Заява президента пролунала після слів Трампа, що американські та російські офіційні особи вже ведуть переговори щодо припинення війни
Президент України Володимир Зеленський заявив, що виключення його країни з переговорів між США та Росією щодо війни в Україні буде "дуже небезпечним". Глава держави закликав до активнішого діалогу між Києвом і Вашингтоном для розробки плану припинення вогню. Заява президента прозвучала після слів президента США Дональда Трампа про те, що американські та російські офіційні особи ведуть переговори про припинення війни.
В ексклюзивному інтерв’ю Associated Press Зеленський зазначив, що Росія не зацікавлена у переговорах про припинення вогню або в обговоренні будь-яких поступок, оскільки Кремль розглядає це як поразку в той момент, коли його війська мають перевагу на полі бою. За його словами, президент США Дональд Трамп міг би змусити правителя РФ Володимира Путіна сісти за стіл переговорів, погрожуючи санкціями проти енергетичного та банківського секторів Росії, а також продовжуючи підтримку української армії.
"Я вважаю, що це найближчі та найважливіші кроки", – сказав Зеленський під час інтерв’ю, яке тривало понад годину в українській столиці.
Його заява пролунала після слів Трампа у п’ятницю, що американські та російські офіційні особи "вже ведуть переговори" щодо припинення війни. Трамп заявив, що його адміністрація провела "дуже серйозні" обговорення з Росією, але деталей не уточнив.
"У них можуть бути власні відносини, але говорити про Україну без нас – це небезпечно для всіх", – наголосив Зеленський.
Він повідомив, що його команда контактує з адміністрацією Трампа, але поки що ці дискусії мають загальний характер, і він сподівається на очні зустрічі найближчим часом для детального опрацювання домовленостей.
"Нам потрібно більше працювати над цим", – зазначив Зеленський, додавши, що Трамп, цілком логічно, зосереджений на внутрішніх питаннях у перші тижні після своєї інавгурації.
Майже три роки війни в Україні поставили її на роздоріжжя. Трамп пообіцяв припинити бойові дії протягом шести місяців після вступу на посаду, але сторони мають надто різні позиції, і поки неясно, як саме може виглядати угода про припинення вогню. Тим часом Росія повільно, але стабільно просувається на фронті, а українські сили потерпають від гострої нестачі особового складу.
Більшість українців хочуть паузи у бойових діях, щоб відновити своє життя. Країна щоденно зазнає російських атак по житлових будинках, а удари по енергосистемі залишають цілі міста без світла.
Мільйони українців стали переселенцями, не маючи можливості повернутися до своїх домівок, оскільки значна частина східних регіонів перетворена на руїни. Майже п’ята частина території України нині окупована Росією, де кремлівська влада активно стирає будь-які прояви української ідентичності.
З поверненням Трампа до Білого дому відносини України зі США, її найбільшим та найважливішим союзником, опинилися на переломному моменті.
Зеленський розповів, що під час першої телефонної розмови з Трампом у ході передвиборчої кампанії вони домовилися про зустріч у разі перемоги Трампа, щоб обговорити кроки для припинення війни. Проте запланований візит спецпредставника Трампа з питань України Кіта Келлога було відкладено "з юридичних причин", а згодом несподівано заморозили зовнішню допомогу, що змусило українські організації зупинити свої проєкти.
"Я вважаю, що перш за все ми маємо провести зустріч із ним, і це важливо. До того ж, цього хочуть усі в Європі", – сказав Зеленський, маючи на увазі необхідність узгодженого бачення швидкого завершення війни.
Після переговорів із Трампом, за його словами, слід переходити до діалогу з Росією.
"Я хотів би бачити за столом переговорів США, Україну та Росію. І, якщо чесно, голос Європейського Союзу теж має там звучати. Це було б справедливо та ефективно. Але як воно буде – не знаю", – зазначив він.
Зеленський застеріг від того, щоб дозволити Путіну "контролювати" ситуацію з війною – натяк на неодноразові погрози Москви щодо ескалації конфлікту за часів президентства Джо Байдена.
Він наголосив, що без гарантій безпеки від союзників України будь-яка угода з Росією стане лише передумовою для нової агресії. Членство в НАТО, яке Київ давно прагне і яке Москва категорично відкидає, залишається головною метою Зеленського. Він вважає, що НАТО – це "найдешевший" варіант гарантій безпеки як для України, так і для її союзників, а також можливість посилити геополітичні позиції Трампа.
"Я справді вірю, що це найдешевші гарантії безпеки, які може отримати Україна, і вони вигідні для всіх", – сказав він.
"Це стане сигналом, що вирішувати, хто має бути в НАТО, буде не Росія, а Сполучені Штати Америки. І, думаю, це велика перемога для Трампа", – додав Зеленський, звертаючись до його прагнення укладати вигідні угоди та бути переможцем.
Окрім того, він зазначив, що українська армія, яка нараховує 800 тисяч військових, стане значним підсиленням для Альянсу, особливо якщо Трамп вирішить скоротити присутність американських військ за кордоном. Інші варіанти гарантій безпеки мають супроводжуватися достатнім рівнем постачання зброї з боку США та Європи, а також підтримкою розвитку власної оборонної промисловості України, наголосив він. Зеленський також заявив, що французька пропозиція розміщення європейських сил в Україні для стримування російської агресії набуває форми, але викликає у нього сумніви через відсутність чітких відповідей щодо командування, чисельності військ та їхніх позицій. Він зазначив, що ця ініціатива обговорювалася з президентом Франції Еммануелем Макроном та з Трампом.
"Я сказав у присутності двох лідерів, що ми зацікавлені в цьому як у частині гарантій безпеки, але не як в єдиній гарантії. Це недостатньо", – заявив Зеленський.
Він додав: "Уявіть, що там буде контингент. Питання – хто командуватиме? Хто головний? Що вони робитимуть у разі російських ударів? Ракет, десанту, атаки з моря, прориву суходолом, наступу. Що вони робитимуть? Які їхні мандати?".
На запитання, чи він ставив ці питання безпосередньо Макрону, Зеленський лише усміхнувся: "Ми ще в процесі цього діалогу".
Раніше в інтерв'ю Fox News Зеленський заявив, що президент США Дональд Трамп зможе примусити російського правителя Володимира Путіна прийти до миру, якщо він цього захоче. Глава держави сподівається на справедливу мирну угоду. І на те, що Трамп буде на боці України.
Як відомо, Трамп доручив своєму спецпредставнику Кіту Келлогу закінчити війну в Україні за 100 днів. Трамп також пригрозив Росії додатковими санкціями, якщо Путін не укладе мирну угоду.