Зеленський запропонував реформувати Радбез ООН: відмова від вето та інші ідеї президента

Читать на русском

За його словами, Організація обʼєднаних націй наразі знаходиться у глухому куті

Читать на русском
Володимир Зеленський
Зеленський виступив на засідання Радбезу ООН. Фото: ОП

За його словами, Організація обʼєднаних націй наразі знаходиться у глухому куті

У середу, 20 вересня, президент України Володимир Зеленський взяв участь у засіданні Ради Безпеки ООН. Тема заходу – “Підтримання принципів та цілей Статуту ООН через ефективну багатосторонність: підтримання миру та безпеки України”. Глава держави, зокрема, заявив, що Радбез необхідно реформувати через членство рф.

Виступ транслювали на сторінці президента у Facebook. За його словами, росія має на меті підірвати всі дамби міжнародних норм, а не лише чинити агресію проти українців.

“Росія вбила щонайменше десятки тисяч наших людей і зробила мільйони біженцями, зруйнувавши їхній дім. Світова більшість визнає правду про цю війну. Це злочинна та неспровокована агресія Росії проти нашої нації, що має на меті захоплення території та ресурсів України. Але це не лише російська агресія проти України. Держава-терорист має на меті підірвати своєю агресією всі дамби міжнародних норм, які мають захищати світ від воєн”, – наголосив Зеленський.

За словами президента, ООН “знаходиться у глухому куті” щодо агресій у світі. Саме тому людство не покладає на них надій, коли йдеться про захист суверенітету. Втім глава держави заявив, що Україна має пропозиції щодо вирішення “недієздатності” організації. Такою, як він підкреслив, її робить членство росії у Радбезі, яке є незаконним, адже вони виправдовують війну та геноцид.

“Вето в руках агресора – ось те, що загнало ООН у глухий кут. Хоч би ким ви були, наявна система ООН робить вас все одно меншим, ніж право вето, яке є лише в кількох та яке використовується одним – росією – на шкоду всім іншим членам ООН. Багаторічні розмови та проекти щодо реформування ООН повинні стати процесом реформування ООН. Застосування права вето – ось що потребує реформи, і це може стати ключовою реформою. Тим, що повертає силу Статуту ООН. Вето не має слугувати зброєю для тих, хто одержимий ненавистю та війною”, – заявив Зеленський.

Він наголосив, що першим кроком буде рішення Генасамблеї ООН дати можливість долати право вето. Це необхідно робити за умови набрання двох третин голосів, які відображатимуть волю націй і з Азії, і з Африки, і з Європи, і з обох Америк, і з регіону Тихого океану.

Другим кроком має бути те, щоб Радбез ООН став повністю підзвітним націям світу. Лідери мають розширити представництво націй, адже “коло постійних членів Радбезу має відображати сучасність”. Зокрема, на думку Зеленського, серед таких мають бути Африканський союз, Німеччина, Азія, Латинська Америка та держави Тихого океану.

“Потрібне розширення участі й доступу до роботи Ради Безпеки та її допоміжних органів для всіх членів Генеральної Асамблеї, яких не визнано агресорами. І водночас будь-яка участь будь-якої держави – члена Ради Безпеки має призупинятися на час, коли така держава в порушення Статуту ООН іде агресією проти іншої нації”, – додав президент.

Третім кроком він назвав створення системи превенції агресій через раннє реагування на дії, спрямовані проти територіальної цілісності та суверенітету держав. Зокрема, необхідно вводити превентивні санкції проти агресора, а відповідні питання мають виноситися автоматично, коли є така загроза.

Зеленський навів приклад дій, які мають бути реалізовані, щоб архітектура безпеки була міцною. Серед них, як він наголосив: 

  • Повне виведення всіх російських військ і військових формувань, включно з Чорноморським флотом росії або тими дірявими коритами, які від нього залишаться за час війни, а також виведення всіх найманців і квазівійськових формувань росії з усієї суверенної території України в межах наших міжнародно визнаних кордонів 1991 року. 
  • Повне повернення Україні ефективного контролю над усім нашим державним кордоном і виключною економічною зоною в Чорному та Азовському морях, а також у Керченській протоці. Лише виконання таких двох пунктів матиме результатом чесне, надійне й повне припинення бойових дій.

“Епіцентром такої роботи має бути ця зала – зала Ради Безпеки ООН і ще більшою мірою – зала Генеральної Асамблеї. Якщо для цього треба провести реформу інституцій ООН, значить, треба не боятися реформи. Ми готові спільно з членами ООН, які беруть участь у Формулі миру, працювати над відповідними проектами резолюцій та поправок до Статуту ООН”, – підсумував президент України.

Зеленський виступив на Генасамблеї ООН 19 вересня

Володимир Зеленський 19 вересня, виступив під час загальних дебатів Генеральної Асамблеї ООН. Вони проходили у Нью-Йорку, США. Основними темами під час виступу були ядерна зброя, тимчасовий експортний коридор у Чорному морі та необхідність зупинити російських загарбників.

Під час виступу Зеленський нагадав, що Україна віддала свій третій за величиною ядерний арсенал, коли світ вирішив, що хоронителькою такої сили має стати росія. Але вона вже не раз довела, що має бути роззброєна. Також він нагадав, що окупанти заблокували чорноморські та азовські морські порти. Вони використовують ціни на продовольство як зброю. Зеленський під час виступу зосередив увагу світу на терористичних актах окупантів, які стосуються українських дітей. Але ще ніколи до сьогоднішнього дня це не ставало "частиною державної політики".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.