Верховна Рада спростила отримання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій

Статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, надається органом опіки та піклування за місцем звернення або за місцем виявлення дитини органами місцевої влади

Статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій Фото: Getty Images
Статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій Фото: Getty Images

Парламент України 14 травня ухвалив в цілому Закон №12385 щодо визначення підстав та коло суб’єктів, які мають право надавати статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройного конфлікту. Про це повідомив народний депутат Павло Фролов. 

Згідно Закону «Про охорону дитинства» відповідний статус надається дитині, яка: 

  • отримала поранення, контузію, каліцтво;
  • зазнала фізичного, сексуального, психологічного насильства;
  • була викрадена або незаконно вивезена за межі України;
  • залучалася до участі у військових формуваннях або незаконно утримувалася, у тому числі в полоні.

Закон встановлює, що статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, надається органом опіки та піклування за місцем звернення або за місцем виявлення дитини органами місцевої влади. Раніше такий статус надавався тільки за місцем реєстрації дитини як ВПО.

Проект Закону про внесення змін до статті 30-1 Закону України "Про охорону дитинства" щодо реалізації права дітей на отримання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій чи збройних конфліктів було подано до Верховної Ради 8 січня 2025 року народним депутатом Тетяною Скрипкою. В першому читанні закон було проголосовано 17 квітня 2025 року.

Статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій

Рішення про надання статусу "дитини війни" ухвалюється протягом 30 календарних днів з дати реєстрації заяви. Таким дітям надаються ті ж пільги та виплати, що й для ВПО, допомога в здобутті освіти та щомісячна виплата у 3000 грн. Допомогу пропонують і благодійні організації, але заяву слід подавати самостійно.

Пакет документів на набуття статусу "дитина війни":

  • свідоцтво про народження або інший документ, що посвідчує особу дитини;
  • документ, що посвідчує особу заявника;
  • документ, що підтверджує спорідненість з дитиною;
  • довідка про взяття дитини на облік як ВПО (за наявності);
  • паспорт-книжечка чи ID-карта (за наявності);
  • закордонний паспорт (за наявності);
  • витяг з реєстру територіальної громади (за наявності). Якщо його немає, доказом місця проживання може бути право власності дитини чи її батьків на нерухоме майно, свідоцтво про базову загальну середню освіту, атестат про повну загальну середню освіту, документ про професійно-технічну освіту, табель успішності, учнівський квиток, медичні документи;
  • виписки з медичного лікування чи після огляду дитини;
  • копії документів: заяви про вчинення щодо дитини кримінального правопорушення, витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань про відкриття кримінального провадження, висновку експерта за результатами судової експертизи (за наявності), висновок оцінки потреб сім’ї, копія посвідчення з написом Посвідчення члена сім’ї загиблого, якщо дитина отримала статус, копії свідоцтва про смерть та документа, що підтверджує загибель особи внаслідок воєнних дій або поранення.

Варто додати, що досягнення особою повноліття не є підставою для скасування статусу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube