10 грудня — чи діє конвенція проти катувань: цей день в історії

Читать на русском

1948 - Генеральна асамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини

Читать на русском
10 грудня — чи діє конвенція проти катувань: цей день в історії
Фото: Getty Images

1948 - Генеральна асамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини

Субота, 10 грудня 2022 року. 1984 року Генасамблея ООН  прийняла Конвенцію проти катувань. Однак на ділі, ця конвенція не діє. Повномасштабна війна росії проти нашої держави триває вже 290 днів. Й за цей час, як свідчить звіт Human Rights Watch: мирне населення України продовжує потерпати від рук росіян. Новий рік розпочнеться за 21 день.  Про найважливіші події, що сталися цього дня читайте в нашому матеріалі.

В цей день вже 74 рік поспіль,  у світі відзначають День прав людини. А в Україні 10 грудня прийняли Кодекс законів про працю. За яким, з 1971 року регулюються трудові правовідносини. 

Перша інформація про СНІД

10 грудня 1981 - американський журнал The New England Journal of Medicine опублікував замітку про нове захворювання, яке призвело до загибелі 95 чоловік, в основному серед гомосексуалістів. Пізніше недуга отримала назву "синдром набутого імунодефіциту" - СНІД. 

Їх називають на'ві

10 грудня 2009 — на екрани вийшла кінострічка Джеймса Кемерона під назвою “Аватар”. Дія фільму відбувається ц 2154 році. Режисер показує історію племені людиноподібних розумних істот — на'ві, що проживають в зоряній системі Альфа Центавра. Створення фільму почалося ще  в середині 1990-х років, коли Джеймс Кемерон написав 80-сторінкову концепцію сценарію фільму. Зйомки хотіли розпочали в 1997-му, але втілити бачення картини актора не дали технології. Тож світ побачив ідею лише вза кілька років після створення концепції. Згодом, “Аватар” став першим фільмом в історії кінематографа, касові збори якого перевищили позначку в 2 мільярди доларів. Він обійшов навіть “Титанік”, який утримував рекорд популярності протягом 12 років. ​​Фільм номіновано на “Оскар” в дев'яти категоріях, з яких йому дісталося три: за найкращу операторська робота, візуальні ефекти і найкращу роботу художника-постановника.

“Аватар” став найкасовішим фільмом усіх часів.
“Аватар” став найкасовішим фільмом усіх часів.

Після успіху Кемерон підписав контракт з 20th Century Fox про створення чотирьох сиквелів: “Аватар: Шлях води” та “Аватар 3” завершили основні зйомки, і їх вихід заплановано на 16 грудня 2022 року та 20 грудня 2024 року відповідно; вихід наступних сиквелів запланований на 18 грудня 2026 року та 22 грудня 2028 року. 

Чим ще запам’яталося 10 грудня

1520 - німецький реформатор Мартін Лютер публічно спалив у дворі Віттенберзького університету папську буллу про відлучення його від церкви.

1877 - під час російсько-турецької війни капітуляцією 34-тисячної турецької армії завершилася облога болгарського міста Плевен, яка тривала майже п'ять місяців. Російсько-румунські війська взяли місто. За час облоги турки встигли укріпити Стамбул і Адріанополь.

​​1898 - посли США та Іспанії у Парижі підписали мирний договір, яким завершилася іспано-американська війна. Іспанія була змушена передати США свої колоніальні володіння в басейні Карибського моря і Тихого океану - Пуерто-Ріко, Гуам та Філіппіни. Кубу, яка формально стала незалежною, теж окупували війська США.

1901 - у Стокгольмі відбулося перше вручення Нобелівських премій. Першими лауреатами стали фізик Вільгельм Конрад Рентген (Німеччина), хімік Якоб Хендрик Вант-Гофф (Голландія), мікробіолог Еміль Адольф Берінг (Німеччина), письменник Франсуа Арман Сюллі-Прюдом (Франція), а Нобелівську премію миру розділили двоє - швейцарець Анрі Жан Дюнан і француз Фредерік Пассі. А за кілька років нагороду отримав і президент США Теодор Рузвельт.

Життя зірки фільму “Зелена миля”

Майкл Дункан
Майкл Дункан

10 грудня 1957 року в штаті Іллінойс народився американський актор Майкл Кларк Дункан, найбільш відомий за роль Джона Коффі у фільмі “Зелена миля”. Акторська кар’єра Дункана розпочалася лише після тридцяти — до цього він працював охоронцем. А проте, акторські здібності Майкла оцінили відразу ж. За роль у фільмі «Зелена миля» чоловіка номінували на премію “Оскар” та “Золотий глобус”. А це була його лише четверта роль в кіно. Життя актора зупинилося 2012 року, відійти від інфаркту Дункан так і не зміг. Сьогодні йому було б 65.

Хто ще народився 10 грудня

1815 - народилася Ада Лавлейз. Вона була дочкою поета Байрона, але уславилася як помічниця Чарльза Беббіджа, котрий створив прототип цифрової обчислювальної машини. Жінку визнали першою в історію програмісткою, а на її честь назвали мову програмування АДА.

1883 - народився Андрій Вишинський, радянський юрист і дипломат. Прокурор Верховного суду СРСР у 1923-1925 рр., генеральний прокурор СРСР із 1935 р. провідник сталінських репресій, міністр закордонних справ у 1949-1953 рр.

1892 — Макс Гельман, український скульптор і педагог. Гельман був автором оригінальних скульптур спортсменів, установлених у 1930-х роках у Києві на стадіоні «Динамо». Це були бетонні статуї «Кидальник набою (гранати)» та «Тенісистка». В Інституті рукопису Національної бібліотеки України імені Володимира Вернадського є особовий архівний фонд Макса Гельмана.

1934 — Говард Темін, американський вірусолог, лавреат Нобелівської премії з фізіології і медицини 1975 року. За допомогою розробленого ним кількісного методу визначення зростання вірусів він намагався виявити відмінності між нормальними і пухлинними клітинами.

1940 — Микола Кацал, український диригент, лавреат Шевченківської премії, засновник львівської капели хлопчиків та мужчин Дударик, а також однойменної хорової школи.

Нагадаємо, вчора, 9 грудня у світ відзначали Міжнародний день пам’яті жертв геноциду. Про головні новини цього можна прочитати тут. 

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.