Зухвалий експеримент врятував соцмережі: залежності від них можна не боятися

51 студент-доброволець відмовилися від соціальних мереж на один тиждень і ось, що з цього вийшло

Соцмережі, Instagram, Twitter
Перехід користувачів на такі сайти, як Instagram чи X (Twitter), не викликає особливого сплеску емоцій.

Мистецтва може бути недостатньо, щоб відвернути увагу людей від їхніх телефонів. Та нове дослідження показує, що соціальні мережі здебільшого не викликають залежності. Однак думки наукової спільности з цього приводу очікувано розділились. Адже згідно даним того ж експерименту, за відсутності доступа до соцмереж, люди знаходять замінники в мережі - ігри, YouTube чи покупки.

Соцмережі - не наркотики 

Нове дослідження показує, що скорочення використання соціальних мереж на тиждень не збільшило і не зменшило бажання користувачів повернутися в Інтернет. Відсутність бажання повернутися до платформ соціальних медіа, таких як Instagram і X (Twitter), свідчить про те, що в більшості людей використання соціальних мереж не викликає справжньої залежності, стверджують автори. 

"Ми дуже залежні від цих пристроїв, але це ще не робить нас патологічно залежними", - говорить один з авторів дослідження. 

Однак деякі експерти залишаються скептичними, йдеться в публікації Science.

Тяга відсутня: хід експерименту

Щоб дослідити, як утримання від соціальних мереж впливає на емоційне здоров’я й чи виявляє це будь-які ознаки залежності, психологи з Даремського університету попросили 51 студента-добровольця відмовитися від соціальних мереж на один тиждень. При цьому їхній доступ до інших соціальних медіа не обмежували.

Протягом тижня психологи фіксували, скільки часу суб’єкти витрачали на різні додатки для смартфонів, та їхній емоційний фон при цьому. Через тижднень вони зафіксували швидкість натискання на значки соцмереж, щойно студенти отримали доступ до них. Виявилось, що ті не натискали піктограми швидше, тобто особливого потягу чи його посилення не виявили. 

Загалом результати дослідження не показали жодних змін у бажанні користуватися соціальними мережами протягом тижня, повідомляють дослідники.

"Те, що ми бачимо в соціальних мережах, якісно відрізняється від наркотиків", - заспокоїли вони.

Що показало дослідження

  • Для більшості його учасників кількох днів виявилось достатньо, щоб принаймні трохи повернутися до старих звичок.
  • Усі, крім семи учасників, не змогли повністю уникати соціальних мереж.
  • Більшість учасників, однак, значно скоротили їхнє використання - у середньому з майже 3,5 годин до 35 хвилин на день.
  • Час, проведений в соцмережах, знову зріс протягом чотирьох днів після тижня "детоксикації". Однак, залишився приблизно на годину на день меншим, ніж раніше.

Така короткочасна перерва може стати відправною точкою для людей, які хочуть скоротити використання соціальних мереж, вважають деякі експерти. Вони збігаються на думці, що півгодини на день - це оптимальний час.

"Кількість і якість того, що ви їсте, дійсно мають значення", - наполягають вони.

Не надто сумно, не так вже й весело 

Цікаво при цьому, як змінилось емоційне тло учасників експерименту. Виявляється, за тиждень не використання соцмереж негативних емоцій стало суттєво менше, як і позитивних! Можливо, це відбувається через втрату віртуального зв'язку в онлайні з іншими людьми, які лайкають наші фото, припустив один з авторів дослідження. 

Різні точки зору

Деякі ж вчені активно просувають ідею "детоксу від соцмереж". Оскільки за останнє десятиліття використання соціальних медіа різко зросло, публічний дискурс зосередився на їхньому потенціалі підірвати наше емоційне благополуччя.

Деякі старіші дослідження показали, що надмірне їхнє споживання корелює з посиленням депресії та тривоги. У рідкісних випадках це може нагадувати розлади при вживанні психоактивних речовин, такі як залежність від наркотиків або патологічне захоплення азартними іграми. Останні, як відомо, супроводжується симптомами, схожими на абстиненцію, такими як тяга, самотність і похмурий настрій.

Інші дослідження показали, що замість того, щоб страждати від симптомів абстиненції, одні почуваються щасливішими під час "цифрової детоксикації", тоді як інші не відчувають жодних емоцій.

Протиріччя дослідження 

Дослідження переконало не всіх. Інші психологи вважають, що тиждень - надто короткий проміжок часу, а така кількість учасникі занадто мала, аби вважати його дані репрезентативними. 

До всього, за відсутності соціальних медіа, зазначають автори нового дослідження, піддослідні проводили більше часу за відеоіграми та покупками в Інтернеті.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube