Заяви Бойка – симптом капітуляції України, але всіх нюансів лідер ОПЗЖ не прорахував

Україна може не погодитися підписувати мирні угоди за формулою Трампа та продовжити війну без допомоги США: цей сценарій є дуже ризикованим, але має прихильників у Європі

Юрій Бойко та Євген Шевченко
Бойко може помилитися у розрахунках та опинитися у тюрмі разом із іншим проросійським політиком Євгеном Шевченко. Колаж: Інформатор-Україна

Лідер проросійської партії ОПЗЖ Юрій Бойко, який вже побував у СБУ через свої заяви про утиск Московського патріархату та російську мову, готується до виборів, що відбуватимуться під контролем чи навіть під впливом Кремля. Такий варіант буде можливим, якщо Трамп змусить Україну укласти невигідні мирні угоди: із втратами територій, довічною відмовою від НАТО та статусом Росії як одного з гарантів нашої безпеки. Фактично заяви Бойка є загрозливим симптомом, що нова адміністрація президента США намагатиметься діяти у деструктивний спосіб - і це вже відомо Путіну.

Але насправді вказаний сценарій не є єдиним, і не все зараз залежить від Трампа. Тож Бойко дуже ризикує, бо у підсумку може опинитися за ґратами поруч із Євгеном Шевченком, який теж був добре відомий своїми антиукраїнськими промовами. 

Бойко йде до СБУ
Юрій Бойко у кашеміровому пальті за 1000 доларів та з охоронцем 17 грудня йде на бесіду в СБУ. 

Американський сценарій мирних переговорів буде гіршим, ніж уявляють

Сценарій, який здається Бойку найімовірнішим: Трамп змусить Зеленського поступитися, буде підписано невигідний для України мир. Цей мир передбачатиме не лише територіальні втрати. Ще Росія напевно протисне обмеження контингенту ЗСУ, довічну відмову від вступу до НАТО. Ще цікаве - Росія буде вважатися одним з гарантів безпеки та економічної відбудови України.

Так, навіть подібна дичина зараз обговорюється! Після того, як такий мир буде укладено, в Україні мають відбутися вибори. На ті вибори будуть допущені проросійські партії. Головною проросійською партією є ОПЗЖ, що очолювана безпосередньо паном Бойко.

За відсутності Медведчука Бойко буде політик номер один у цілому проросійському таборі. За певних обставин Бойко набере 20% голосів на виборах

Те, що трапилося із заявами Бойка у TikTok - це стандартний політичний трюк: входження у передвиборчу кампанію. Бойко домігся, щоб про нього всі медіа та Telegram-канали написали безкоштовно декілька разів.

Усі процитували його заяву та додали, що Бойко ходив до СБУ. Типу, постраждав за правду. Цілі досягнуто. 

До речі, після "довірчої розмови" зі слідчими СБУ, Бойко перепросив та назвав Путіна військовим злочинцем. Це ніяк не змінює загальну картину, але тепер Бойку точна не загрожує вʼязниця за виправдовування агресії. До того ж медіа процитували його ще раз.

Бойко не перший друг Кремля із неросійським іміджем

Імідж політичного лідера ОПЗЖ вже сформовано. Так, він не за Кремль, вважає Путіна воєнним злочинцем. Проте він за «нормальну Україну», з російською мовою та без «яструбів - радикалів - екстремістів», яких у першому відео пан Бойко теж згадував. 

Цей імідж не є новиною. Власно Бойко вже приміряв його перед війною. Такий саме імідж формував собі інший проросійський політик Євген Мураєв. Він проголошував антиукраїнські заяви, а на критику відповів: я не агент Кремля. Росія взагалі запровадила проти мене персональні санкції. Що, до речі, було правдою. Санкції, ймовірно, були введені, щоб вибити ґрунт з-під будь-яких звинувачень Мураєва в проросійській діяльності.

Після початку великої війни 24 лютого 2022 року Кремль збирався зробити Мураєва гауляйтером України. При тому санкції Кремля проти Мураєва було скасовано лише у жовтні 2023 року. Наразі Мураєв ховається від українського правосуддя за кордоном.

Фактично Росія не сподівається, що на можливих виборах відвертий фанат Путіна матиме будь-який успіх. Вона також не сподівається, що Бойко виграє президентські вибори. Але ОПЗЖ здатна на політичний вплив у парламенті, куди може зайти навіть із патріотичними гаслами. 

Євген Мураєв
Добре відомий проросійськими поглядами політик Євген Мураєв використовував російські санкції проти себе, як гарантію безпеки від переслідувань з боку правоохоронних органів.

Трюк Євгена Шевченка: опинитися у вʼязниці за правду

На відміну від Бойка, інший проросійський нардеп (від «Слуг народу») Євген Шевченко вирішив не підсолоджувати пігулку – і справді сісти у в'язницю. Тобто «постраждати за правду». Але ціль у нього аналогічна тій, що ставить лідер блоку ОПЗЖ. Він розраховує, що ближче до виборів вийти із в'язниці героєм.

Ще схожість Шевченка та Бойка у тому, що вони обидва намагалися нагадати про себе після трьох років мовчання. І зробили це в однаковий спосіб - шляхом антиукраїнських заяв. 

За задумом Шевченка, він відсидить якийсь час у в'язниці. А після виборів вийде з тріумфом, як герой та борець із режимом.

«Посидіти у в'язниці» – перевірений політичний прийом. Приблизно так діяв і Міхеїл Саакашвілі, коли поїхав до Грузії у 20ХХ році перед виборами та був заарештований. Саакашвілі сподівався, що на виборах після цього переможуть його прихильники, і він вийде із в'язниці героєм. Але прихильники Саакашвілі програли, і він сів надовго. 

Проте нажаль це також вказує на велику імовірність того, що мирні договори, вкрай невигідні для України, будуть укладені проти волі народу. Коли Шевченко влаштував свій демарш, була надія, що він теж схибив у розрахунках і повторить подвиг Саакашвілі. Тобто надовго затримається у в'язниці.

Шевченко – маленька людина. Московські друзі, які радили йому провернути такий трюк, могли помилитись або усвідомлено принести його в жертву.

Але Бойко – велика людина. Він сьогодні майже безальтернативний кандидат від російського світу під час виборів. Бойко входить до кола Фірташа, одного з найдовіреніших людей Путіна в Україні. Тобто він добре поінформований, і контакти з Росією у нього на найвищому рівні.

Тому той факт, що Бойко, перепрошуючи, робить відверто проросійські заяви у розпал війни, означає, що він упевнений: жодної альтернативи поразці України немає.

Депутати заблокували трибуну Ради 17 грудня: вимагали позбавити мандатів фракцію ОПЗЖ
Депутати заблокували трибуну Ради 17 грудня: вимагали позбавити мандатів фракцію ОПЗЖ. 

До того ж на відміну від Медведчука та того ж маленького Шевченка, Бойко на початку війни домовився з владою про те, що його (і його соратників з ОПЗЖ) не чіпатимуть в обмін на голосування на підтримку влади за всіма статтями. Оскільки коаліції в Раді де-факто давно вже немає, то голоси ОПЗЖ, якими диригує Бойко, дозволяють протягнути будь-яку ініціативу президента.

Якби Бойка заарештували за проросійські заяви, ця конструкція розвалилася б, а Рада втратила б бути життєздатність. Тому кара Бойко очікувано обмежилася ще одним відеозверненням. 

Зараз ніхто не вірить, але Україна може продовжити війну

Наслідки невигідних мирних переговорів за американським сценарієм в Україні безумно вважатимуть прорахунком Зеленського. А самі мирні переговори пройдуть під колосальним тиском з боку адміністрації Трампа і на тлі звинувачень у корупції та розкраданні коштів з американської військової допомоги.

За підписанням будь-яких угод про мир з Росією чи перемир'я неминуче відбудуться вибори. Найімовірніше у такому разі на виборах Зеленський та його команда зазнають поразки. Бо позиція Зеленського у разі підписання невигідного миру одразу стане вразливою. Його можна буде критикувати за те, що він не зміг відстояти інтереси України перед Трампом. Водночас Зеленського можна буде звинувачувати у тому, що тягнув із можливими мирними переговорами, через що з усіх можливих варіантів довелося укласти найгірший. 

Тому Зеленський та команда намагаються знайти інший сценарій. Один такий є, але він дуже ризикований. Це умовно кажучи, європейський сценарій: продовження війни за умови відсутності підтримки з боку США. Джерела Інформатора кажуть, що найбільше цей варіант відстоює Великобританія. Тою чи іншою мірою його підтримує Франція, Італія, Німеччина та деякі інші країни. 

Субʼєктивний плюс сценарію у тому, що Зеленський залишається у владі. Але військова ситуація стане дуже ризикованою:

  • У ЗСУ відчувається значний брак резервів: мобілізація загальмувала, люди не хочуть мобілізовуватися особливо в очікуванні мирних переговорів. 
  • За відсутності США ситуація з технікою та зброєю стає вкрай незрозумілою. Трамп вже натякнув, що заборонить бити американською зброєю по території Росії. Можуть виникнути й інші заборони. Значна частина європейської зброї використовує американські компоненти. Заборона може поширитися й на це, як було у випадку із Storm Shadow до того, як президент США Байден надав необхідні дозволи. 
  • Європейська військова промисловість не готова до ґрунтовних змін, щоб задовільнити потреби України. Європейці не мають резервів для того, щоб постачати в Україну достатньо зброї та техніки.
  • Як і у випадку із США, європейські уряди вразливі у своїй поточній політиці та ризикують програти вибори. Тож Україна може раптово залишитися без обіцяної підтримки. 

У підсумку європейський сценарій може призвести до поразок на фронті, краху інфраструктури та ще більших територіальних втрат. Попри це все у разі подібного рішення Україна певно протримається до кінця 2025 року. 

Але цей сценарій має ще одну сильну сторону. Європейські політики впевнені, що економіка Росії не витримає продовження війни. На те вказує падіння курсу рубля та довгострокові прогнози цін на нафту (і те, й інше знижується). Щоправда, як і на початку війни, ніхто не візьметься стверджувати, наскільки Росії вистачить запасу міцності. Подекуди кажуть: ресурсів в Росії вже зараз майже не залишилося. Вже за тиждень - два, ще до інавгурації Трампа, її можливо очікують відчутні економічні струси. 

Ще кажуть, у Кремлі навіть не розглядають варіант продовження війни. Тому в Україні активізувалися Шевченка - Бойки. А також величезна кількість пропагандистів на кшталт Анатолія Шарія. 

Проте перспективи все ще не визначені. А тому Юрій Бойко справді ризикує опинитися в тюрмі поруч із Євгеном Шевченко. Та застрягти у ній надовго. 

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube