Текст угоди про копалини з'явився у відкритому доступі, зараз намагаються з'ясувати, хто його злив політикам і медіа
Служба безпеки України розпочала розслідування щодо зливу даних, пов'язаних з американською версією угоди про корисні копалини. Текст цієї угоди з'явився у вільному доступі для політиків та ЗМІ. Розслідування відбувається з використанням детектора брехні — на ньому вже пройшли перевірку чиновники з різних міністерств.
Про те, що СБУ розслідує злив даних щодо угоди про корисні копалини, пише видання FT. Зазначається, що наказ на проведення розслідування витоку інформації дав особисто Володимир Зеленський.
Журналіст видання Крістофер Міллер стверджує, що перевірку на детекторі брехні вже пройшли ряд чиновників з різних міністерств. Самі чиновники з ОП від коментарів утримуються, а в СБУ повідомили, що проводять перевірку у рамках закону щодо захисту інтересів України. Наразі невідомо, наскільки масштабними були ці перевірки.
"Перевірки на детекторі брехні є суперечливими, а наука, що стоїть за ними, ставиться під сумнів, але українські правоохоронні органи часто використовують їх для цілей, включаючи кримінальні розслідування та перевірку іноземців, які бажають приєднатися до армії", - пише видання.
Відомо, що розслідування витоку даних щодо угоди про корисні копалини розпочалося наприкінці березня. Це сталося після того, як 27 березня нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк оприлюднив копію угоди, посилаючись на власні джерела. Згодом ЗМІ розтиражували проєкт угоди. 30 березня весь текст угоди у відкритий доступ оприлюднив Мустафа Наєм. Він також повідомив, що отримав угоду від джерела, яке не пов'язані ні з Україною, ні зі США, ні з РФ.
Український президент Володимир Зеленський в ході брифінгу 28 березня підтвердив витік. Глава держави назвав його "дивним", але при цьому додав, що "цікаво, хто передає інформацію".
Деталі змісту угоди про корисні копалини стали відомі завдяки народному депутату Ярославу Железняку, який поділився інформацією у своєму Telegram-каналі. За його словами, угода містить 58 сторінок і цього разу є далеко не формальною, оскільки включає чіткі та конкретно прописані положення.
Нардеп охарактеризував текст як "жах" і уточнив, що "це вже не рамковий меморандум про наміри. Це велика, чітко деталізована угода, яка йде повністю проти української сторони. Серед положень угоди передбачалося: