Цей день настав! Байден дозволив Україні вдарити ATACMS по Росії - NYT

ЗМІ стверджують, що американські далекобійні ракети тепер можна застосовувати для зриву наступу РФ та КНДР у Курській області

Джо Байден, пуск ракети, ATACMS
Подарунок від дідуся на прощання: як прогнозували експерти, Байден перед виходом на пенсію робитиме Україні приємно, і ось - можна бити ATACMS по Курській області

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдати удару по Росії за допомогою американських ракет великої дальності. За два місяці до закінчення своїх повноважень президент уперше дозволив українським військовим використовувати систему, відому як ATACMS, для захисту своїх військ у Курській області Росії. Про це 17 листопада пише The New York Times.

Ні українська, ні американська сторона не робили офіційних заяв щодо можливості застосування ATACMS по Росії. Проте офіційні особи США, які розмовляли з NYT на умовах анонімності, стверджують, що дозвіл на використання ATACMS було прийнято у відповідь на рішення Росії залучити північнокорейські війська у війну проти України.

Тож, як зазначає NYT, зброю, ймовірно, спочатку використовують проти російських та північнокорейських військ для захисту українських сил у Курській області РФ. Потім, мабуть, дозвіл може бути розширено інші удари вглиб РФ.

Хоча співрозмовники видання не очікують, що це рішення кардинально вплине на перебіг війни, однією з цілей зміни політики Байдена, за їхніми словами, є послання КНДР, що їхні сили вразливі. І що вони не повинні надсилати більше своїх військ на допомогу Росії.

"Рішення Байдена є серйозною зміною у політиці США. Цей вибір розділив його радників і зміна (політики) відбулася за два місяці до вступу на посаду обраного президента Дональда Трампа, який пообіцяв обмежити подальшу підтримку України", - констатує видання.

За словами джерел Reuters, Україна планує здійснити перші дальні атаки ATACMS по РФ найближчими днями. Деталі не розкриваються з міркувань оперативної безпеки. Reuters стверджує, що Білий дім відмовився від коментарів виданню.

NYT раніше прогнозувало такий перебіг подій. Видання писало, що українці, можливо, сподіваються, що Байден "зробить щось після виборів" 4 листопада, щоб зміцнити свою спадщину в Україні. Наприклад, схвалить використання ракет великої дальності або швидший шлях до НАТО для України, припускало видання.

Удари ATACMS по РФ: довга історія та шок Зеленського

Президент України Володимир Зеленський протягом кількох місяців умовляв партнерів дозволити далекобійні удари по РФ західною зброєю. Ця пропозиція окремим пунктом була включена до плану перемоги України. Однак план не вразив Захід, і цей пункт, ні разом з іншими, ні окремо від них, так і не було реалізовано.

Міністр оборони США Ллойд Остін ще напочатку вересня заявив, що США не планують змінювати свою позицію щодо надання Україні дозволу на використання американських ракет ATACMS або Storm Shadow для ударів по території Росії. Остін зазначив, що жоден вид зброї не стане вирішальним у цій війні.

Він також підкреслив, що Україна вже має значний арсенал засобів, здатних завдавати ударів на більші дистанції, ніж ATACMS або Storm Shadow. Цієї ж позиції США дотримуються досі. Канцлер ФРН Олаф Шольц категорично проти далекобійних ударів по РФ західною зброєю, а Британія та Франція за (йдеться про SCALP та Storm Shadow), але їм потрібне добро від США. 

Крім того, в Пентагоні й офіційно, і анонімно в коментарях різним виданням багато разів повторювали, що США мають відносно невеликий арсенал ATACMS. Тож країна готова надати Україні лише обмежену кількість таких ракет (які теж довелося довго випрошувати у Байдена).

Чотири американські чиновники у жовтні повідомили The New York Times, що Зеленський був "приголомшений" тим, що Байден не дав йому дозволу використовувати американські ракети великої дальності для удару по глибокій території Росії, коли вони зустрілися у Вашингтоні у вересні. У минулому Байден зазвичай поступався після початкової відмови від прохань України про постачання такої зброї, як танки Abrams, винищувачі F-16 та ATACMS - але не цього разу.

Україна також не надала переконливих доказів Вашингтону щодо того, як вона використовуватиме далекобійну зброю, заявили американські чиновники. Список цілей усередині Росії набагато перевищує кількість ракет, які США чи будь-який інший союзник могли б поставити, додали вони.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube