Зеленський у Раді розповідав про досягнення та загрози: реакція депутатів та експертів

Читать на русском

Звернення президента України Володимира Зеленського було емоційним з акцентом на досягнення нинішньої влади. Опозиція каже, що у Зеленського слова розходяться зі справою.

Читать на русском
Зеленський у Раді розповідав про досягнення та загрози: реакція депутатів та експертів

Звернення президента України Володимира Зеленського було емоційним з акцентом на досягнення нинішньої влади. Опозиція каже, що у Зеленського слова розходяться зі справою.

Щорічне звернення Президента України Володимира Зеленського з посланням до Верховної Ради про внутрішнє та зовнішнє становище держави пройшло досить спокійно. Зіпсувати настрій главі держави могла лише акція підприємців біля стіни Верховної Ради України, що триває другий день, а також футболки депутатів фракції «Європейська солідарність» з графічним зображенням Володимира Зеленського та Андрія Єрмака та написом: «Хто з них кріт?». Можливо тому, як відповідь політичним опонентам, фракція партії «Слуга народу» практично у повному складі одягла футболки з написом: «За президента! Проти олігархів». Інформатор проаналізував текст послання, розпитав, як сприйняли послання народні депутати різних фракцій, а також зібрали думки політичних експертів та лідерів громадської думки.

Акция ФОПов во время выступления Зеленского
Протест підприємців 1 грудня 2021 року

Успішний успіх тільки починається!

У вступному блоці президент нагадав про всеукраїнський референдум тридцятирічної давності, і «пройшовся» по попередниках вперше.

«30 років тому ми зробили великий крок. Але не пішли далі. Ми відновили, проголосили, обрали та здобули незалежну Україну. Але так і не почали її будувати», - заявив Зеленський із трибуни Верховної Ради України.

У першій же частині виступу президент зробив легке, але критичне відсилання до найбагатшого українця Ріната Ахметова, сказавши, що тридцять років тому люди мріяли про країну, де «політики працюють на 100% громадян, а не на 20% ВВП одного громадянина».

Далі Володимир Зеленський перейшов до здобутків країни під час свого нетривалого перебування при владі. Першим він виділив успішну боротьбу з пандемією COVID-19.

«Два роки ми протидіємо COVID-19. Починали майже ні з чим. Нині є майже все. Лікарні, ліжка, кисень і найголовніше вакцини», - гордо заявив президент.

Прозвітувавши про успішну протидію вірусу, Володимир Зеленський почав перераховувати, чого Україна досягла «вперше» у своїй історії за час його президентства. Серед таких досягнень президент виділив: рекордний ВВП у 191 млрд доларів США; держборг нижчий за 50% ВВП; ставка кредиту для бізнесу знизилася на 10%; з грудня мінімальна зарплата в Україні досягла 6500 гривень, середня зарплата зросла до 500 доларів США, зарплата медперсоналу становитиме 20 тисяч гривень, а середня зарплата лікарів становитиме 24 тисячі. Окремо президент пообіцяв підвищити пенсії ліквідаторам та вчителям.

Крім того, Володимир Зеленський заявив, що уряду вдалося знизити тарифи на електроенергію для населення, хоча в усьому світі ціни зростають.

До здобутків Володимир Зеленський ненав'язливо додав і плани, які звучали як реалізовані.

«Незабаром ми запустимо програму «Українська мрія», за якою кожен громадянин нашої держави, який чесно сплачує податки, зможе отримати кредит за ставкою 5% у гривні для придбання власної нерухомості в новому житлі, електромобіля, здобуття освіти чи зміни професії», - заявив президент.

Варто зазначити, що риторика президента Зеленського стала агресивнішою, і значна частина виступу присвячена питанням національної безпеки, російсько-української війни, деокупації Криму та ОРДЛО.

«Я пишаюся тим, що вперше за 30 років, у 2022 році фінансування сектору оборони і безпеки, всіх програм, перевищить 320 мільярдів гривень. При тому, що у 2018 році ця сума склала 191,7 мільярда гривень», - сказав Зеленський, косо глянувши в сторони фракції «Європейська солідарність», начебто дорікаючи недоробкам свого попередника на президентській посаді Петра Порошенка.

Володимир Зеленський також відзначив успіхи у запуску комплексної ракетної програми, програми відновлення флоту, створенні кібервійськ, заводу з виробництва дронів, а також виробництві Ан-178 без залучення російського ВПК.

Особливий акцент було зроблено Зеленським на зовнішньополітичному напрямі роботи, окремо виділивши як досягнення, що Україні вдалося зберегти двопартійну підтримку американського конгресу.

«За підсумками моєї зустрічі з Президентом Байденом ухвалено спільну заяву, військова підтримка. Оновлено Хартію стратегічного партнерства України і США. В основі наших відносин з Європейським Союзом – довіра, солідарність, взаємна підтримка. Це доводять результати 23-го Саміту Україна – ЄС та його амбітна підсумкова заява. Наша мета – імплементація Угоди про асоціацію. За підрахунками уряду, загалом виконано близько 60% всіх зобов'язань України за Угодою, причому 25% – тільки у цьому році», - заявив президент, не забувши подякувати депутатам за підтримку.

Окрім США, Володимир Зеленський окремо відзначив успішну роботу з іншими міжнародними партнерами: Британією, Францією, Туреччиною та МВФ.

Серед спірних ініціатив президента – законопроєкт про подвійне громадянство. Спірний він хоча б тому, що сам Володимир Зеленський, перебуваючи на посаді президента, своїм указом «зупинив громадянство України» так званим «королям контрабанди» Вадиму Альперіну, Араїку Амірханяну та Олександру Єрімічуку. Але Володимир Зеленський бачить у подвійному громадянстві надходження інвестицій та підтримку світового українства.

«Вперше українці з усього світу будуть відчувати себе не діаспорою, не просто людьми українського походження, а українського громадянства! Рівними українцями», - сказав Зеленський.

Далі президент перейшов до улюбленої теми «Великого будівництва», наголосивши на небувалому раніше темпі будівництва мостів, доріг, аеропортів, дитячих садків, шкіл, поїздів, вагонів і… танків.

Предметом для гордості Володимира Зеленського був і залишається мобільний додаток «Дія», в якому зареєстровано 16 мільйонів українців. Це дозволяє зареєструватися підприємцям лише за 10 хвилин (тут важливо зазначити, що президент правильно робить, забуваючи згадати скільки часу знадобиться підприємцю, щоб закрити свій «ФОП»). Після цього Зеленський пообіцяв, що проєкт «Дія Сіті» збільшить обсяг до українського IT-сектору до 12 мільярдів доларів.

Вже наприкінці виступу, президент вибухнув ще однією неоднозначною тезою. Щодо прямих переговорів із країною-агресором та президентом Росії Володимиром Путіним.

«І ми повинні зізнатися, що без нашої армії ми не зможемо зупинити війну. І ми повинні сказати правду, що ми не зможемо зупинити війну без прямих перемовин з Росією», - заявив Зеленський. Ці слова президента викликають певну настороженість у депутатів та експертів, але про це нижче.

Часто виступи Президента України переривалися бурхливими оваціями депутатів фракції «Слуга народу». Депутати постійно зривалися з місць і оплесками наголошували на всіх ключових акцентах президента.

Думки депутатів розділилися. За партійною ознакою.

Тищенко и Вятрович

Після того, як Президент України завершив послання депутатам, Інформатор поспілкувався з народними обранцями у кулуарах Верховної Ради України. Очікувано, думки щодо виступу Володимира Зеленського розділилися за партійним принципом. Одні хвалять, інші критикують.

«Президент або перебуває у «теплій ванні», або живе в якійсь іншій країні. У якій Ковід зовсім не проблема, в якій ми енергетично незалежні, і в якій у нас достатньо грошей, щоб реалізовувати будь-які проєкти. Ми з опозиційними депутатами фракції «Голос», «Європейська солідарність» та іншими просто дивилися один на одного і думали: то він взагалі каже? Яке це має відношення до реальності?», - поділилася своїми першими емоціями після виступу голова партії «Голос» Кіра Рудик. На думку парламентаря, зараз команда Президента в «авральному порядку» почне думати, де взяти гроші на реалізацію його обіцянок.

Кира Рудык
Кіра Рудик

«Президент нічого не сказав про державний переворот, про який заявляв раніше, але репутаційний удар по державі був завданий колосальний. А це не його власність. І сьогодні він не зробив нічого, щоб це виправити. І взагалі було багато популістичних заяв про те, що буде зроблено в 2022 році, і дуже мало про те, що ж було зроблено в 2021», - підсумувала Кіра Рудик.

Дуже схоже, що був не в захваті від виступу Зеленського і досвідчений політик, народний депутат фракції «Батьківщина» Григорій Немиря.

Григорий Немыря
Григорій Немиря

«Є слова, є справи. І на сьогоднішній день, у мене є враження, що слова президента розходяться зі справою. Не буду багатослівним, один маленький приклад. Чи знаєте ви, що відучора «Укрзалізниця» заборонила на невизначений термін транзит та постачання вагонів та напіввагонів до Польщі? Чи знаєте ви, що з сьогоднішнього дня «Укрзалізниця» заборонила танзит та постачання вагонів та напіввагонів до Словаччини, Угорщини та ще кількох країн. Це країни ЄС, із якими Україна має спільний кордон. Через них в Україну надходить стратегічна сировина. Ось у мене виникає запитання, а в яких столицях «п'ють шампанське» після таких дій? У той день, коли президент розповідає, що ми попереду всієї планети в питаннях євроінтеграції», - неохоче прокоментував виступ Зеленського народний депутат і ексвіце-прем'єр-міністр з питань євроінтеграції Григорій Немиря.

Оцінкою виступу Володимира Зеленського Інформатор поцікавився ще у колишнього дипломата, а нині депутата фракції «Слуга народу» Богдана Яременка. Пан Яременко сказав, що він не може давати оцінку виступу президента, для нього вони завжди зважені, актуальні та інформативні, проте наголосив на успішній роботі Володимира Зеленського на зовнішньополітичному напрямі.

Богдан Яременко
Богдан Яременко

«Як колишньому дипломату мені дуже імпонує у президентові Зеленському те, що він швидко розібрався в тонкощах міжнародної політики. Він швидко зрозумів місце та роль України у сучасному світі, ціну «українського питання» у міжнародних відносинах. А головне, він чітко сформулював основні напрями зовнішньої політики країни. Причому не лише у своїх виступах, як сьогодні, де він точно описав усі міжнародні пріоритети. Зеленському вдалося сформувати план. Причому план оформлений доктринально. У нас нарешті з'явилися реальні документи: стратегія міжнародної політики, плани інтеграції до НАТО, навіть з урахуванням того, що найближчим часом ми навряд чи зможемо набути повноправного членства», - сказав Богдан Яременко. Підсумовуючи, представник партії «Слуга народу» додав, що Володимир Путін не дарма нервує, говорячи, ніби Україну хочуть «втягнути» в НАТО через задні двері. «Це і є наш план», - з гордістю в голосі резюмував пан Яременко.

Традиційно дісталося президентові від представників «Європейської солідарності». Зокрема, Володимир В'ятрович у коментарі Інформатору сказав, що виступ шостого президента може звучати непогано за формою чи змістом, але нічого спільного із реальним станом справ у країні не має.

«Президент продовжує мріяти. На жаль, все що він говорив, звучало в минулому часі та у виконаному вигляді, але не має нічого спільного з реальністю. Всі успіхи, про які він говорив, формують враження, ніби ми живемо в іншій країні. Це підтверджує, що він живе у якійсь ілюзії», - зазначив депутат В'ятрович.

Владимир Вятрович
Володимир В'ятрович

Парламентарій також зазначив, що на словах Зеленський намагається здаватися патріотом, але при цьому підконтрольні йому депутати «Слуги народу» роблять усе, щоб звільнити уповноваженого із захисту української мови.

«Глибоке занепокоєння» лідерів громадської думки

Цілком очікувано, виступ шостого Президента України перед парламентарями викликав шквал коментарів у соціальних мережах. Більшість із них емоційні і умовно поділяються на «вірю» і «не вірю». Проте, окрім звичних штампів та емоцій, є заяви експертів, на які варто звернути увагу. Щонайменше тому, що вони стосуються питань національної безпеки.

Наприклад, виступ добре демонструє, що Президент України продовжує сподіватися на прямі переговори з президентом РФ Володимиром Путіним та успіх цього кроку. Але саме цей крок викликає побоювання низки експертів та громадських діячів.

«Прямі двосторонні переговори з РФ у нашому випадку означають виключення із них Франції, Німеччини та ОБСЄ, і тільки це. Тобто залученого до них колективного Заходу», - пише на своїй сторінці Віктор Трегубов. Політик зазначає, що Україна проводить мирні переговори у Мінському та Нормандському форматах. «Мінський формат» передбачає переговори у форматі: Україна-Росія-ОБСЄ. «Нормандський формат» – це переговори України, Росії, Франції та Німеччини. При цьому Трегубов нагадує, що буквально місяць тому, 15 жовтня 2021 року, в інтерв'ю телеканалу «Дом» Володимир Зеленський називав «Нормандський формат» єдиним шляхом до миру.

Застерігає про небезпеку можливих прямих переговорів Зеленського та Путіна і кадровий дипломат, ексміністр закордонних справ Павло Клімкін.

«Брежневський СРСР хоч робив вигляд дотримання гельсінських принципів, а сьогоднішній російський режим їх навпаки нищить. Тому і будь-які переговори з ним про права, свободи і право вибору інших неможливі. Більше того, не мають сенсу, не мають вестися і, зрештою, юридично нікчемні, адже про що можна домовлятися зі злочинцями? І, зрештою, такі переговори просто аморальні», - ділиться міркуваннями з читачами Павло Клімкін.

Гостро відреагував на заяви про можливі прямі переговори з Кремлем й відомий український публіцист та журналіст Віталій Портников.

«Питання навіть не про те, чи відбудуться ці переговори. Вони не мають жодного сенсу хоча б тому, що Путін не бажає говорити з Зеленським не лише про Крим, а й про Донбас. Вони не мають сенсу бодай тому, що Путін хоче говорити про Україну не з Зеленським, а з Байденом. Вони не мають сенсу бодай тому, що Путін хоче від України не переговорів, а капітуляції, не існування, а зникнення.

Питання в тому, що безвідповідальні розмови про ці переговори під оплески божевільних шанувальників президента – це прямий шлях до подальшої дестабілізації країни. Для того, щоб полегшити Путіну завдання захоплення Маріуполя, Харкова, Одеси. У цьому контексті Зеленський виглядає просто знаряддям у вмілих руках Путіна. Хотілося б сподіватися, що сліпим», - емоційно написав Портников на своїй сторінці у Facebook.

Судячи з усього, виступ Володимира Зеленського у Верховній раді України, на тлі підприємців, що протестують, і напередодні анонсованого самим президентом державного перевороту, стає відправною точкою гарячої політичної зими.

Раніше Інформатор повідомляв, що на початок грудня готується державний переворот, а також розкривав про слабкі місця української оборони.

 

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.