соціальна справедливість" витратив на благодійність більше 4 млн рублів – це єдиний фінансовий звіт за 2016 рік. При цьому, бабцям зарплатню не платять, бо вони працюють, за твердженням самого Дінаєва, за ідею. Не виключно, що пенсіонерам передають продуктові набори з благодійного фонду.

Однозначно "бабки путіна" мали і мають тенденцію бути більш схильними до вірування в різні інформаційні маніпуляції та фейки. За останні роки багато пенсіонерів відкрили для себе інтернет, але вони не завжди можуть відрізнити правдиву інформацію від маніпулятивної, що робить їх досить вразливими до пропаганди, зокрема тієї, яку веде російський державний апарат. А цей апарат сформував для них незаплямований образ путіна – який є освіченою, спортивною, далекоглядною людиною і мачо-правителем (насправді, ні, це злочинець, якій має закінчити на лаві підсудних в Гаазі).

володимир путін. Фото: gettyimages
володимир путін. Фото: gettyimages

Але концепт створився непохитний – "є путін – є росія, нема путіна – нема росії". Можливо, через це всеросійське обожнювання путіна, його загони і не розуміють, що на екранах росТБ з’являються клони їх лідера, яких вже давно навчилися розрізняти в Україні і світі, але тільки не славнозвісні агітатори. Натомість "Російська партія пенсіонерів за соціальну справедливість" по інерції продовжує молитися на свого "золотого теля", який вже давно є таким саме медійним образом, як і самі "путінські загони".

Це означає тільки те, що жінки віком 55+ за відсутності здорового інформаційного впливу продовжуватимуть і надалі бути однією з основних соціальних стрижнів підтримки путіна та його політичної агенди. Їхня активність, вплив на думку своєї родини та схильність до вірування в пропаганду роблять їх надзвичайно важливими учасниками політичного процесу в росії, якщо не найголовнішим учасником. Але хворим настільки, щоб сприймати на віру заяви путіна про мирні переговори наряду з його погрозами нового наступу на Україну

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.