Підвищення тарифів допоможе відновити рентабельність споживчого сегмента енергетики, полегшити боргове навантаження в окремих його частинах і стимулюватиме конкуренцію на оптовому та роздрібному ринках енергії, а також мотивуватиме до заходів із підвищення енергоефективності, вважають в МВФ
Незважаючи на підвищення цін на електроенергію, українські тарифи для населення все ще далекі від ринкових. Однак зростання тарифів не має залишити без захисту вразливі домогосподарства. Про це 1 липня повідомляє РБК-Україна з посиланням на Меморандум з МВФ.
Як наголошується в документі, тоді як поточним пріоритетом влади є усунення наслідків війни в енергетичному секторі, є також необхідність терміново підготувати план післявоєнних реформ і вирішити старі структурні проблеми. За даними МВФ, хоча тарифи на електроенергію для населення підвищили у 2023 і 2024 роках із дуже низького рівня, тарифи на опалення та гаряче водопостачання залишаються під дією цінових мораторіїв від початку війни.
"Незважаючи на ці підвищення, ціни на електроенергію для населення, за оцінкою ОЕСР (2025), становлять близько половини рівня цін для малого бізнесу в Києві, тоді як ціни на газ для населення покривають приблизно 50% витрат на основі ринкових цін на газ", - ідеться в документі.
Тому Україні необхідний план зі створення стійкого сектору в післявоєнний період, у якому тарифи на комунальні послуги відповідатимуть рівню окупності витрат і буде впроваджено нову методику розрахунку тарифів з урахуванням соціальних чинників, вважають у МВФ.
Підвищення тарифів допоможе відновити рентабельність споживчого сегмента енергетики, полегшити боргове навантаження в окремих його частинах і стимулюватиме конкуренцію на оптовому та роздрібному ринках енергії, а також мотивуватиме до заходів із підвищення енергоефективності.
"Водночас необхідно захистити найбільш вразливі домогосподарства від наслідків підвищення тарифів, зокрема за рахунок перегляду житлово-комунальної субсидії з метою підвищення її ефективності та точності надання. Одним із ключових завдань при цьому стане коректне визначення вразливих домогосподарств, які потребують підтримки", - додали у фонді.
Чинний тариф на електроенергію в Україні на рівні 4,32 грн/кВт-год продовжено до кінця жовтня 2025 року. Уряд України два останні роки різко підвищував тарифи на електроенергію для населення з 1 червня:
Під час війни в Україні діє мораторій на підвищення тарифів на газ, гарячу воду та опалення, який не стосується електроенергії та холодної води. Майже 100% газу населенню продає "Нафтогаз" за ціною 7,96 гривень за тисячу кубометрів із ПДВ. Ринкова ціна в травні була на рівні 15,5 гривень за 1 кубометр без ПДВ.
В Україні за рік – з травня 2024-го по травень 2025-го року – суттєво зросла вартість комунальних послуг, однак тарифи на деякі послуги залишилися на попередньому рівні. Про це повідомляє Державна служба статистики.
найбільш суттєво здорожчала електроенергія – на 63,6%. На другому місці квартплата – плюс 17,9%. Вартість вивезення сміття за останній рік підскочила на 10,5% і замкнула «призову трійку». Крім цього подорожчали такі послуги:
У середньому комуналка з травня 2024-го по травень 2025-го року поважчала для гаманця на 20,1%.
Водночас, експерти зазначають, що з початку 2025 року найбільше здорожчала квартплата – +10,3%. Також збільшились розцінки на:
При цьому вартість газу, опалення та гарячої води не змінилися.
Як раніше повідомляв Інформатор, наразі понад 1,5 млн українців користуються пільгами на житлово-комунальні послуги. Кабмін розповідає, хто може отримати пільги та куди для цього потрібно звернутися.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.