113 млн грн на юристів та зміни в регулюванні видобутку: Кабмін прийняв низку важливих рішень перед укладанням Угоди про надра

Міністерству економіки та Міністерству юстиції доручено невідкладно забезпечити до 15 квітня 2025 р. залучення консультантів, які мають досвід надання Кабінету Міністрів консультативних послуг з управління державним боргом та здійснення державних зовнішніх запозичень, а також консультантів провідних міжнародних юридичних компаній до підготовки переговорних позицій України щодо укладення Угоди щодо створення Інвестиційного фонду відбудови

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль

Українська делегація 11–12 квітня проведе технічні консультації у Вашингтоні з адміністрацією президента Дональда Трампа щодо угоди про доступ до корисних копалин. На засіданні Уряду 8 квітня було прийнято низку рішень, пов’язаних з видобутком корисних копалин в Україні та про перемовини з цього приводу на зовнішніх ринках. 

113 млн грн з резервного фонду на оплату юристів для підготовки угоди зі США про корисні копалини

Мінекономіки та Мінюсту доручено до 15 квітня залучити консультантів провідних міжнародних юридичних компаній до підготовки переговорних позицій України щодо укладення угоди зі США. Кабмін виділив 113 млн грн з резервного фонду на юридичних радників для підготовки угоди про корисні копалини зі США. 

Так, розпорядженням уряду від 8 квітня №316-р «з метою захисту національних інтересів України та формування позиції України» з урахуванням специфіки законодавства Сполучених Штатів Америки та України під час підготовки узгодженої позиції України щодо процесу перемовин з США для укладення Угоди щодо створення Інвестиційного фонду відбудови виділено 113 млн грн з резервного фонду державного бюджету на здійснення заходів, пов’язаних із наданням консультаційних послуг для підготовки проекту зазначеної Угоди, а саме: 

  • Міністерству економіки — 59 млн грн
  • Міністерству юстиції — 54 млн грн.

Міністерству фінансів доручено здійснити зазначені видатки на безповоротній основі за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету. Крім того, Міністерству економіки та Міністерству юстиції доручено невідкладно забезпечити до 15 квітня 2025 р. залучення консультантів, які мають досвід надання Кабінету Міністрів консультативних послуг з управління державним боргом та здійснення державних зовнішніх запозичень, а також консультантів провідних міжнародних юридичних компаній до підготовки переговорних позицій України щодо укладення Угоди щодо створення Інвестиційного фонду відбудови. 

Розширені повноваження Мін’юсту

Також Кабмін вирішив розширити повноваження Мін'юсту, щоб той міг залучити юридичних радників для опрацювання переговорних позицій України під час перемовин з американською стороною стосовно проекту угоди про корисні копалини. Відповідні зміни 8 квітня внесли до пункту 4 Положення про Міністерство юстиції, затвердженого постановою КМУ №228. 

Тепер Мінюст також може залучати національних та іноземних консультантів (радників), інших суб’єктів господарювання для надання юридичних, консультаційних послуг, пов’язаних з проведенням аналізу проектів міжнародних договорів України, контрактів та інших угод, які укладаються Україною з іноземними суб’єктами, та опрацюванням переговорних позицій України під час їх укладання.

Раніше Мінюст міг залучати юридичних радників, зокрема іноземних, але для захисту прав та інтересів держави в закордонних юрисдикційних органах під час урегулювання спорів, розгляду в закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземного суб’єкта та України, а також забезпечення представництва України в ЄСПЛ.

Кабмін зобов'язав видобувні компанії повідомляти, чи їхній власник є РЕР

Кабінет міністрів уточнив вимоги до звітів про платежі видобувних компаній на користь держави та звітів про отримані державою платежі, повідомила в середу пресслужба Міністерства енергетики. Мета цих змін – увідповіднити звіти до норм закону про забезпечення прозорості у видобувних галузях та міжнародного стандарту. Зокрема, тепер компанії мають зазначати, чи належить кінцевий бенефіціар до політично значущих осіб [англ. — РЕР].

Також вводиться нова форма звіту — про обсяги видобутку за регіонами. Звіти тепер можуть містити платежі в натуральній формі, а також деталізацію податків (рентна плата, плата за землю, екоподаток) за громадами.

Кабмін скасував необхідність отримання дозволу на спеціальне використання корисних копалин

Уряд скасував дозвіл на спеціальне використання природних ресурсів, в частині користування корисних копалин, у тому числі тих, що видобуваються на континентальному шельфі. Відповідне рішення оформлено постановою Кабміну від 8 квітня №401 щодо скасування «неактуальних інструментів державного регулювання у сфері охорони навколишнього природного середовища».

Цією постановою з Положення про порядок видачі дозволів на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду виключено пункт, відповідно до якого до природних ресурсів, на які видається дозвіл на спеціальне використання, належать корисні копалини, за винятком загальнопоширених. Також виключена норма про те, що видача дозволів на спеціальне використання природних ресурсів здійснюється стосовно корисних копалин, у тому числі тих, що видобуваються на континентальному шельфі, здійснюється Мінприроди.

З Положення про порядок установлення лімітів використання природних ресурсів загальнодержавного значення виключено норму, що це положення поширюється на установлення лімітів використання корисних копалин, за винятком загальнопоширених. Крім того, виключено норму, що ліміти (квоти) на видобування корисних копалин (у тому числі континентального шельфу), за винятком загальнопоширених, і строки їх дії затверджує Кабмін за поданням Мінекономіки та Мінприроди, погодженим з обласними державними адміністраціями. У Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів вказали, що це означає скасування дозволу на спеціальне використання природних ресурсів, в частині користування корисних копалин, у тому числі тих, що видобуваються на континентальному шельфі.

Що відомо про варіант угоди про копалини, який пропонують в США

Західні ЗМІ підтверджують, що США пропонують Україні нову угоду про корисні копалини, яка включатиме контроль також за нафтою і газом. Проєкт документа пропонує Вашингтону доступ до всіх копалин, включно з поточними та майбутніми розробками. І там немає жодних гарантій безпеки.

За даними The Washington Post, запропонований варіант угоди передбачає умови, які можна порівняти з післявоєнними репараціями: підтримка США під час війни розцінюється як борг, що має бути повернений з відсотками з доходів від угоди. Українські політики також звертають увагу на те, що в документі немає гарантій безпеки для України. Видання додає, що американська сторона прагне отримати не лише контроль над видобутком рідкісноземельних металів, а й над усіма корисними копалинами та супутньою інфраструктурою. Тим часом прес-секретар Білого дому Керолайн Лівітт заявила, що переговори між сторонами перебувають на завершальному етапі, а президент США Дональд Трамп готовий використати важелі тиску у разі потреби.

Після цього США та Україна вперше детально обговорили оновлену версію угоди щодо корисних копалин, запропоновану Вашингтоном. Переговори відбулися у п’ятницю, 28 березня. Наразі триває юридична робота над документом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube