Здавна Андріїв день пов’язували з магічними обрядами, які здатні вплинути на долю
Вівторок, 13 грудня 2022 року. Сьогодні православні християни святкують День Андрія Первозванного. За народними повір’ями в цей день наші пращури проводили обряди ворожіння. Повномасштабна війна росії проти нашої держави триває вже 293 дні. До кінця року залишилося 18 днів. Про найважливіші події, що сталися цього дня читайте в нашому матеріалі.
У церковному календарі 13 грудня – це день пам’яті одного з дванадцяти апостолів Христа – Андрія Первозваного. Деякі традиції цього дня є дохристиянськими, тому його вважають народно-християнським.
День Андрія здавна пов’язували з часом для ворожінь. В цей день дівчата гадали на судженого та дату весілля. Найпростіший спосіб ворожіння яке можна провести в день Андрія: викласти 2 сірники на тарілку з водою, подути на воду, і якщо сірники зійдуться – пара буде разом.
Окрім ворожінь в цей день проводили “Андріївські вечорниці” або свято “Калити”. Для цього випікали круглий обрядовий хліб, який щедро поливали медом. Всередині калити роблять дірку, а зверху корж оздоблюють сухими вишнями чи родзинками. Печуть твердим, аби важко було вкусити. Потім високо підвішують, але так, щоб парубки могли дістати шматок зубами, якщо високо підстрибнуть.
13 грудня 2004 року у Парижі форварду італійського “Мілана” Андрію Шевченку вручили “Золотий м'яч”. Він став найкращим футболістом року в Європі. У матчах за “Мілан” за 7 років Шевченко зіграв у 296 матчах та забив 175 голів. Загалом, за футбольну кар’єру Шевченко зіграв 763 матчі, в яких забив 374 голи. З цього списку 111 матчів та 48 голів Андрій зіграв у складі Національної збірної України, до якої входив з 1995 року по 2012.
1958 – американські вчені запустили в космос мавпу Ґордо, вона провела 15 хвилин в космосі, але повернувшись на Землю, капсула з мавпою затонула в океані.
1981 – остерігаючись чергової хвилі загальнодержавних страйків, організовуваних незалежним профспілковим об'єднанням «Солідарність», і запобігаючи можливій інтервенції збройних сил СРСР, Голова ради міністрів генерал Войцех Ярузельський оголосив про введення у Польщі воєнного стану. Він тривав до середини 1983 року і за цей період загинуло 115 активістів польської опозиції, структури якої були повністю зруйновані.
1992 – в Единбурзі завершилась триденна зустріч 12 країн європейської спільноти, на котрій було прийнято компромісні рішення з усіх найважливіших спірних питань: сума внесків найбідніших країн — Іспанії, Ірландії, Греції і Португалії — була зменшена з врахуванням їх економічних можливостей, узгоджено ряд економічних заходів для подолання спаду економіки, а відмова Данії увійти у валютний європейський союз перестала бути перешкодою для подальшої інтеграції країни в об'єднану Європу.
2003 – у підвалі сільського дому за 15 кілометрів від Тікріта американські військові заарештували колишнього президента Іраку Саддама Хуссейна. При ньому знайдено 750 тисяч доларів, два автомати Калашникова і пістолет. Разом з Хусейном було заарештовано двоє супроводжуючих. 19 довтня 2005 року суд над колишнім президентом. Спеціально для нього в Іраці була відновлена смертна кара, скасована до того окупаційними військами. 5 листопада 2006 року Вищий кримінальний трибунал Іраку засудив Саддама Хуссейна до смертної кари через повішення
13 грудня 1957 народився американський актор, режисер, сценарист і продюсер Стів Бушемі. В його родині, окрім нього, було ще троє дітей, один з яких Майкл Бушемі, що пішов за стопами старшого на кілька років брата й також став актором. Для Стіва кіно довгий час залишалося лише мрією: він працював охоронцем, газетярем та навіть водієм фургону. Дебют – фільм "The Way It Is", який вийшов на екрани в 1985-му році. Кар’єра пішла вгору й актор став зіркою “незалежного кіно”. Працював разом з такими режисерами як брати Коени, Абель Феррарі, Джеймс Айворі та Джим Джармуш та Квентін Тарантіно, з яким вони разом, 1992 року, зіграли у фільмі "Скажені пси" та “Кримінальне чтиво”. Справжня слава до Бушемі прийшла після зйомок в ролі Карла Шоултера в трилері “Фарго”, ув'язненого Гарланда Грін в "Повітряній в'язниці", а також роль Донні у "Великому Лебовському".
1533 — народився король Франції Генріх IV Бурбон, перший з династії Бурбонів, при владі він був 21 рік. Але за цей час його уславив французький драматург Александра Дюма у творі «Королева Марго».
1816 — німецький винахідник та електротехнік Ернст Вернер фон Сіменс. Окрім цього, його вважають засновником компанії "Сіменс".
1877 — народився український композитор Микола Леонтович. Його твір “Щедрик” став відомий на весь світ. Хоча всесвітню популярність композиція отримала лише через 20 років, після смерті автора.
1893 — український письменник Микола Хвильовий. Його улюблене число – 13. В цей день письменник народився, і в цей день, однак в травні, за 40 років, помер. Він став харизматичною постаттю українських 1920-х. Поет прославився як один з основоположників пореволюційної української прози.
Нагадаємо, вчора, 12 грудня – День сухопутних військ України. А ще цього дня у 1928 році народився український філософ, письменник, політв'язень радянського режиму Євген Сверстюк, а 1991 Верховна Рада України скасувала кримінальну відповідальність за добровільні гомосексуальні стосунки. Про головні новини 12 грудня можна прочитати тут.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.