22 січня: який сьогодні день, і що святкують

Читать на русском

Важливі події, що відбулися цього дня

Читать на русском
22 січня: який сьогодні день, і що святкують

Важливі події, що відбулися цього дня

У суботу, 22 січня, в Україні відзначають День Соборності. Цього дня 1919 року підписали Акт возз'єднання Української народної республіки (УНР) та Західно-Української народної республіки (ЗУНР) до єдиної української держави. Він увійшов до історії як «Акт Злуки».

Інформатор розповідає усю історію свята.

Саме 1919 року на Софійській площі прозвучали такі слова: «Відтепер зливаються воєдино віками відокремлені одна від одної частини України — Галичина, Буковина, Закарпаття та придніпровська Україна — в одну Велику Україну. Збулися споконвічні мрії, заради яких жили та вмирали найкращі сини України. Відтепер є лише одна незалежна Українська Народна Республіка. Відтепер український народ, звільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об'єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної незалежної Української Держави на добро та щастя українського народу».

Акт «Злуки» став реальним втіленням вікової мрії українців про свою суверенну державу. Офіційний державний статус День Соборності України отримав у 1999 році.

Перше офіційне святкування соборності

Вперше 22 січня 1939 року на офіційному рівні урочисто відзначили свято соборності у місті Хусті (на той час автономна республіка Чехословаччини). Таким чином закарпатцям нагадали про волю, висловлену на з'їзді всенародних зборів українців у Хусті 21 січня 1919 року про приєднання Закарпаття до Української Народної Республіки зі столицею у Києві, та легітимізувати тим самим свою програму побудови української держави. Це була найбільша за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини демонстрація за участю 30 тисяч місцевих жителів, які з'їхалися з усіх куточків краю.

Відродження незалежної України на початку 1990-х років

Ця акція стала яскравою подією під час руху за відродження незалежної України. Патріотичні сили перед розпадом СРСР об'єдналися як символ духовної єдності людей східних та західних земель України та існування єдиної, соборної України.

Основною традицією під час святкування Дня соборності є живий ланцюг. Так, у 1990 році цього дня мільйони жителів України вишикувалися в живий ланцюг від Києва до Львова, відзначаючи День соборності.

Політика та соборність

Офіційним святом День соборності став після указу президента Леоніда Кучми від 21 січня 1999 року. У грудні 2011 року тодішній президент Віктор Янукович скасував День свободи 22 листопада та День соборності 22 січня, та заснував День соборності та свободи 22 січня.

Через 3 роки, у листопаді 2014 року, чинний глава держави Петро Порошенко започаткував День гідності та свободи 21 листопада, повернувши 22 січня святкування Дня соборності.

Живі ланцюги у 2000-ні

Наприкінці 2000-х років почала відроджуватися традиція створення «живих ланцюгів», у 2008—2011 роках у Києві такі «ланцюги» традиційно створювали на мосту Патона, українці символічно об'єднували правий та лівий береги Дніпра. 22 січня 2011 року «живий ланцюг» було створено більш ніж у 20 містах України. А 29 листопада 2013 року в рамках Євромайдану відбувся живий ланцюг Україна-Європа до кордону з ЄС, довжина ланцюга 625 км, 520 тисяч людей.

З того часу щороку, 22 січня, на вулицях Києва та інших міст відбуваються різноманітні масові та урочисті заходи, символізуючи єдність українського народу.

Новости про

Новости про

Новости про

Інші цікаві історичні події

  • 1506 — папа Юлій II запросив на службу до Ватикану швейцарських гвардійців, які служать у папській резиденції досі;
  • 1724 — Петро I видав Указ про заборону виправдовувати своє правопорушення незнанням законів;
  • 1904 — заснували Запорізьку обласну наукову бібліотеку імені А. М. Горького;
  • 1973 — у США Верховний Суд легалізував аборти.

Хто зі знаменитостей народився цього дня

  • 1788 — лорд Байрон (Джордж Гордон Байрон), англійський поет-романтик;
  • 1946 — Малкольм Макларен, британський музикант та продюсер, колишній менеджер гурту Sex Pistols;
  • 1974 — Джозеф Мускат, мальтійський політик, прем'єр-міністр Мальти (2013-2020);
  • 1990 — Алізе Корне, французька тенісистка, переможниця восьми турнірів WTA.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.