Відсутність води може призвести до екологічної катастрофи
Українці зосередились сьогодні на виживанні в ситуації відключення електроенергії. Втім, маючи воду в кранах у себе вдома, люди мало знають про те, що атаки завдають значної шкоди системам водопостачання. Вони, перш за все, необхідні для виробництва енергії. Про ситуацію з об’єктами водопостачання в Україні після ракетних ударів росії розповів американський експерт виданню The New York Times.
Пітер Глейк, член Національної академії наук США та співзасновник Тихоокеанського інституту, некомерційної дослідницької групи, яка займається глобальними проблемами. Зараз доктор Глейк разом із колегами в Україні та Європі працює над розслідуванням, у якому документується вплив понад 60 явних атак на водну інфраструктуру в Україні лише за перші кілька місяців війни. Відтоді росія атакувала дамби та багато інших критично важливих водних об’єктів України. Про це йдеться в матеріалі відання The New York Times.
«Люди насправді не до кінця розуміють це, але вода та енергія неймовірно переплетені та взаємопов’язані. Для роботи будь-якої сучасної водопровідної системи потрібна величезна кількість енергії. В результаті все, що безпосередньо впливає на енергетичну систему, безпосередньо впливає на нашу здатність забезпечувати водою, яка є необхідною для виживання людини», — сказав Пітер Глейк
Дмитро Новицький, президент Асоціації водоканалів України, в інтерв’ю The New York Times зазначив, що атаки на енергетичну інфраструктуру посилили колосальні виклики, з якими вже стикаються працівники водоканалів.
«Зараз отримати запчастини дуже складно, оскільки всі логістичні ланцюжки розірвані. Це призвело до труднощів на водоочисних спорудах і очисних спорудах. Частина заводів припинила роботу через те, що вони знаходяться поблизу лінії фронту або на окупованих територіях», – сказав Новицький.
Хімічний завод, який виробляє реагенти, необхідні для очищення води з річок Дніпро та Дністер — основних джерел прісної води в Україні — знаходиться в південному місті, окупованому росіянами. Український завод, який виробляє хлор, який також важливий у процесі забезпечення чистою водою, перебуває під постійною загрозою нападу, і його довелося закрити. Тож Україна повинна також імпортувати хлор. Доктор Глейк в інтерв’ю The New York Times зазначив, що такі дії росії є порушенням протоколів Женевської конвенції, які забороняють атаки на цивільну інфраструктуру, включаючи «об’єкти питної води та водопостачання та іригаційні роботи».
У країні, яка на 70 відсотків складається з міст, якщо мережа виходить з ладу, наслідки можуть швидко наростати, особливо якщо інфраструктура водопостачання буде порушена. Без електрики крани пересихають, очищення води стає ненадійним, а стічні води або не збираються, або мають утилізуватися неочищеними в річки та озера, що може призвести до спалахів захворювань, пов’язаних з водою, таких як холера та екологічна катастрофа. Такі висновки робить видання The New York Times. При цьому відзначено, що незважаючи на те, що Росія посилює свої прямі напади на критичну інфраструктуру, Україна все ще намагається відновити збитки, завдані протягом дев’яти місяців війни.
Наприклад, у Гостомелі, де відбулася перша битва війни, росіяни відступили швидко, але збитки були тривалими. Сотні людей були вбиті, тисячі квартир і будинків були зруйновані, критична інфраструктура була в руїнах. За лічені тижні водопостачання та інші базові служби були відновлені. Але через вісім місяців бригади все ще працюють над відновленням пошкоджень. Це також було в Бучі, Ірпіні, Сумах, Чернігові та в усіх інших місцях, де росія зазнала перших поразок.
У частинах північно-східної України, звідки росіян було вигнано у вересні, робота з відновлення основних послуг тільки починається. У Херсоні, який був відвойований українськими військами останніми днями, влада має розмінувати та зробити місто та околиці безпечними, перш ніж вони зможуть навіть почати належним чином оцінювати збитки, через які десятки тисяч людей залишилися без тепла, води та світла – констатує The New York Times.
Раніше ми повідомляли, що Херсон повертається до нормальних умов життя. На залізничному вокзалі відновили водопостачання. Тож, 900 абонентів будуть з водою.