Американська адміністрація готує угоду, яка передбачає участь США у прибутках від українських надр як компенсацію за допомогу під час війни. Україна натомість наполягає на інвестиціях і обережно балансує, щоби не зіпсувати відносини з потенційною командою Трампа
Наприкінці цього тижня делегація з України прибуде до Сполучених Штатів для проведення технічних переговорів, що стосуються майбутньої угоди про освоєння корисних копалин. Також буде обговорюватися тема повоєнної інфраструктурної відбудови. До складу делегації увійдуть заступники міністрів економіки та юстиції, однак жодних високопосадовців очікувати не варто - консультації перебувають на експертному рівні.
Про це повідомляють джерела Bloomberg, обізнані з деталями підготовки візиту. За словами двох українських чиновників, які побажали залишитися анонімними через конфіденційний характер обговорень, Київ також залучив міжнародну юридичну компанію, яка допомагатиме у перемовинах.
Візит заплановано на 11–12 квітня. У Міністерстві закордонних справ підтвердили поїздку, але утримались від розголошення деталей. Запити до Мінекономіки поки що залишилися без відповіді.
За інформацією джерел, Київ націлений на перегляд початкових умов угоди, яку США розглядають як інструмент компенсації за багатомільярдну фінансову та військову підтримку, надану під час президентства Джо Байдена. Ідеться про передачу значної частини майбутніх доходів України від природних ресурсів у межах співпраці з американськими інвесторами.
Проте українська сторона не визнає надану допомогу як боргове зобов’язання й прагне забезпечити вигідніші умови: залучення реальних американських інвестицій замість одностороннього контролю над активами. Додатковим фактором занепокоєння є можливі наслідки такої угоди для євроінтеграційного курсу України - зокрема, чи не зашкодить вона перспективам членства в ЄС.
Україна намагається балансувати між інтересами - публічної критики США та особисто Дональда Трампа, чия адміністрація наразі координує переговори. Офіційний Київ уникає будь-якої можливості для розгойдання крихкої підтримки Вашингтона в умовах триваючої війни.
Візит до США є логічним продовженням нещодавніх онлайн-консультацій, які проходили наприкінці березня після того, як американська сторона надіслала Києву свій проект майбутньої угоди. Перемовини з Вашингтоном щодо стратегічного партнерства в енергетичній та ресурсній сферах збігаються в часі з миротворчими ініціативами, просуваними через команду Трампа за посередництва Саудівської Аравії. Проте ці зусилля, як видається, втрачають динаміку. Попри часткові домовленості між Україною та Росією про паузу в атаках на енергетичну інфраструктуру, бойові дії тривають. Так, внаслідок чергового обстрілу Кривого Рогу загинуло щонайменше 20 мирних жителів.
У Кривому Розі у вівторок, 8 квітня, продовжуються прощання із загиблими від ракетного удару 4 квітня. Місто вже попрощалося з трирічним Тимофієм Цвітком. Тривають похорони 7-річної Аріни та її дідуся Сергія.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.