Зеленський передумав: готує новий законопроект щодо НАБУ та САП

Президент держави у зверненні до українців проанонсував відновлення незалежності антикорупційних органів

Зеленський
Змінити рішення президента змусили масштабні протести в країні. Фото: Gettyimages

Голова держави звернувся до українців із анонсом нових змін у законодавство. 23 липня він пообіцяв надати Раді проект закону, який відновить незалежність антикорупційних органів. Таким чином Володимир Зеленський відреагував на громадські протести проти ганебного закону №12414, який днем раніше ухвалила Верховна Рада, а він - підписав.

"Я запропоную Верховній Раді законопроект, який відповідатиме і забезпечуть силу системі правопорядку. І не буде жодного російського впливу чи втрачання у діяльність органів правопорядку. І всі норми незалежності антикорупційних інституцій будуть. Цек буде президентський законопроект, і ми це реалізуємо в рамках нашох стратегії трансформації держави", - заявив Зеленський у зверненні до українців.

Telegram oembed: https://t.me/informator_live/4383

Попри те, що Рада саме 23 липня пішла на канікули, законопроект планується розглянути, як невідкладний. Про це у свою чергу повідомив народний депутат Олексій Гончаренко.

"Орієнтовно наступного тижня Рада збереться терміново голосувати за новий законопроєкт по НАБУ та САП від Зеленського", - повідомив Гончаренко.

Раніше Інформатор писав, що Зеленський імовірно розлютився на антикорупційні органи за спробу розслідувати кримінальні справи щодо корупції людей, з його найближчого кола. Журналісти-розслідувачі вважають, що каталізатором стала справа віцепремʼєра Олексія Чернишова та імовірне розслідування щодо співвласника студії "Квартал 95" Тимура Міндича.

Зеленський змінив думку під впливом протестів та з іншої причини

Під впливом незадоволення голови держави Верховна Рада 22 липня ухвалила законопроект №12414, який фактично позбавляв незалежності антикорупційні органи. Вони підпорядковувалися генеральному прокурору, і він міг припиняти будь-які кримінальні розслідування чи на власний розсуд змінювати підслідність цих справ.

Це означало демонтаж антикорупційної системи в Україні, оскільки антикорупційні органи, такі як НАБУ чи САП повністю втрачали незалежність. Проте саме неупереджена боротьба з корупцією в Україні вважається запорукою вступу України до ЄС. З цієї причини громадянське суспільство вкрай негативно поставилося до рішення депутатів щодо НАБУ.

Голову державі напевно вразив масштаб мітингу на підтримку антикорупційних органів у Києві 22 липня. Він змінив свою думку.
Голову державі напевно вразив масштаб мітингу на підтримку антикорупційних органів у Києві 22 липня. Зеленський змінив свою думку.

У Києві та інших містах України пройшли мітинги. У столиці цей мітинг був досить чисельним. На ньому були присутні Віталій Кличко, а також Притула, Лачен, відомі політики, активісти та правозахисники. Мітинг відбувся 22 липня на майданчику біля Театру Франка. Це місцо добре видно з Офісу президента.

Під впливом вуличного протесту Зеленський мабуть вагався, чи підписувати закон, що був прийнятий Радою. Про це свідчила інформація про те, що він підписав закон, але потім відкликав його з Ради (і нарешті підписав з другої спроби).

Проте на рішення Зеленського також напевно вплинули зовнішні чинники. 23 липня стало відомо, що голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен звернулася до української влади щодо розʼяснень з приводу прийняття закону, що скасував незалежність антикорупційних органів. У ЄС також заявили, що є прямий звʼязок між наданням військової допомоги Україні та дією антикорупційного законодавства.

Раніше, як повідомляв Інформатор, керівники НАБУ та САП звернулися до громадськості із закликом до єдності. Вони наголосили, що єдність є ключовою запорукою для подолання російської агресії. 

Слідкуйте за нами у Telegram

Image
Оперативні новини та разбори: Україна, світ, війна

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube
Інформатор у
телефоні 👉
Завантажити