Які події відбувалися цього дня
У п'ятницю, 5 листопада, у світі відзначають День поширення інформації щодо проблеми цунамі. Сьогодні також святкують іменини Олександра, Володимира, Івана, Максима, Миколи, Петра та Якова.
Цього дня сталося багато важливих подій в історії людства та народилися люди, які змінили світ. Інформатор розповість вам про найцікавіші факти.
Всесвітній день поширення інформації щодо проблеми цунамі. Його встановили резолюцією Генеральної Асамблеї ООН у грудні 2015 року з ініціативи представників Японії. Ця країна, яка знаходиться в найнебезпечнішому регіоні, отримала досвід запобігання та ліквідації наслідків від цунамі. Цей день має одразу кілька цілей. Одна – підвищення обізнаності громадян та представників державних структур щодо особливостей такого стихійного лиха, як цунамі. Інша – вироблення практичних кроків для запобігання можливим руйнівним наслідкам від цього стихійного лиха. Він почав активно розвиватися в ООН у 2005 році після страшного цунамі 2004 року.
День розвідувальних військ Вірменії. Серед численних завдань фахівців розвідувальних військ – добування відомостей про супротивника та виявлення угруповань супротивника; збирання відомостей, знищення або виведення з ладу важливих об'єктів противника; надання допомоги у створенні опору в тилу противника; виявлення ознак підготовки противника до застосування зброї масового ураження та високоточної зброї. Цей день заснували 1992 року.
День Гая Фокса та та що супроводжує його, ніч вогнищ — одне з найгучніших свят в Англії. Святкування присвячене подіям 1605 року, коли було сплановано змову проти короля Якова I та членів парламенту. Тоді жителі країни мріяли про зміну влади в країні та планували підірвати короля. Для здійснення підриву вони придбали 36 бочок із порохом і складували його у підвалі під Палатою Лордів. Здійснити задумане тоді не вдалося: змовників вирахували і стратили, а їхнього ватажка Гая Фокса четвертували.
У Великій Британії вночі запалюють феєрверки та багаття, на яких спалюють опудало Гая Фокса. А напередодні діти випрошують монетки «для чудового хлопця Гая», щоби накупити петард. Крім Британії, Ніч Гая Фокса відзначається у Новій Зеландії, Південній Африці, провінції Ньюфаундленд та Лабрадорі (Канада), частині Британських Карибських островів та Австралії.
1605 - заарештували Гая Фокса, одного з ватажків Порохової змови в Англії.
1935 - випустили настільну гру "Монополія".
1935 - у Києві відкрили регулярний тролейбусний рух.
1963 - відкрили станції Київського метрополітену "Політехнічний інститут" та "Завод "Більшовик" (тепер - "Шулявська").
1965 - відкрили станції Київського метрополітену "Гідропарк", "Лівобережна" та "Дарниця", а також електродепо "Дарниця".
1971 - відкрили станції Київського метрополітену "Святошино" (зараз "Святошин"), "Нивки" та "Жовтнева" (нині "Берестейська").
2008 - Барак Обама переміг у першому етапі виборів на пост президента США.
2010 - авіаційна катастрофа Beechcraft 1900 у Карачі. Загинули 22 особи.
2015 - екологічна катастрофа в Бразилії: під час обвалу греблі загинули 19 людей, велика кількість токсичних відходів потрапила в річку Ріу-Досі і незабаром досягла океану.
Сьогодні День Ангела святкують: Олександр, Володимир, Іван, Максим, Микола, Петро та Яків. У День Ангела вшановують святого покровителя, ім'я якого носить людина. Це свято називають іменинами.
1913 (померла 8 липня 1967) - Вів'єн Лі, британська актриса. Володарка двох премій «Оскар» — за роль Скарлетт О'Хари у фільмі «Віднесені вітром» та Бланш Дюбуа у фільмі «Трамвай „Бажання“». Роль Бланш Дюбуа вона також грала на сцені, в лондонському театрі Вест-Енд, у 1949 році.
1921 - Дьордь Цифра (помер у 1994), угорський та французький піаніст-віртуоз.
1931 - Айк Тернер (помер у 2007), американський музикант і продюсер, один із засновників рок-н-ролу.
1946 - Герман Брод, нідерландський співак, художник, піаніст, актор і поет.
1951 - Жільбер Ашкар, франко-ліванський політичний дослідник, письменник, соціаліст троцькістського штибу і антивоєнний активіст. Один із лідерів Революційної комуністичної ліги, французької секції Четвертого інтернаціоналу, та її наступниці Нової антикапіталістичної партії.
1952 - Олег Блохін, український футболіст, нападник і футбольний тренер, володар безлічі рекордів радянського футболу. Національна легенда України Один із найкращих футболістів в історії радянського футболу. Власник "Золотого м'яча".
1954 - Джеффрі Сакс, американський економіст.
1960 - Тільда Суінтон, британська актриса. Призер двох найбільших кінофестивалів світу – Берлінського та Венеціанського. Лауреат премій «Оскар» та BAFTA у категорії «Найкраща жіноча роль другого плану» у фільмі «Майкл Клейтон». Відома за ролями як у незалежному кіно, так і у блокбастерах.
1964 - Фамке Янссен, нідерландська та американська актриса, фотомодель, кінорежисер сценарист та продюсер.
1968 - Сет Гілліам, американський актор. Найбільш відомий за ролями Елліса Карвера в «Прослуховуванні», Клейтона Хьюза в «В'язниці Оз», доктора Алана Дітона у «Дзиґу» та священика Гебріела Стоукса в «Ходячих мерцях».
1968 - Сем Рокуелл, американський актор. Лауреат премій "Оскар", "Золотий глобус", "Срібний ведмідь", BAFTA та двох премій Гільдії кіноакторів США.
1971 - Джонні Грінвуд, британський музикант, соло-гітарист гурту Radiohead, бас-гітаристом якого є його брат Колін. Грінвуд — мультиінструменталіст, окрім гітари він грає на скрипці, органі, фортепіано, хвилях Мартено, банджо, губній гармоніці та деяких інших інструментах.
1980 - Люк Хемсворт, австралійський актор кіно та телебачення.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live . Підписатися на канал у Viber можна тут .