Змагатися з Німеччиною - смішно, але це скоро закінчиться: чому біженці з України будуть змушені повернутися додому

Європейські країни не зможуть стабільно підтримувати високі соціальні виплати для вразливих категорій українців, але поки що умови для них є кращими, ніж в Україні

Українські біженці
Чому біженці з України будуть змушені повернутися додому

Україна не може змагатися з країнами ЄС за рівнем соціальної підтримки своїх громадян. Більшість держав, особливо Німеччина, створили для біженців з України сприятливі умови для працевлаштування, розвитку й адаптації. Утім, так не триватиме постійно, адже уряди країн Євросоюзу будуть неготові постійно вливати в утримання мігрантів величезні кошти, а тому умови з часом стануть жорсткішими й частина біженців будуть змушені повернутися додому. Водночас люди повертатимуться не через гроші, а з інших причин. 

Такі невтішні перспективи для біженців з України у ЄС окреслила доктор економічних наук Людмила Черенько у інтерв'ю для РБК-Україна. За словами експертки, з часом умови підтримки українських біженців ставатимуть жорсткішими, але наразі вони є максимально лояльними.

"По-перше, до наших громадян, які тікали від війни, поки що досить лояльно ставляться. І в приймаючих країнах поки не ставлять досить жорсткі умови працевлаштування або відпрацювання певних годин для отримання безоплатного житла, соціальних виплат. Але це все тимчасово. Це колись закінчиться", - пояснила експертка.

Черенько запевняє, що у ЄС навіть після війни докладатимуть зусиль, щоб утримати українців. Утім такої соціальної підтримки, як біженці мають зараз, не буде. В Україну захочуть повернутися передовсім ті громадяни, котрі мали тут добру кар'єру чи роботу, а у ЄС вони працюють на робітничих посадах. 

При цьому експертка проводить паралелі між тим, хто виїхав, і тими, хто залишився. Останні, на її думку, вже звикли до небезпеки, а біженці кожну новину сприймають з шоком. Відтак, як тільки стане в Україні безпечніше - частина з них повернеться. Утім біженці не будуть повертатися через гроші, а інших причин.

"По-перше, в нашої держави немає таких коштів, щоб ми могли змагатися з Німеччиною. Це смішно. Грошима за людей змагатися ми не можемо. По-друге, це буде несправедливо щодо тих людей, які тут пережили війну: одним давати якісь великі суми, щоб вони приїздили й залишалися, а тим, хто жив тут під обстрілами і створював ВВП - ні, так бути не може", - каже вона. 

До слова, на кінець жовтня 2024 року, майже 4,2 мільйона українців, які виїхали з України через війну, отримали статус тимчасового захисту у країнах ЄС. Згідно з даними Євростату, найбільше таких осіб прийняли Німеччина (1,14 млн, 27,2%), Польща (983,9 тис., 23,4%) та Чехія (379,4 тис., 9%).

Чому Україна може втратити біженців

Згідно з опитуванням Центру міжнародних інституційних порівнянь та міграційних досліджень Інституту Ifo в Мюнхені, майже чверть українських біженців у Європі не планують повертатися додому. Водночас президент України Володимир Зеленський не раз заявляв, що хоче, щоб біженці повернулися, щоб підтримати зруйновану війною економіку і протистояти Росії. Глава держави пояснює, що Україна має повернути 7,5 млн біженців з-за кордону (тобто майже усіх, хто виїхав), щоб "годувати" 10,5 млн пенсіонерів.

У випадку завершення війни у 2025 році близько 2-2,5 мільйона українців можуть повернутися на батьківщину з європейських країн. Це випливає з даних, які навів демограф і заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександр Гладун. На його думку, потрібно боротися саме за ту частку українців, які ще не визначились з вибором: залишатись їм в ЄС чи повертатись в Україну. 

Частина українських біженців готові повернутися на Батьківщину. Найголовнішим критерієм для українців за кордоном є безпека. Також важливими є вступ до НАТО і ЄС та високі зарплати. Серед вимог є й подолання корупції в державі та реформи, зокрема, у сфері охорони здоров'я та освіти. Причому повернутися буде складніше тим українцям, які мають дітей.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube