8 грудня - Всесвітній день клімату. Цей день в історії

Читать на русском

Цього дня 1609 року в Мілані відкрилася Амброзіанська бібліотека, а 1868 у Львові засноване товариство «Просвіта»

Читать на русском
8 грудня - Всесвітній день клімату. Цей день в історії
8 грудня - Всесвітній день клімату

Цього дня 1609 року в Мілані відкрилася Амброзіанська бібліотека, а 1868 у Львові засноване товариство «Просвіта»

8 грудня 2022 року - четвер. В цей день 1876 року народилася українська актриса і письменниця Марія Крушельницька, а 42 роки тому 8 грудня в Нью-Йорку застрелили музиканта Джона Леннона. Сьогодні – 288 день війни Росії проти України. До Нового року залишився 23 дні. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.

У четвер, 8 грудня, відзначають Всесвітній день клімату та День «Візьми до відома». Сьогодні в Румунії та Узбекистані відзначають День Конституції. В Киргизстані — День працівників радіо і телебачення. Фінляндія відзначає День фінської музики. В Албанії сьогодні — День молоді. У Панамі святкують День матері. В Ефіопії — День націй, національностей і народів. В Японії — буддійське свято День Бодхі.

Всесвітній день клімату

Клімат часто порівнюють з погодою, але, насправді, між цими поняттями є різниця. Погода змінюється щодня : часом іде дощ, світить сонце, падає сніг. А клімат – це характер погодних умов протягом тривалого періоду для значної території.

За всю історію існування нашої планети клімат на її поверхні змінювався безліч разів. Вченим відомо про 7 льодовикових періодів, після яких наступало глобальне потепління, що залишило свій відбиток у житті нашої планети. Дотепер археологи знаходять кістки мамонтів, динозаврів навіть на теренах України. Між першими змінами клімату проходили мільйони років, а зараз, з розвитком новітніх технологій, все частіше відбуваються не просто зміни клімату, а кліматичні кризи. Кліматична криза – це надмірно стрімка зміна клімату через підвищення глобальної середньої температури. Щоб протидіяти кліматичній кризі, варто досягти вуглецевої нейтральності вже 2050 року та адаптуватися до змін клімату.

Причин зміни клімату є багато, проте однією з найголовніших є парниковий ефект, – це процес, за якого парникові гази затримують сонячну енергію на поверхні Землі та в атмосфері і перешкоджають її поверненню назад у космос. Парниковий ефект – абсолютно нормальне явище, але після промислової революції з середини 19 ст. через спалювання викопного палива, концентрація парникових газів в атмосфері почала різко зростати. Ще однією із причин зміни клімату є водяна пара. Вона перебуває в атмосфері лише декілька днів і дуже швидко реагує на температурні зміни. Чим тепліше стає, тим більше води випаровується і потрапляє в атмосферу. Таким чином вода посилює процес глобального потепління. Глобальне потепління має великий вплив на нашу планету. Середня температура в арктичних регіонах Землі вже зросла на 2 градуси.

В цей день в Нью-Йорку застрелили Джона Леннона

8 грудня в Нью-Йорку застрелили Джона Леннона
Джон Леннон

Вбивство Джона Леннона, всесвітньо відомого британського рок-музиканта, засновника та лідера The Beatles, сталося 8 грудня 1980 року біля входу в будівлю «Дакота», в якій Леннон проживав разом зі своєю дружиною Йоко Оно. Він був застрелений Марком Чепменом — людиною, яка була обурена поглядами і способом життя Леннона і, судячи з усього, мала психічні відхилення, хоча останнє не було визнано судом. Вбивство сталося ввечері, коли Джон Леннон разом із Йоко Оно поверталися додому з звукозаписної студії Record Plant.

Смерть Джона Леннона була констатована після прибуття в лікарню Св. Луки—Рузвельта, причина — велика втрата крові. Незабаром місцеві радіостанції повідомили про те, що трапилося, після чого біля лікарні Рузвельта і біля будівлі «Дакоти» зібралися натовпи людей. 10 грудня 1980 року тіло Леннона було кремовано на кладовищі Фернкліфф, Грінберг, а прах був відданий Йоко Оно, яка заявила, що похорону не буде. Перше повідомлення про смерть Леннона широкому загалу було зроблено коментатором Говардом Коселлом на каналі ABC під час футбольної трансляції Monday Night Football.

Чим ще відзначився цей день в історії

Вашингтон, 8 грудня 1987 рік, Михайло Горбачов і Рональд Рейган
1987 року у Вашингтоні генеральний секретар ЦК КПРС Михайло Горбачов і президент США Рональд Рейган підписали договір про ліквідацію ракет середньої та малої дальності

1609 — в Мілані відкрилася Амброзіанська бібліотека.

1868 — у Львові засноване товариство «Просвіта».

1881 — у Відні (Австрія) сталась пожежа у Рінгтеатрі — загинуло близько 850 людей.

1941 — США та Велика Британія оголосили війну Японії.

1955 — ПАРЄ затвердила свій прапор — нинішній прапор Євросоюзу.

1963 — катастрофа Boeing 707 в Елктоні (США) через влучання блискавки — загинула 81 людина.

1963 — у Неваді (США) викрали сина співака Френка Сінатри.

1966 — в Егейському морі затонув грецький пором «Іракліон» —загинуло 217 людей.

1980 — в Нью-Йорку 25-річний Марк Чепмен застрелив музиканта Джона Леннона (на фото Леннон дає автограф Чепмену за кілька годин до вбивства).

1987 — хокеїст команди «Філадельфія Флайєрз» Рон Хекстолл став першим воротарем в історії НХЛ, який закинув шайбу у ворота суперника.

1987 — у Вашингтоні генеральний секретар ЦК КПРС Михайло Горбачов і президент США Рональд Рейган підписали договір про ліквідацію ракет середньої та малої дальності.

2010 — SpaceX запусками SpaceX Falcon 9 та SpaceX Dragon стала першою приватною компанією, якій вдалося успішно запустити, вивести на орбіту та безпечно повернути космічний апарат.

2013 — у Києві під час мітингу на Євромайдані повалили пам'ятник Леніну на Бессарабці.

День народження української актриси і письменниці Марії Крушельницької

Марія Крушельницька, українська актриса і письменниця
Марія Крушельницька, українська актриса і письменниця

Марія Степанівна Крушельни́цька (дівоче прізвище — Слобода; псевдоніми і криптоніми — Слободівна, Марія Слободівна, Марія Степанівна, Слобода-Крушельницька Марія, М. С., М.; 8 грудня 1876 с. Ульгівка, Рава-Руський повіт, нині Польща — 28 серпня 1935, Харків) — українська акторка, письменниця, громадська діячка.

Народилась в сім'ї поштового службовця, згодом музиканта в театрі товариства «Руська бесіда» Степана Слободи; мала трьох братів і сестру. Навчалася в українській гімназії в м. Львові. Від 1893 грала в українському театрі т-ва «Руська бесіда». Виконувала головні ролі в п'єсах І.Карпенка-Карого, М.Старицького, І.Франка, Ю.Крашевського, Г.Зудермана, Л.Толстого. З театром об'їздила всю Галичину, гастролювала в Польщі. У 1899 році (як указано в неопублікованому рукописі) написала п'єсу на 3 дії «Мачуха». 1901 — одружившись із громадським діячем і журналістом Антоном Крушельницьким, невдовзі покинула сцену.

1901 — в друкарні т-ва «Руська бесіда» побачив світ цикл її оповідань («І хто ж вона була?», «Прощання», «Хвилі туги», «Поезія молодих її літ», «Штука»), об'єднаних у збірку під назвою «І хто ж вона була?» (Чернівці, 1901). Друкувалася в газетах «Буковина» та «Діло», альманахах, журналах «Літературно-науковий вістник», «Нові шляхи», «Нова хата». Брала участь у виданні читанок, організації театральних гуртків та культурно-освітніх закладів.

Багато часу віддавала сім'ї, вихованню дітей, допомагала чоловікові в редагуванні «Нових шляхів» і «Критики». Пропагувала ідеї емансипації жінок, зокрема в альманасі «Жіноча доля» (Коломия, 1928) опублікувала статтю «Нова жінка», в якій виклала свої думки про новий тип жінки-українки. У травні 1934 р. переїхала з чоловіком і родиною до Харкова (УСРР), де на той час уже жили її донька й один із синів — Іван. Продовжувала писати, виступала в періодичній пресі на педагогічні теми. Після арешту членів її родини і страти в грудні цього ж року її синів Івана й Тараса тяжко захворіла. Померла в одній із лікарень Харкова від хвороби серця.

Хто ще з відомих людей народився 8 грудня

Нікі Мінаж, американська співачка, реп-виконавець, акторка, модель
Нікі Мінаж, американська співачка, реп-виконавець, акторка, модель

65 до н. е. — Горацій, давньоримський поет.

1542 — Марія Стюарт, королева Шотландії (1542—1567).

1626 — Христина Шведська, королева Швеції (1632—1654).

1708 — Франц I, імператор Священної Римської Імперії.

1723 — Поль Анрі Гольбах, французький філософ.

1815 — Адольф фон Менцель, німецький живописець.

1826 — Лега Сільвестро, італійський художник.

1832 — Б'єрнстьєрне Б'єрнсон, норвезький письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури 1903 року.

1844 — Еміль Рено, французький винахідник, художник, популяризатор науки.

1855 — Володимир Гіляровський, російський письменник.

1861 — Жорж Мельєс, французький винахідник і кінорежисер.

1861 — Арістид Майоль, французький скульптор, гравер, портретист.

1862 — Жорж Фейдо, французький комедіограф

1878 — Михайло Омелянович-Павленко, генерал-полковник армії УНР.

1934 — Аліса Фрейндліх, радянська актриса театру і кіно.

1943 — Джим Моррісон, американський рок-музикант, фронтмен групи The Doors.

1953 — Кім Бейсінгер, американська кіноакторка.

1966 — Шинейд О'Коннор, ірландська співачка

1982 — Нікі Мінаж, американська співачка, реп-виконавець, акторка, модель.

Нагадаємо, 7 грудня - Міжнародний день цивільної авіації. В цей день 1991 року президенти України, Білорусі та Росії ліквідували СРСР на зустрічі у Біловезькій Пущі, а у 1977 народився Домінік Ховард - барабанщик британського рок-гурту "Muse".

Погода у четвер, 8 грудня, буде з дощами, снігом та хмарами. Однак у похмурій, здавалося б, погоді знайдеться місце сонечку та теплу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.