Жінка відмовляється закривати борг 63 419 доларів за кредитом, який залишився від її покійного чоловіка - що вирішив суд

Дружина, як спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, успадкувала після смерті позичальника його права та обов'язки й повинна погасити кредит

Кредит
Жінка відмовляється погашати борг за кредитом, який брав у ПриватБанку її померлий чоловік

ПриватБанк вимагає стягнути з жінки 63 419 доларів, які за кредитним договором від 26.03.2023 року заборгував її чоловік, котрий помер. Однак вона відмовляється сплачувати кошти. Про це йдеться у рішенні Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області, опублікованому 3 лютого 2025 року.

ПриватБанк просить стягнути з жінки 63 419 доларів, які за кредитним договором від 26.03.2023 року заборгував її чоловік, котрий помер. Його дружина, як спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, успадкувала після смерті позичальника його права та обов'язки й повинна погасити кредит.

Жінка позов не визнала, подала до суду відклик. Вона просить відмовити у задоволенні позову з огляду на пропуск банком строку позовної давності.

Розгляд справи 

26.03.2008 року між ПАТ КБ «ПриватБанк» та чоловіком укладено кредитний договір, за яким банк зобов'язується надати «позичальникові» кредитні кошти шляхом: видачі готівки через касу на строк з 26.03.2008 року по 23.03.2018 року включно, у вигляді непоновлюваної лінії у розмірі 28 035 доларів. Забезпечення виконання позичальником зобов'язань за даним договором виступає іпотека будинку загальною площею 59,60 кв. м. При порушенні позичальником зобов'язань із погашенням кредиту, позичальник сплачує банку пеню у розмірі 0.15% від суми простроченої заборгованості по кредиту за кожний день прострочки, але не менше 1 гривні. При достроковому (як повному, так і частковому) погашенні кредиту позичальник додатково сплачує банку за користування кредитом 0% від суми кредиту, що погашається достроково.

За договором іпотеки від 26.03.2008 року три особи, котрі мешкають у будинку, передали його в іпотеку банку на забезпечення виконання громадянином кредитних зобов'язань за вказаним договором. Згодом він помер. На день смерті позичальника наявна заборгованість за кредитом у розмірі 63 419 доларів.

За інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта на день смерті чоловіка йому на праві приватної власності належала 1/3 частка будинку. За довідкою Великолучківської сільської ради Мукачівського району, за вказаною адресою також була зареєстрована його дружина. Таким чином вона відповідно до ст. 1268 ЦК України є такою, яка прийняла спадщину після смерті чоловіка, що складається з права власності на 1/3 частка будинку та обов'язку повернути борг за кредитним договором в межах вартості успадкованого майна. Водночас окрім неї спадкоємцем є син спадкодавця, який народився й на день смерті батька не досяг повноліття й відповідно до частини 4 статті 1268 ЦК України є таким, що прийняв спадщину.

 Що вирішив суд? 

Суд відмовив у задоволенні позову. ПриватБанк довідався про смерть боржника не пізніше 6 жовтня 2015 року, а про те, що жінка є його дружиною та мешкає за однією з ним адресою банку було відомо з дня укладення договору іпотеки від 26.03.2008 року.

"З огляду на це суд вважає за необхідне обчислювати строк позовної давності з часу, коли банк дізналася про порушення свого права, тобто відтоді як закінчився строк на прийняття спадщини і спадкоємці, які прийняли спадщину, не вжили жодних заходів щодо виконання успадкованого зобов'язання за кредитним договором. Тож у справі, що розглядається, за початок відліку строку позовної давності треба брати 6 жовтня 2015 року день, коли кредитор виявив обізнаність про смерть боржника, маючи на той час відомості про відповідачку як спадкоємицю першої черги, котра в розумінні частини 3 статті 1268 ЦК України прийняла спадщину, про відкриття спадщини кредитора не повідомила, жодних дій щодо погашення боргу протягом тривалого часу не вчинили, що свідчить про її мовчазну відмову від погашення боргу спадкодавця. Позовну заяву у цій справі подано до суду 27 квітня 2022 року, тобто поза межами визначеного законом строку позовної давності. Інший висновок у контексті розглядуваної правової ситуації означав би необмежене часом право кредитора позиватися до спадкоємців боржника, що суперечить правилу юридичної визначеності як одному зі складових принципу верховенства права. Наслідки пропуску строку позовної давності визначені статтею 267 ЦК України, згідно з частиною четвертою якої сплив строк позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови в позові", - наголосив суд. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube