У міжнародному праві немає обмежень для країни, що обороняється, тож американська заборона на далекобійні атаки була безпідставною, вважає колишній спецпредставник США по Україні
Колишній спецпредставник США по Україні, експерт Центру аналізу європейської політики (CEPA) Курт Волкер розкритикував американські обмеження на використання ракет ATACMS для ударів по території Росії. Він підкреслив, що вони суперечили міжнародному праву. Волкер 18 листопада у коментарі "Укрінформу" заявив, що підтримує рішення адміністрації Джо Байдена дати дозвіл України на використання американської зброї для далекобійних ударів по РФ.
Волкер підкреслив, що Україна є жертвою зовнішньої агресії, а відповідно до статті 51 Статуту ООН має право на самооборону. За його словами, рішення США щодо обмеження діапазону використання зброї було «абсолютно свавільним і ухвалювалося через побоювання "спровокувати" Росію, а не з якихось моральних чи юридичних міркувань. Російський правитель Володимир Путін знав, що нападає на Україну, і коли він це робив, то мав бути готовим до військових наслідків цього рішення, додав Волкер.
"Обмежуючи дальність застосування Україною американської зброї, Сполучені Штати невиправдано накладали односторонні обмеження на самооборону України, що виходить за межі будь-яких вимог міжнародного права", - сказав експерт.
На його переконання, "зміна поганої політики США – це добра новина". При цьому Волкер не розуміє, навіщо потрібно було робити дозвіл на удари ATACMS надбанням публіки. Він пояснив, що це тепер дає Росії можливість заздалегідь підготуватися і відреагувати.
Нагадаємо, Курт Волкер працював у 2017-2019 роках як спеціальний представник США по Україні. Він був призначений адміністрацією 45-го президента США Дональда Трампа, яка і вигадала цю посаду. За Байдена посаду було скасовано, проте Трамп, повернувшись до Білого дому, знову призначить спецпредставника по Україні. Кандидатуру поки що не затверджено, але це буде не Волкер.
17 листопада The New York Times повідомила, що президент США Джо Байден дозволив Україні використати далекобійні ракети ATACMS для ударів по Росії. Рішення пов'язане з появою військових КНДР у Курській області РФ, тому цілями можуть стати російські та північнокорейські війська, які загрожують українським силам у Курській області. Проте Байден може дозволити Києву використати далекобійну зброю і в інших місцях, повідомили неназвані американські чиновники. За інформацією Reuters, Київ збирається вдарити далекобійною зброєю по Росії найближчими днями.
Відразу після цього французька Le Figaro, не вказавши джерело, написала, що Франція та Велика Британія також зняли обмеження для України на використання далекобійних ракет SCALP та Storm Shadow для ударів по Росії. Білий дім і Пентагон, а також влада Франції та Великої Британії не коментували ці повідомлення.
Президент України Володимир Зеленський, який кілька місяців вимагав від Заходу дозволу на використання далекобійних ракет для ударів по РФ, не став підтверджувати його наявність. Він 17 листопада зауважив, що такі речі не анонсують, а "ракети самі за себе скажуть".
Син новообраного президента США Дональда Трампа вже відреагував на інформацію щодо дозволу Україні на удари вглиб РФ. Він вважає цей крок хибним, а причетних до цього рішення назвав імбецилами. Він, як і російський сенатор, боїться Третьої світової війни, яка тепер, через побоювання Трампа-молодшого, може початися раніше, ніж його батько встигне налагодити мир.
До речі, російська пропагандистська агенція ТАСС із посиланням на представника команди Трампа стверджує, що новий президент може переглянути рішення Байдена про дозвіл Україні на удари ATACMS. Однак зробити це Трамп зможе не раніше своєї інавгурації 20 січня 2025 року.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.