Демонтаж антикорупційної системи: зʼявилася перша чутлива реакція західних партнерів

Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) попередила Київ, що втручання в роботу НАБУ та САП загрожує оборонним інвестиціям і процесу відновлення України

НАБУ, інвестиції Україні
ОЕСР б’є на сполох: атака на НАБУ загрожує оборонним інвестиціям в Україну. Фото: YouTube, hromadske

Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) висловила серйозне занепокоєння через ухвалення законопроєкту №12414. На думку міжнародної спільноти, цей закон послаблює незалежність антикорупційної системи України. Відповідне застереження міститься в листі, надісланому на ім’я заступниці голови Офісу президента Ірини Мудрої.

Як повідомляє "Європейська правда", у документі від 22 липня, підписаному Джулією Фромгольц - керівницею Антикорупційного підрозділу ОЕСР та головою секретаріату Робочої групи з боротьби з хабарництвом (WGB), - йдеться про серйозну стурбованість кроками української влади щодо НАБУ та САП. Фромгольц підкреслила, що прийняті зміни законодавства можуть поставити під сумнів зобов’язання України як кандидата на вступ до ОЕСР і ускладнити процес наближення до Конвенції з боротьби з хабарництвом.

Згідно з її словами, закон, підписаний президентом Володимиром Зеленським ввечері того ж дня, коли було надіслано лист, прямо загрожує незалежності ключових антикорупційних структур. У документі висловлюється прохання до української сторони переглянути зміни й, у разі вже підписаного закону, невідкладно внести правки, які зможуть захистити незалежність антикорупційної системи.

Фромгольц зауважила, що без виправлення ситуації під загрозою опиняється не лише співпраця з ОЕСР, а й авторитет України серед міжнародних партнерів, зокрема тих, хто готовий вкладати кошти в оборонну галузь та післявоєнну відбудову.

Проблему незалежності НАБУ та САП ще до голосування в Раді публічно порушували і в Єврокомісії. Там зазначили, що обидві структури мають ключове значення для реформ і боротьби з корупцією, а також для збереження довіри як українського суспільства, так і міжнародних донорів.

Ухвалення законопроєкту викликало негативну реакцію з боку європейських партнерів, зокрема з боку комісарки ЄС із питань розширення Марти Кос. Віцепрем’єр з європейської інтеграції Тарас Качка намагався заспокоїти партнерів, запевнивши, що Україна не відступає від антикорупційного курсу.

Хто підтримав і виступив проти законопроєкту

Президент Зеленський після підписання документа наголосив, що антикорупційні органи і надалі працюватимуть, але, за його словами, - без жодного російського впливу.

Народна депутатка Мар'яна Безугла прокоментувала рішення Верховної Ради щодо підпорядкування НАБУ Офісу генпрокурора. І зробила це із сарказмом. Вона поглузувала щодо того, що буцімто до цього в Україні "була епоха без корупції".

Голова антикорупційного комітету ВР Анастасія Радіна стала єдиною з коаліції, хто виступив проти законопроєкту №12414, що фактично підпорядковує НАБУ і САП Генпрокуратурі. Перед голосуванням вона назвала документ руйнуванням антикорупційної інфраструктури і публічно виступила проти.

Керівник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов прокоментував ситуацію, яка склалася навколо НАБУ і САП. За його словами, внутрішні суперечності варто вирішувати шляхом відкритого діалогу. А Україну, окрім війська, врятують сильні інтитуції.

Слідкуйте за нами у Telegram

Image
Оперативні новини та разбори: Україна, світ, війна

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube
Інформатор у
телефоні 👉
Завантажити