Журналіст із Литви зібрав 5 мільйонів євро на "Байрактар" для України. Що про нього відомо?

Він підтримує українців з першого дня повномасштабного вторгнення рф

Журналіст із Литви зібрав 5 мільйонів євро на "Байрактар" для України. Що про нього відомо?

Ви, напевно, чули історію про литовського журналіста, який за три дні шляхом краундфандингу зібрав 5 млн євро на “Байрактар” для України. Турецька компанія-виробник так здивувалася, що подарувала Литві безпілотник для України. Інформатор вирішив розібратися, хто такий Андрюс Тапінас, як йому вдалося досягти таких результатів і чим він зараз зайнятий.

Хто такий Андрюс Тапінас

Андрюс Баліс Тапінас народився у 1977 році у Вільнюсі, у Вільнюському університеті отримав ступінь бакалавра з міжнародної економіки. Його батько, Лаймонас Тапінас, був відомим журналістом та письменником, викладав у Вільнюському університеті, на початку 90-х очолював Литовське радіо та телебачення.

Журналіст із Литви зібрав 5 мільйонів євро на "Байрактар" для України. Що про нього відомо? 1

“Я народився і досі живу у старовинному місті Вільнюсі, хоча більше не ходжу по покинутих цвинтарях після настання темряви. Я щасливо одружений вже 12 років, у мене двоє дітей, і легко зрозуміти, звідки приходить моє натхнення, якщо перевести імена моєї дружини та дітей з литовської — Ранкова Роса, Літо та Західний Вітер. У нас також є собака на прізвисько Орел, яка веде своє життя з вірою в те, що одного разу він зможе злетіти і дістатися до надокучливих білок на деревах. Наявність власного телешоу на національному телебаченні протягом понад десять років, я вважаю, зробила мене невеликою місцевою знаменитістю, що насправді означає, що я отримую несхвальні погляди щоразу, коли купую пиво в супермаркеті. Жодних непритомних дам під ногами, на жаль. Я люблю подорожувати, грати в онлайн-покер”, - так описує себе Андрюс Баліс Тапінас у книжковому блозі.

Книги Андрюса стали бестселерами: перші дві частини фантастичного стимпанк-серіалу «Година вовка» та «День чуми» та політичний трилер «Президент». У 2020 році Андрюс випустив любовний роман «Кохання, яке я не любила», написаний спільно з відомою виконавицею та провідною Інгою Валінскене.

«Година вовка», перша книга в стилі стімпанк, написана литовською мовою, 20 тижнів трималася в десятці художніх книг, що найбільше продаються в Литві. Роман був швидко перекладений англійською мовою і випущений на Amazon як електронної книги. Ця книга стала основою відеоігри The Howler, розробленої Антанасом Марселіонісом.

Журналіст із Литви зібрав 5 мільйонів євро на "Байрактар" для України. Що про нього відомо? 2

Говорячи про себе як про "невелику місцеву знаменитість", Андрюс Тапінас дещо скромничає. Він один із найпопулярніших облич литовського телебачення. Веде інтелектуальні ігри, політичні та сатиричні програми. Крім того, Андрюс Тапінас — популярний лектор, який вміє вести заходи та читати доповіді кількома мовами, розсмішити навіть найсерйознішу аудиторію, і при цьому добре знається на складних темах – від міжнародної економіки до трендів інформаційних технологій.

Ковід, мігранти, Пікнік Свободи

Звичайній людині цих занять вистачило б із головою. Але не Андрюсу. Він запустив свій власний онлайн-телеканал на YouTube, який, звичайно, виявився дуже успішним. Разом із Freedom Group Андрюс провів кілька кампаній зі збору коштів під час пандемії COVID-19, а також міграційної кризи у Литві 2021 року. Він організував «Ланцюг свободи» від Вільнюса до кордону з Білоруссю під час білоруських протестів 2020 року.

Журналіст із Литви зібрав 5 мільйонів євро на "Байрактар" для України. Що про нього відомо? 3

Саме Андрюс став організатором Пікніка Свободи, найбільшого громадянського руху у Литві. Все почалося у 2016 році як протест проти свавілля одного з місцевих чиновників. У 2019 році у пікніку брало участь понад 30 000 осіб.

Журналіст із Литви зібрав 5 мільйонів євро на "Байрактар" для України. Що про нього відомо? 4

З 2015 року Андрюс відвідав понад 500 литовських шкіл, розповідаючи про майбутнє та можливості своєї країни. Ця ініціатива переросла в національний проєкт, який об'єднав десятки різних лекторів, які щотижня безплатно відвідують школи в регіонах.

Андрюс отримав багато нагород за свою громадську діяльність, однією з найважливіших з яких є Лицарський хрест Державного ордена «За заслуги перед Литвою», отриманий у 2017 році.

Андрюс — один із найактивніших литовців у соціальних мережах — на нього підписано понад 243 тис. людей у ​​Facebook, понад 58 тис. — у  Instagram та понад 16 тис. — у Твіттері.

Війна в Україні

З початком російського вторгнення в Україну у 2022 році Андрюс Тапінас, як завжди, не залишився осторонь. Спочатку він почав активно допомагати українським біженцям. Андрюс із колегами навіть приїжджав до Жовтих Вод Дніпропетровської області, щоб забрати та вивезти у мирну Литву українських біженців.

Журналіст із Литви зібрав 5 мільйонів євро на "Байрактар" для України. Що про нього відомо? 5

У травні 2022 року Андрюс Тапінас і телекомпанія Laisves TV оголосили збір коштів для покупки двох дронів-розвідників, які коректують артилерійський вогонь для ЗСУ. За 16 години їм вдалося зібрати 330 тисяч євро.

Тоді журналісти вирішили не зупинятися на досягнутому та оголосили збір коштів на покупку бойового безпілотника Bayraktar TB2. Понад 5 мільйонів євро зібрали за три дні. До кампанії приєдналася експрезидент Литви Даля Грібаускайте, чинний президент Гітанас Науседа, прем'єр Інгріда Шимоніте та міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас. Політики на своїх сторінках у соцмережах закликали приєднуватися до ініціативи журналістів.

Тапінас розповідав, що донати приходили не лише з Литви, але також із Латвії, Естонії, країн Скандинавії (особливо багато з Данії), з Польщі, Франції, США, Канади, Австралії та інших країн.

Журналіст із Литви зібрав 5 мільйонів євро на "Байрактар" для України. Що про нього відомо? 6

При цьому 95% пожертвувань було з Литви, і, що важливо, пожертвування були невеликі. Переважна більшість була від 1 до 100–200 євро. Загалом пожертвували гроші кількасот тисяч людей. Діти просили своїх батьків взяти їх накопичення та замість велосипеда чи комп'ютерної гри додати до "Байрактара", розповідає Андрюс. Один восьмирічний хлопчик зробив вебсайт, де він продавав футболки зі своїм дизайном для підтримки України. Він зібрав 460 євро, які переклав на покупку “Байрактар”.

Дізнавшись про цю історію, Туреччина вирішила подарувати Литві безпілотник Байрактар ​​для передачі українським військовим. 1,5 млн євро із зібраної суми перерахували Міноборони Литви для того, щоб профінансувати боєприпаси для дрона, а ще 4,4 млн направили на іншу допомогу Україні.

Журналіст із Литви зібрав 5 мільйонів євро на "Байрактар" для України. Що про нього відомо? 7

Про те, що Литва за кілька днів зібрала таку кількість коштів, написали всі провідні ЗМІ в Україні, США та Арабських Еміратах. Звучали й сумніви, наскільки етично журналісту займатися збиранням коштів на зброю. Адже він має зберігати об'єктивну позицію.

"Я не хочу сидіти й цікавитися чиєюсь думкою: а що ви, дорогі російські окупанти, думаєте з цього питання? Може, треба увійти в їхнє становище, оцінити їхню позицію?", - відповів на це Тапінас.

Після легендарної історії з "Байрактором" Тапінас повідомив "Голосу Америки", що має намір найближчим часом поговорити з головою Луганської обласної державної адміністрації Сергієм Гайдаєм, щоб дізнатися, чим можна допомогти бійцям ЗСУ, які борються за Сєвєродонецьк. «Отже, отримаємо інформацію та вирішуватимемо зі спеціалістами, як швидко та ефективно допомогти Україні, щоб ми самі купили все необхідне, і доставили, куди треба. Щоб ми бачили, що куплене потрапило в надійні руки, і ми могли б прозвітувати перед людьми, що їхні гроші витрачені чесно», – він.

Сьогодні Андрюс активно запрошує глядачів на великий концерт переможця "Євробачення 2022" Kalush Orchestra "Я — Україна", який пройде 16 червня на каунаській арені "Жальгіріс". Половину отриманої від продажу квитків суми організатори обіцяють передати фонду "Я – Україна", створеному посольством України у Литві.

Ольга Палій

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube