Учені вперше зіткнулися з таким алфавітом, але те, що це осмислений текст, не підлягає сумніву
На стародавньому артефакті – табличці з озера Башплемі у Грузії – знайшли невідоме стародавнє письмо. Символи схожі на ті, що містились в деяких інших стародавніх мовах. Кілька рибалок підібрали несподіваний улов, витягнувши кам’яну табличку із написом мовою, якої ніколи раніше не бачили. Місцеві рибалки зішкребли бруд з її поверхні за допомогою залізного цвяха. На щастя, подряпини, зроблені під час цього базового очищення, не пошкодили оригінальне письмо. Його пізніше порівняли з десятками інших стародавніх мов у надії визначити авторство та письмову традицію, до якої воно належить.
Дослідники не зовсім впевнені, коли та ким був вигравіруваний таємничий текст. Втім, вони підозрюють, що той, ймовірно, датується пізньою бронзою або раннім залізним віком.
"Загалом, напис Башплемі не повторює жодного відомого нам шрифту. Однак більшість використаних там символів нагадують символи Близького Сходу, а також географічно віддалених країн, таких як Індія, Єгипет і Західна Іберія", – кажуть вчені.
Загалом дослідники ідентифікували 39 унікальних символів на планшетці розміром із книжку. Деякі з них повторюються, що дає загалом 60 символів.
"Напис, деякі з 39 символів якого є цифрами та знаками пунктуації, міг бути алфавітом", – кажуть вони.
Упорядкований у сім рядків або регістрів, текст виглядає горизонтально. Наразі незрозуміло, чи призначено його для читання зліва направо чи навпаки.
Після порівняння напису з більш ніж 20 іншими стародавніми мовами Близького Сходу та Середземномор’я автори дослідження виявили, що знаки найбільше схожі на протокартвельське письмо, яке з’явилося в IV тисячолітті до нашої ери в Грузії та Іберія.
Схожість відмітили з іншими грузинськими символами бронзової доби, відомими як колхідські руни та грузинський алфавіт Мргвловані. Крім того, кажуть дослідники, що не є дивною певна схожість письма з фінікійським, арамейським і грецьким алфавітами, оскільки добре відомі їхня роль у регіоні та зв’язок із місцевим письмом.
Написи були зроблені за допомогою конічного свердла, щоб окреслити контури кожної літери, а потім ці надрізи з’єднали за допомогою гладкого інструменту з круглою головкою. Хоча датувати таємничий предмет неможливо, наявність інших артефактів бронзового та залізного віку в районі, де знайшли табличку, свідчить про те, що їй, ймовірно, кілька тисяч років.
Що стосується нерозшифрованого вмісту тексту, дослідники припускають, що він може описувати військову здобич, важливий будівельний проект або жертву, яку приносили божеству, припускають дослідники.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.