Влада обурюється публічним відродженням Бойка, але поки без дій, хоча подейкують, що за нього вже взялася СБУ; втім, нині політики (зокрема проросійські) перебувають на низькому старті, оскільки за майбутніми перемовинами послідують вибори
Повернення народного депутата від колишньої та вже забороненої партії ОПЗЖ Юрія Бойка пов’язане з підготовкою до майбутніх виборів в Україні. Таку думку висловлюють експерти, які зауважують, що політики вже перебувають “на низькому старті” перед початком передвиборчих кампаній. Соціологія показує, що в Україні залишається запит на політиків із проросійським курсом, які знову можуть об’єднатися і зайти у Верховну Раду. Водночас подейкують, що ними вже почалася “займатися” СБУ. Інформатор розібрався у цьому питанні.
Колишній співголова забороненої партії ОПЗЖ, голова депутатської групи "Платформа за життя та мир" нардеп Юрій Бойко на вихідних зробив низку політичних заяв – і опублікував це у TikTok. Він взявся за старе і почав знову розганяти, що в Україні бешкетують "радикали", які нібито "знущаються з людей". Їхнє "насильство", на думку нардепа, полягає у знесенні пам'ятників, пов'язаних із радянською ідеологією та Росією, у декомунізації назв населених пунктів в Україні.
"Кілька років тому ми були свідками, як зносили пам'ятники Колумбу, відкривачу Америки, у самій Америці. Схоже, наші радикали взяли той же курс і почали зносити пам'ятники країною, перейменовувати міста, забороняти людям говорити рідною мовою, забороняти в Україні ту церкву, в яку вони хочуть ходити. І ось ми бачимо, що ці рухи продовжуються, насильство над людьми продовжується", – заявив Бойко.
Голова ЦПД РНБО Андрій Коваленко наголосив, що "доволі дивно" чути від нардепа у 2024 році слова про "радикалів", "мовні заборони" та тези про насильство над людьми без згадки Росії. Водночас керівник Офісу президента Андрій Єрмак лише дорікнув Бойку.
"Деякі політики забувають, що саме захист України та перемога над Росією, а не поширення російських наративів, є ключовою метою зараз", - сказав він.
Спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук нагадав Бойку, що насправді у війні винна Росія:
“Не можна говорити про наругу над памʼятниками, не згадуючи прострілену російськими мародерами голову памʼятника Шевченка у Бородянці. Ну і взагалі, не можна говорити про будь-яке насильство над людьми, не згадуючи Путіна — єдиного, хто винен у всьому цьому”, – написав він у Facebook.
Ось, що про це думають політичні експерти:
“Вочевидь, на тлі розмов про вибори Юрій Бойко дійсно готується до виборів, освоює нові інструменти. Я думаю, його надихає приклад його проросійського колеги з Румунії, де кандидат в президенти майже з нуля займав перше місце в першому турі [виборів]. І тому це дійсно небезпечно”, – розповів Олександр Леонов, виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень Пента в ефірі Radio NV.
Існує версія, що повернення публічності Бойка саме зараз може бути пов’язане із перемогою Дональда Трампа на виборах у США. Тобто політики в Україні загалом готуються до геополітичних змін, які можуть прийти разом із командою новообраного американського лідера. Про це під час спілкування з нами сказав політолог Олексій Якубін.
“Є висока ймовірність, що у США змінюватимуть підхід щодо України. Українські політики знаходяться на “низькому старті”. Вони розуміють, що якщо Трамп укладе мирну угоду щодо нашої країни, то постане питання проведення виборів”, – зауважив експерт.
“Зараз поки ніхто не заявляв, що кудись висувається. Мені здається, зараз думають, що є виборець, який свого часу голосував за ОПЗЖ. І частина цих людей, зокрема, можуть не бути проти України, але можуть не погоджуватися з певними політичними питаннями – наприклад, щодо мови, культури. Є розуміння, що відсоток таких українців може бути достатньо великим. Питання, хто буде цілитися у цю нішу. Ми пам’ятаємо, що її хотів зайняти колись Олексій Арестович, але нині він за межами країни. Але поки що, мені здається, про команду, яку може привести Бойко, говорити зарано”, – пояснив Олексій Якубін у коментарі Інформатору.
Політолог Олег Постернак каже, що поки Арестович “перебуває зі своїми філософськими міркуваннями у вимушеному екзилі”, в гру почала вступати партія “колишніх”. І вона, за його словами, націлилася на електорат з Півдня та Сходу.
“Очевидно, Бойко планує сколотити новий політичний проект із розрахунком зайти в Раду із 6-7%. За основу позиціонування обирають тему "російські пам'ятники", тиск на культуру "вєлікаго і магучаво язика", соціальної підтримки малозабезпечених і в такому роді”, – написав експерт у своєму блозі.
Професор політології Олексій Гарань зауважив, що такі проросійські політики будуть проштовхувати ідею якнайшвидшого перемир’я. Однак це не обов’язково буде знову партія ОПЗЖ.
“Не обов’язково, що це має бути сама ОПЗЖ, яка заборонена, але люди дотичні до всього цього, можуть сформувати силу під новою назвою або просто зробити ребрендинг. Умовно, що це „партія миру“, що це партія, яка “дбає про тих, хто зараз перебуває під тиском якихось націоналістів”“ (Бойко сказав „радикалів“), і яка буде на цьому спекулювати. Будуть казати, що “у нас в Києві режим”. Будуть говорити, що “київська влада – це партія війни”, – зазначив експерт у коментарі Radio NV.
Кого може взяти з собою в “гру” Бойко – достеменно невідомо. Це може бути підозрюваний у держзраді нардеп Нестор Шуфрич або ж ті політики, які зараз в опозиції центральній владі, зокрема, щодо питань мови, перемир’я тощо. В списку можуть бути такі проросійські політики як Микола Скорик, Юрій Павленко та Олександр Колтунович.
Усі вони разом з Бойком вчотирьох дають інтерв’ю ведучій Лані Шевчук щотижня починаючи з жовтня 2024 року. Там вони розповідають про корупцію у владі, бідність українців, примусову мобілізацію, дерусифікацію та свою “благодійність”.
Неможливо також стверджувати, чи є все це власне російським проєктом за російські гроші – це мають встановлювати відповідні органи. Втім, одне зрозуміло точно – підігрують всі вони на чолі Бойком саме Росії та говорять в унісон з інтересами ворога, використовуючи саме проросійські наративи.
Що також прикметно – в одному зі своїх роликів Бойко з’явився у светрі нібито “простого чоловіка”.
“Образ Бойка у світері - такий собі простоватий "мужичок" для ображених жінок 45+ російськомовного поля”, – прокоментував це Олег Постернак.
Але, як виявилося, светрик коштує понад 100 тисяч гривень. Інформатор знайшов іншу пропозицію на сайті оголошень. Кашеміровий коричневий светр Kiton “у ялинку”, абсолютно такий, як носить нардеп, пропонується за 50 тис. грн.
Юрій Бойко залишається при владі, за словами експертів, бо часто голосує в парламенті за необхідні для центральної влади закони. Але нині вже необхідні дії.
“Це подія, на яку треба звертати увагу. Тим більше, що все це обурення досить дивне. Очевидно, що тут треба вже приймати якісь рішення з боку влади — не обурюватися, а діяти, тому що це достатньо небезпечні ігри”, – заявив експерт Олександр Леонов.
І, кажуть, що влада вже готується реагувати. Колишній лідер “Правого сектору” Дмитро Ярош заявив, що він спілкувався щодо Бойка із головою СБУ Василем Малюком, який нібито пообіцяв рішучі дії.
“Отримав запевнення, що СБУ буде діяти твердо і рішуче. Ці тварюки отримають заслужене покарання. Василь Малюк слів на вітер не кидає! Йому - вірю”, – написав Ярош у Facebook.
Крім того, до Верховної Ради внесли проєкт постанови про відкликання Бойка з посади члена Комітету з прав людини. Про це розповів один з авторів документу, нардеп Ярослав Юрчишин.
"Юрій Бойко просто в черговий раз усім нагадав, де знаходиться його господар і чиї інтереси він захищає насправді. Мені прикро, що він досі є членом парламентського Комітету з прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин. Не може людина, яка розпалює міжетнічну ворожнечу, підігруючи агресору, бути в цьому комітеті", - написав він.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.