Масові страти мирних мешканців в Україні окупантами: ООН назвала шокуючі цифри

Організація наразі задокументувала насильницьку смерть 441 цивільної особи

Масові страти мирних мешканців в Україні окупантами: ООН назвала шокуючі цифри
Фото: Зохра Бенсемра / Reuters

В ООН опублікували доповідь про масові страти мирних українців російськими окупантами. Звіт моніторингової місії докладно описує, як ворожі війська вбивали цивільних у Київській, Чернігівській та Сумській областях в період з 24 лютого до 6 квітня. Серед усіх жертв, 88% – чоловіки та хлопчики.

Про це йдеться у повідомленні Управління Верховного комісара з прав людини. Голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матільда Богнер заявила, що розглянуті в доповіді випадки свавільних страт можуть становити воєнний злочин.

"Є чіткі ознаки того, що задокументовані в цій доповіді свавільні страти можуть становити воєнний злочин у вигляді умисного вбивства", - сказала Богнер. 

У доповіді пояснюється, що вбивства цивільних не обмежувалися окремими місцевостями, хоча деякі райони постраждали більше ніж інші. У місті Буча біля Києва, яке знаходилось під контролем російських військ із 5 до 30 березня, задокументували вбивства 73 цивільних (54 чоловіків, 16 жінок, 2 хлопчиків і 1 дівчинки). Окремо розслідується ще 105 вбивств. Стратам часто передували перевірки з боку Збройних сил російської федерації.

"Просте текстове повідомлення, елемент камуфляжного одягу або досвід попередньої військової служби могли мати фатальні наслідки", – сказала Богнер.

ООН задокументувала насильницьку смерть 441 людини (341 чоловіка, 72 жінок, 20 хлопчиків та 8 дівчаток) у цих трьох регіонах лише за перші шість тижнів російського вторгнення. У доповіді міститься застереження, що реальні цифри значно вищі, оскільки продовжується робота з підтвердження ще 198 вбивств, що сталися в Київській, Чернігівській та Сумській областях України. 

"Цивільні ставали об’єктами нападів на дорогах під час пересування в межах або між населеними пунктами, зокрема, під час спроб втекти від бойових дій", – зазначила Богнер.

В доповіді детально розглядаються 100 вбивств. З цього числа, 57 становили страти (48 чоловіків, 7 жінок і 2 хлопчиків). Тридцять із них відбулися в місцях тримання під вартою, інші 27 жертв були вбиті на місці невдовзі після того, як потрапили під контроль російських сил.

"Російські військові привозили цивільних до імпровізованих місць тримання під вартою, а потім страчували їх у полоні. Тіла багатьох жертв були знайдені зі зв’язаними за спиною руками та вогнепальними пораненнями в голову", – сказала Богнер.

Чоловіки та хлопчики становили 88 % жертв страт, що вказує на те, що вони непропорційно ставали об'єктами нападів за ознакою статі. У доповіді зазначається, що хоча минуло багато місяців, відколи стало відомо про перші вбивства, ще багато потрібно зробити для притягнення винних до відповідальності. УВКПЛ не знайшло жодних даних про те, що російська влада активно розслідує або переслідує будь-який із таких випадків. Богнер закликає російську федерацію невідкладно розслідувати всі ймовірні порушення міжнародного права та притягнути винних до відповідальності. Повний текст доповіді доступний за посиланням

Що цьому передувало 

У жовтні комісія ООН оприлюднила звіт на 17 сторінок зі страшними воєнними злочинами росіян. Серед них — катування, зґвалтування, страти. Висновки у ньому міжнародні фахівці зробили із подій у Київській, Чернігівській, Харківській та Сумській областях. Збирання фактів провели наприкінці лютого та березні. Зокрема, комісія відвідала 27 міст та селищ і опитала 191 потерпілого та свідків. Окрім цього, слідчі оглянули місця руйнувань, могил, місць увʼязнення та тортур, а також залишки зброї, ознайомилися з великою кількістю документів та звітів.

Відповідно до документа, слідчі встановили безперервне застосування окупантами вибухової зброї з великою зоною дії в населених пунктах, що спричинило масові вбивства та десятки постраждалих мирних жителів і зруйновані цілі квартали. Комісія також задокументувала атаки з використанням касетних боєприпасів, некерованих ракет і авіаударів. Ці системи зброї, ймовірно, матимуть наслідки та матимуть значну шкоду цивільному населенню. Дійсно, більшість підтверджених смертей від початку військові дії були спричинені цією зброєю. Житлові будинки, школи, лікарні, серед інших частин цивільної інфраструктури були пошкоджені або знищені.

Раніше ми писали, що Зеленський виступив на екстреному засіданні Радбезу ООН. Крім того, Кислиця емоційно відреагував на цинічний виступ Небензі в ООН.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube