Знищення енергосистеми України може призвести до аварій гірших за Чорнобиль та Фукусіму - Грінпіс

Організація закликає МАГАТЕ посилити інспекції в Україні, оскільки війна входить у виключно небезпечну фазу

Знак радіації, обстріл, російські ракети
Продовження атак РФ проти енергосистеми може призвести до відключення від електропостачання систем охолодження реакторів АЕС та викиду радиації

Відкритий офіс "Грінпіс Україна" попередив 2 жовтня, що продовження атак проти енергосистеми України може призвести до відключення від електропостачання систем охолодження реакторів Рівненської, Хмельницької та Южно-Української АЕС. Їх перегрів призведе до розплавлення ядерного палива та викиду радіації. У разі аварії на АЕС насамперед постраждає населення України

В організації наголошують, що радіоактивне забруднення також може серйозно вплинути й на значну частину Європи. За несприятливого сценарію наслідки можуть виявитися серйознішими, ніж від катастроф на АЕС у Фукусімі та Чорнобилі, вважають в організації.

У новому дослідженні "Грінпіс Україна" йдеться про те, наскільки тендітною та вразливою стала українська енергосистема внаслідок російських атак, і що саме зараз високий ризик безпрецедентної ядерної катастрофи.

"Зараз МАГАТЕ необхідно діяти більш рішуче - чітко та недвозначно комунікувати з російським урядом, а також негайно розгорнути розширену місію на критично важливих підстанціях", – закликає Шон Берні, ядерний експерт із київського офісу "Грінпіс".

У "Грінпіс Україна" пояснюють, що у листопаді 2022 року, коли українські АЕС вперше втратили підключення до електромережі та сталося аварійне відключення, енергосистема все ще була достатньо надійною, щоб забезпечити достатню потужність генерації електроенергії в мережі для перезапуску реакторів та їх повторного підключення. до мережі. Однак сьогодні російські атаки вже вивели з ладу більшість неатомних електростанцій країни, які традиційно допомагають підтримувати стабільність в енергосистемі.

Крім того, національна енергосистема України перебуває під постійними атаками. Якщо навмисні атаки Росії на енергосистему України продовжаться цієї зими, існує ризик того, що електромережа може впасти й не буде відновлена, побоюються у "Грінпіс".

"Україна потрапила до пастки ядерної енергетики. Жодна програма ядерної енергетики у світі не була розроблена з урахуванням масштабів руйнувань, які повномасштабна російська війна завдала енергетичній системі України, та її наслідків для безпеки атомних електростанцій", - сказав Ян Ванде Путте, ядерний експерт "Грінпіс Україна".

Путте вважає, що наразі саме час підкреслити відповідальність МАГАТЕ та світових лідерів за припинення атаки Росії на енергосистему України.

Можливі удари РФ по ядерних об'єктах України

Президент України Володимир Зеленський виступив зі звинуваченнями на адресу Росії. За словами глави держави, РФ використовує китайські супутники для зйомки українських ядерних об'єктів. Це може свідчити про підготовку Кремля до майбутніх атак на них. Наразі невідомо, йдеться про державні чи комерційні супутники КНР.

У відповідь на підготовку атак Росії на об'єкти атомної енергетики українське Міненерго закликає міжнародні інституції терміново активізувати моніторинг для запобігання ядерним інцидентам.

Як раніше повідомляв Інформатор, в ході останнього масованого удару росіян 26 серпня основними цілями були трансформаторні підстанції, через які вироблена електроенергія з АЕС, ТЕС, ГЕС постачається у мережу та надходить споживачам. Через пошкодження підстанцій 26 серпня навіть було вимкнено 3 енергоблоки Рівненської АЕС та 1 на Південноукраїнській АЕС у Миколаївській області, ця АЕС значно скоротила потужності виробництва. Через пошкодження росіянами розподільчих підстанцій АЕС не могли транспортувати всю вироблену ними електроенергію споживачам та опинилися на межі ядерної аварії - довелося обмежити виробництво електроенергії.

 

Візит Гроссі до Києва

У вівторок, 3 вересня, голова МАГАТЕ Рафаель Гроссі приїжджав у Київ з візитом. Він провів низку зустрічей та виступив на пресконференції. Під час неї заявив, що через присутність російських окупантів на ЗАЕС ситуація залишається “крихкою” та зберігається небезпека катастрофи.

Водночас важливо, за словами президента Зеленського, щоб представники МАГАТЕ залишалися на станції та здійснювали ротації. Він казав, що візит Рафаеля Гроссі на ЗАЕС пов’язаний із певними пропозиціями щодо посилення безпеки. Після будуть обговорюватися наступні кроки.

Також на тлі повідомлень, що Росія, ймовірно, готує удар по ядерних об'єктах України, з Гроссі 25 вересня у Нью-Йорку зустрівся міністр закордонних справ України Андрій Сибіга.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube