1 грудня 1988 у світі вперше відзначили Всесвітній день боротьби зі СНІДом
1 грудня 2022 року - четвер. В Україні сьогодні відзначають Річницю Всеукраїнського референдуму. Ця подія засвідчила прагнення українців стати незалежними. Повномасштабна війна росії проти нашої держави триває вже 281 день. До Нового року залишилося лише місяць. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.
1 грудня 1918 року Румунія оголила Днем Об‘єднання. За 40 років опісля Центральноафриканська республіка в цей день проголосила себе Республікою. В іншій африканській країні під назвою Республіка Чад сьогодні День свободи й демократії. У Португалії цей день — День відновлення незалежності. А в Україні — день юридичної незалежності від СРСР.
1991 року у стінах Верховної Ради відбувся Всеукраїнський референдум, на якому було лише одне питання:
«Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?».
У референдумі взяли участь більш як 84 % від всього населення України. З цих людей за незалежність України проголосували понад 90% виборців.
Саме Всеукраїнський референдум наділив прийнятий Верховною Радою Акт проголошення незалежності України тією юридичною силою, яка дозволила ствердити: Радянський Союз як об'єкт міжнародного права перестав існувати, а на політичній карті світу з'явилася нова незалежна держава – Україна.
1 грудня 2013 – у Києві розпочалося друге всеукраїнське віче Революції Гідності. В ніч на 30 листопада, після жорстокого побиття беркутівцями учасників Євромайдану до Києва з'їхалися люди з різних областей України, щоб взяти участь в акції протесту проти дій влади. За різними даними, участь у марші взяли близько мільйона людей. Під натиском демонстрантів бійці МВС залишили майдан Незалежності, а протестувальники зайняли приміщення Київської міської ради, Будинок Федерації профспілок України, почали зводити барикади та облаштовувати на майдані Незалежності та Хрещатику наметове містечко.
1408 — татарський хан Едигей взяв в облогу Москву.
1783 — Перший політ людини на повітряній кулі, наповненій воднем. Це здійснив у Парижі французький фізик Жак Александр Сезар Шарль. Під час двогодинного польоту в гондолі кулі разом з Шарлем перебував його напарник Робер.
1822 — У Відні відбувся музичний дебют 11-річного Ференца Ліста, майбутнього угорського композитора.
1835 — Побачила світ перша книга казок видатного данського письменника-казкаря Ганса Крістіана Андерсена.
1863 — На 5-му засіданні представників перших футбольних команд Англії прийнято рішення заборонити футболістам бігати полем з м'ячем у руках.
1887 — На сторінках повісті англійського письменника Артура Конан-Дойля «Етюд у багряних тонах» вперше з'явився популярний літературний персонаж — приватний детектив Шерлок Холмс.
1891 — Американець Джеймс Нейсміт вигадав баскетбол.
1955 — Початок руху проти расової сегрегації в США. В місті Монтґомері негритянка Роза Паркс відмовилась поступитися місцем білому чоловіку в автобусі, за що була заарештована поліцією. Внаслідок масових акцій протесту Верховний Суд США через рік скасував закон про сегрегацію в міському транспорті.
1959 — 12 країн: Аргентина, Австралія, Бельгія, Велика Британія, Чилі, Франція, Японія, Нова Зеландія, Норвегія, Південно-Африканський Союз, СРСР і США підписали у Вашингтоні договір про мирне наукове використання Антарктиди .
1994 — Андрій Шевченко у матчі проти дніпропетровського «Дніпра» забив свій перший гол в складі київського «Динамо».
2009 — у Львові запустили Львівський міський рейковий автобус.
2011 — утворена Ініціативна група «Першого грудня». Це об'єднання, створене у 20-ту річницю референдуму за незалежність України. Їм належить створення «Української хартії вільної людини», яка містить базові принципи для об'єднання українського народу, та яка відтворює життєві орієнтири для нашого суспільства.
1 грудня актор, сценарист та володар чотирьох “Оскарів” Вуді Аллен став ще на рік старшим. Чоловіку сьогодні виповнюється 87. Його кінострічки вважають голлівудською класикою, хоча режисерський дебют Аллена відбувся лише в його 31 рік. Писати жарти Аллен Стюарт Кенігсберг, це офіційне ім’я кінорежисера, почав з 17 років. Не для себе, а для ніби-то коміка, який друкувався в газетах Девіда Альбера. Той просто платив Алену за його почуття гумору, та так, що згодом хлопець став отримувати більше грошей, ніж його батьки разом.
Трохи пізніше молодий Аллен вирішив змінити ім’я й офіційно став називати себе Вуді Алленом. Вже його гумористичні нариси стали публікувати в журналі The New Yorker. На великих екранах Вуді стартував в 1966 році зі шпигунською комедією "Що трапилося, тигрова ліліє?". Незабаром його кар'єра пішла вгору, а прорив стався за 11 років. У фільм "Енні Холл" Вуді Аллен був і за сценариста, і за режисера, і за актора. Стрічка отримала аж чотири статуетки Оскар. За свою кар'єру Вуді Аллен має рекордні 16 номінацій на "Оскар".
1859 — Січинський Юхим, український історик, педагог, громадський діяч, православний священник.
1864 — Карстен Борхгревінк, норвезький мореплавець, в 1895 році першим в історії висадився на берег Антарктиди і організував там перше зимування.
1876 — Брун Клара Ісаківна, українська оперна співачка.
1894 — Юліан Головінський, український військовий і політичний діяч, сотник УГА, крайовий командант УВО та крайовий провідник ОУН.
1909 — Анатолій Кос-Анатольський, український композитор.
1918 — Платон Майборода, український композитор, автор пісень «Білі каштани» та «Пісня про рушник».
1931 — Олійник Юрій, композитор, автор першого концерту для бандури та симфонічного концерту.
1933 — Вульфенсон Джеймс, американський фінансист, глава Світового банку до травня 2005 р.
1937 — Віке-Фрейберґа Вайра, президент Латвії (1999–2007).
1988 — Едуард Лобов, білоруський політичний діяч, боєць тактичної групи «Білорусь» у війні на сході України. Це група добровольців з Білорусі, які воюють на боці України у складі ДУК «Правий сектор», Української Добровольчої Армії та Збройних сил України.
Нагадаємо, головні новини 30 листопада: скандальна заява глави Єврокомісії і підготовка росіян до нової хвилі мобілізації – деталі тут.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.