Зеленський в ООН озвучив новий мирний план з усього лиш двух пунктів: яких саме?

Схоже, що голова держави значно скоротив свою "формулу миру"

Мирний план Зеленського
Президент вимагає повного виведення російських військ з території України, а також повернення нашого контролю над усіма кордонами

В середу, 20 вересня, президент України Володимир Зеленський виступає на засіданні Ради Безпеки ООН. Він пропонує світові свою нову "формулу миру". На відміну від "старої", там всього лише два пункти замість колишніх десяти.

Про це сам голова держави повідомив в своєму Telegram-каналі. Зеленський фактично пропонує росії капітулювати та покинути Україну

Так, президент України зазначив, що сьогодні українські бійці своїми життями платять за те, що взагалі-то повинна робити Рада безпеки ООН за допомогою голосувань. А саме - захищають не тільки свою країну, але й міжнародну безпеку та світову архітектуру. Зеленський навів приклад конкретних дій, які мають бути реалізовані, щоб архітектура безпеки була міцною.

Фактично голова держави пропонує всього лише два пункти. 

  1. Повне виведення всіх російських військ і військових формувань, включно з Чорноморським флотом Росії, з суверенної території України в межах міжнародно визнаних кордонів 1991 року.
  2. Повне повернення Україні контролю над усім нашим державним кордоном і виключною економічною зоною в Чорному та Азовському морях, а також у Керченській протоці.

"Лише виконання таких двох пунктів матиме результатом чесне, надійне й повне припинення бойових дій", - запевнив президент. 

Нова "лаконічна формула миру" від президента України
Нова "лаконічна формула миру" від президента України

Епіцентром роботи над мирними планами Зеленський назвав Радбез ООН, а ще більшою мірою - саму Генасамблею організації. Однак багато в чому ООН вже неефективна, і перш за все - через право країни-агресорки на накладення вето. Тож президент України запропонував конкретні пункти щодо реформування ООН.

"Всі нації світу, які поважають мир, можуть реально взяти участь у поверненні миру. Співпраця - це завжди ключове слово для України в міжнародних відносинах. Саме це слово ключове і для миру. Тож хай панує мир! Хай сильнішими стають наші з вами інституції та наша співпраця", - резюмував Зеленський.

10 пунктів Зеленського: чому так скоротилася "формула миру"?

Нагадаємо, що український лідер що минулої осені представив суспільству та світові свою "формулу миру". Туди входять 10 пунктів, їх же президент постійно презентував на міжнародній арені під час тих чи інших заходів та самітів. 

"Пункти Зеленського" виглядали (у спрощеному варіанті) наступним чином:

  1. Радіаційна та ядерна безпека;
  2. Продовольча безпека;
  3. Енергетична безпека;
  4. Звільнення всіх полонених і депортованих;
  5. Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку;
  6. Виведення російських військ і припинення бойових дій;
  7. Повернення справедливості, тобто трибунал для винних в агресії та компенсація збитків;
  8. Протидія екоциду;
  9. Гарантії безпеки для України, щоб не допустити ескалації;
  10. Фіксація закінчення війни.

Як ми бачимо, наразі з цих 10 пунктів фактично залишилось лише два: це пункти 5 та 6. В принципі, вони є основними якщо не для завершення війни, то як мінімум до припинення та/або заморозки бойових дій. 

Чому ж так сталося і що стало причиною скорочення формули? На це питання навряд чи можна одразу знайти стовідсотково правильну відповідь. 

Можливо, голова держави просто вирішив "стиснути" та "лаконізувати" суть свого мирного плану для міжнародної аудиторії, подавши інформацію максимально коротко та зрозуміло. Можливо, таким чином Україна демонструє свою "програму-мінімум" щодо припинення бойових дій, залишаючи за дужками інші пункти - принаймні на деякий час. Не можна виключати також і того, що це не якась нова "формула миру-лайт", а просто політична заява, навмисно зроблена гучним, чітким та конкретним способом для полегшення її сприйняття медіа та політиками світових держав.

При цьому, якщо казати максимально відверто, то тези президента, які прозвучали з трибуни Радбезу ООН, взагалі не надто й схожі на мирний план. Це, скоріше, конкретні умови для повної капітуляції російського агресора. Однак очевидно, що москва не піде на це - лише у випадку свого повного розгрому на полі бою, але й то не факт. Тож досить можливо, що таким чином Зеленський просто вчергове продемонстрував неможливість компромісів та свою незгоду на будь-який "напівмир" з окупантами.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube