14 грудня — День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: цей день в історії

Читать на русском

День пам’яті призначили по закінчення будівництва саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС

Читать на русском
14 грудня — День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: цей день в історії
Фото: Радіо Свобода

День пам’яті призначили по закінчення будівництва саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС

14 грудня 2022 року – середа. В цей день українці згадують тих, хто загинув розбираючи наслідки аварії на Чорнобильській АЕС. У ліквідації наслідків аварії взяли участь близько 240 тисяч людей. Сьогодні, розпочався 294 день повномасштабної війни росії проти України. Новий рік настане за 17 днів. Детальніше про важливі події, державні та професійні свята –  читайте в матеріалі від Інформатор.

Аварія на Чорнобильській АЕС - найбільша ядерна техногенна катастрофа в світі, сталася в ніч з 25 на 26 квітня, 36 років тому. Під час планового відключення реактора, що тривало 20 секунд, різко стрибнула напруга в 4-му енергоблоці АЕС, внаслідок чого стався тепловий вибух, який призвів до жахливих наслідків.

День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

Аварія призвела до радіоактивного зараження. Відразу ж після катастрофи загинули 31 людина – це пожежники, які першими виїхали ліквідовувати пожежу і працівники атомної станції. Їх ховали під бетоном.

З місця події вивезли 115 тисяч місцевих. У ліквідації взяли участь близько 240 тисяч осіб, але за кілька років кількість ліквідаторів зросла до понад 600 тисяч. Загалом, радіоактивного опромінення зазнали 8,5 мільйона людей. За числом потерпілих від аварії Україна займає перше місце серед колишніх республік Радянського Союзу. На Білорусь припало близько 60% шкідливих викидів. Радіоактивними стали в Україні стали 2 293 населених пунктів, з яких довелося вивезти понад 5 мільйонів гектарів зараженої землі, яке стало непридатним для сільськогосподарського користування.

За оцінками незалежних експертів від радіації померли 500 тисяч людей. Фото: з відкритих джерел.
За оцінками незалежних експертів від радіації померли 500 тисяч людей. Фото: з відкритих джерел.

14 грудня 1986 року зруйнований реактор Чорнобильської атомної станції накрили спеціальним "саркофагом". За оцінками спеціалістів, під ним залишилося близько 95% палива, яке було в реакторі на момент аварії. А за 20 років опісля, Указом Президента України 14 грудня стало Днем пам’ять загиблих ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС.

Стрілянина у Сенді-Гук

Фото школи у Сенді-Гук, де 10 років тому сталася наймасованіша стрілянина в історії США.  Фото: GettyImages, 2022 р.
Фото школи у Сенді-Гук, де 10 років тому сталася наймасованіша стрілянина в історії США.  Фото: GettyImages, 2022 р.

14 грудня 2012 — сталося одне з наймасовіших вбивств у початкових школах США. В цей день власний син, двадцятирічний Адам Ленза, застрелив вчительку початкових класів Ненсі Лензу. Після цього хлопець приїхав у початкову школу на машині, що належала вбитій. Увірвався до будівлі й відкрив вогонь. Його жертвами стали двадцять дітей та семеро дорослих. Всі діти були у віці шість — сім років. Чотирнадцять дітей врятувала вчителька, яка сховала їх від вбивці у шкільному туалеті. Після прибуття поліції злочинець застрелився.

Історичні події, що стались в цей день

Фото: 2004 — на півдні Франції відкрито найвищий міст-віадук Мійо, його побудували за 3 роки.
Фото: 2004 — на півдні Франції відкрито найвищий міст-віадук Мійо, його побудували за 3 роки.

1819 — Алабама стала 22-м штатом США. В наш час США складається з 50-ти штатів.

1900 — день народження квантової механіки. Макс Планк виступив із доповіддю у Німецькому фізичному товаристві про сформульований ним закон випромінення

1901 — в Лондоні проведено перший турнір з настільного тенісу.

1903 — в Кіті Хоук, в штаті Північна Кароліна, брати Райт зробили першу спробу піднятися в повітря на сконструйованому ними літаку. Однак конструкція впала ще на злеті.
1911 — людина вперше підкорила Південний полюс. Експедиція норвежця Руаля Амундсена на їздових собаках досягнула точки, де, за розрахунками, повинен був лежати полюс. Через 35 днів тієї ж точки пішки досягнула експедиція Роберта Скотта.

1918 — гетьман Павло Скоропадський зрікся влади на користь Директорії УНР.

1939 — у зв'язку з нападом на Фінляндію СРСР виключений з Ліги Націй.

1944 — Президія Верховної Ради РРФСР своїм указом замінила назви 11 районів і відповідних районних центрів Кримської АРСР з кримськотатарських і німецьких на російські.

1950 — було засноване Управління Верховного комісара ООН у справах біженців.

1955 — до складу ООН увійшли Народна Республіка Албанія, Австрія, Народна Республіка Болгарія, Камбоджа, Цейлон, Фінляндія, Угорська Народна Республіка, Ірландія, Італія, Йорданія, Лаос, Об'єднане Королівство Лівія, Непал, Португалія, Народна Республіка Румунія та Іспанія.

1994 — першим досвідом безпосереднього супутникового мовлення з території колишнього СРСР стала експериментальна трансляція з території України "Міжнародного «Слов'янського Каналу»

1996 — на 11 тижнів американський хіт-парад очолила пісня Don't Speak гурту No Doubt, котра протягом місяця вийшла на перші місця в рейтингах всіх англомовних і більшості європейських країн.

2008 — 29-річний журналіст єгипетського телеканалу «Аль-Багдадія» Мунтазар Аль Зейді кинув черевики в американського президента Джорджа Буша зі словами «Це тобі мій прощальний поцілунок, собако!»

Їй 76, а вона все ще ікона стилю та краси – Джейн Біркін

Французькій акторці та співачці Джейн Біркін сьогодні 76 років.
Французькій акторці та співачці Джейн Біркін сьогодні 76 років.

Її ім'я асоціюється з французькими шармом, короткими міні, співаком Сержом Гансбургом та кінострічками “Смерть на Нілі”, “Чудовисько”, “Якби Дон-Жуан був Жінкою”. 14 грудня 1946 року в Лондоні, в родині військового Девіда Біркіна й акторки Джуді Кемпбелл народилася Джейн Біркін. Окрім неї в родині вже був син Ендрю Біркін, який пізніше став відомим режисером і кіносценаристом. Його впізнають за фільмом “Парфумер: Історія одного вбивці”. Уродженка Лондона стала відомою “француженкою”. Після невдалого першого шлюбу, у свої 19-ть Джейн переїздить у Францію, будує кар’єру та зустрічає кохання всього життя Сержа Генсбура, який разом з нею зіграв у фільмі “Слоган”.

“Це була любов з першого погляду” – згадує Біркін.

Джейн Біркін та режисер Серж Гейнсбур у Кенсінгтоні, Лондон, 1971 рік
Джейн Біркін та режисер Серж Гейнсбур у Кенсінгтоні, Лондон, 1971 рік

Про парочку почали говорити після виходу їхнього спільного синглу ”Je t'aime… moi non plus”. В ньому Біркін та Генсбур ніби-то займалися коханням, хоч це лиеш чутки, пісня стала хітом по всій Європі й найбільш продаваною піснею року у Франції. На її честь, в 1981 році французький модний будинок Hermes створив сумки Birkin, а саму дівчину й до цього часу вважають іконою стилю. Нині жінка займається благодійністю, продовжує виступати та видавати платівки. А за свої, вже 76 років, вона знялася у понад 70 фільмах та випустила понад 10 музичних альбомів.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Jane Birkin (@janebirkinoff)

Хто ще народився в цей день

1503 — французький медик Мішель Нострадамус, який винайшов медичний засіб для боротьби з чумою.

1730 — народився Джеймс Брюс, шотландський мандрівник і письменник, який першим з європейців, у 1770 році, виявив витоки Блакитного Нілу.

1840 — український письменник, театральний і культурний діяч Михайло Петрович Старицький.

1901 — французький тенісист-аматор Анрі Жан Коше, один із «чотирьох мушкетерів» французького тенісу. Чоловік став 15-разовим переможцем турнірів Великого шолома, переможець Чемпіонату світу на грунтових кортах, шестиразовий володар Кубка Девіса у складі збірної Франції та срібний призер Олімпійських ігор 1924 року.

1949 – Кліфф Вільямс, рок-музикант, гітарист гурту AC/DC.

Нагадаємо, вчора 13 грудня свій День Народження святкував актор з фільму “Кримінальне чтиво” Стів Бушемі. Головні події, що сталися за цей день ми зібрали тут.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.