10 січня — День Народження Леоніда Кравчука: цей день в історії

Читать на русском

1994 — у Брюсселі на зустрічі представників країн-членів НАТО прийнято проєкт програми «Партнерство заради миру»

Читать на русском
10 січня — День Народження Леоніда Кравчука: цей день в історії
Кравчука називали "батьком незалежності" України

1994 — у Брюсселі на зустрічі представників країн-членів НАТО прийнято проєкт програми «Партнерство заради миру»

10 січня 2023 року - вівторок. В цей день у 1998 році до проєкту програми “Партнерство заради миру” від НАТО приєдналася й Україна. Однак в наш час наша країна змушена виборювати свою незалежність ось вже 322 день заради миру у всьому світі. Детальніше про події, через які цей день запам'ятався в історії  – дізнавайтеся в нашому матеріалі.

10 січня 1994 року створили програму “Партнерство заради миру”. Це поклало початок військовій співпраці НАТО з 23 європейськими державами та колишніми республіками СРСР з Центральної Азії. Україна приєдналася ло проєкту лише черех 4 роки, проте роки у складі українські військові були залучені до кількох десятків спільних з країнами-членами та партнерами НАТО миротворчих навчань як на території країни, так і за кордоном. 

“Пріоритетом нашої держави залишається посилення співробітництва з НАТО шляхом наближення до стандартів Альянсу. Це відбувається постійно і системно. Наша мета - в найближчій перспективі отримання ПДЧ та згодом набуття Україною повноправного членства... Оновлена редакція проєкту передбачає підтримку впровадження сучасних інформаційних технологій та сервісів у системі управління військами Збройних сил України”, - наголосив Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль на початку засідання з схвалення продовження партнерської програми між ООН та Україною, в грудні 2021 року. 

Право на самооборону” Північної Кореї

10 січня 2003 — Північна Корея заявила про вихід із Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Відтак, країна стала першою державою, яка коли-небудь вийшла з договору. Для прийняття цього рішення країні знадобилося цілих 10 років.

Пізніше, Державний секретар США Ентоні Блінкен на десятій оглядовій конференції Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, яка відбулася у 2022 році, заявив, що Північна Корея готується здійснити чергове, вже сьоме випробування ядерної зброї. Про це писало видання Yonhap. Крайнє випробування Пхеньян проводив у вересні 2017-го.

"КНДР продовжує розширювати свою незаконну ядерну програму та продовжує неодноразові провокації проти регіону. Тоді як ми з вами сидимо тут, Пхеньян готується провести своє сьоме ядерне випробування", – сказав Блінкен.

Натомість постпред КНДР при ООН заявив, що право на володіння ядерною зброєю – це “право на самооборону” і додав, що ніхто не має ні підстав звинувачувати КНДР. Парламентарі країни у вересні 2022-го ухвалив новий закон про ядерну зброю, згідно з якою КНДР стала ядерною державою з правом "превентивного удару" по супротивнику. А вже в листопаді лідер країни став погрожувати ядерною зброєю усьому світові. А все через проведення найбільших в історії спільних військових навчань Сполучених Штатів та Південної Кореї.

Лідер Північної Кореї Кім Чен Ин
Лідер Північної Кореї Кім Чен Ин

Які історичні події сталися цього дня у світі:

1863 — у Лондоні відкрилась перша міська підземна залізниця — метро. На лінії, довжиною 4 милі, було 7 станцій.

1901 — з відкриття нафтової вишки в Бюмоні, штат Техас, почався техаський нафтовий бум. Це була перша нафта, виявлена у США.

1946 — у Лондоні у Центральному залі Вестмінстера відбулось перше засідання Генеральної Асамблеї ООН, в якому взяли участь представники 51 країни.

1962 — сталася найбільша в історії лавин катастрофа: обвал із Невадо-Уаскаран, що в Перу.  Обсяг снігу й льоду склав приблизно 3 млн. кубометрів.

1972 — трамвайна аварія у Львові, в результаті якої загинуло 26 осіб. Трагедія сталася на вулиці Городоцькій.Водійка трамвая заснула і вагон зійшов з рейок, розчавив людей, що стояли на зупинці та врізався в будівлю колишньої школи №11, тепер це Львівська правнича гімназія.

Винуватицею трагедії стала 24-річна водійка Надія Макара.
Винуватицею трагедії стала 24-річна водійка Надія Макара.

1992 — в Україні введено в обіг карбованець як купон Національного банку України.

День Народження Леоніда Кравчука

10 січня 1934 народився перший президент незалежної України Леонід Кравчук.  Він виріс в Рівненській області, вступив в Київський університет, а згодом став членом КПРС. Його кар’єра почалася з посади завідувача сектору ідеологічного відділу, а перед розпадом Союзу Кравчук вже працював другим секретарем ЦК КПУ. На перші президентські вибори у незалежній Україні Леонід Кравчук подався як позапартійний кандидат, бо в серпні 1991-го покинув КПУ.

У грудні 1991 року Кравчук як позапартійний кандидат переміг на перших президентських виборах у незалежній Україні.
У грудні 1991 року Кравчук як позапартійний кандидат переміг на перших президентських виборах у незалежній Україні.

Кравчук переміг уже в першому турі, отримавши понад 60% голосів. Його опонент від демократичних сил В'ячеслав Чорновіл не дотягнув навіть половини від кількості обранців.  Тож рішенням більшості  5 грудня 1991 року по 19 липня 1994 року Леонід Кравчук ста першим гарантом вже незалежної України.

Кравчук підписує Біловезьку угоду про розпад Радянського Союзу. 
Кравчук підписує Біловезьку угоду про розпад Радянського Союзу. 

Минулого року, 10 травня на 89-му році життя Леонід Кравчук помер. А за день опісля, президент України Володимир Зеленський видав указ про вшанування пам'яті Кравчука, доручивши заснувати премію Кравчука.

День Народження сьогодні відзначають:

1903 — Фламініо Бертоні, італійський автомобільний дизайнер, скульптор, архітектор. Всесвітню славу йому принесла розробка Citroën DS – французький легковий бізнес-автомобіль, який випускався з 1955 по 1975 роки.

Близько 1,5 млн автівок цієї моделі продали, переважну більшість купили французи.
Близько 1,5 млн автівок цієї моделі продали, переважну більшість купили французи.

1936 — Роберт Вудро Вільсон, американський фізик, лавреат Нобелівської премії «за відкриття мікрохвильового реліктового випромінювання».

1938 — Дональд Кнут, американський учений, «батько» сучасного програмування.

1945 — Род Стюарт, англійський вокаліст, композитор, продюсер. Один з найвідоміших представників британського року 1970-х років.

У свої 77 років чоловік має 8 дітей та був тричі одружений.
У свої 77 років чоловік має 8 дітей та був тричі одружений.

1989 — Денис Дубров, плавець, чемпіон і призер літніх Паралімпійських ігор, майстер спорту України міжнародного класу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.