Скандальний народний депутат, який погрожував президенту України, відомий своїми проросійськими висловлюваннями і фанатизмом щодо самопроголошеного президента Білорусі
Народний депутат Євгеній Шевченко, який нахабно закликав президента України Володимира Зеленського до перемовин з Росією та пригрозив йому, а також отримав підозру про державну зраду, - доволі скандальна особистість. Він відомий своєю палкою любов'ю до білоруського лідера Олександра Лукашенка - Шевченко неодноразово їздив до Мінська та хвалив дії президента Білорусі, в той час, як інші українські чи світові політики засуджували. Також навіть на прохання ГУР проводив таємні переговори з Лукашенком після початку повномасштабного вторгнення Росії. Загалом нардеп вважається проросійським, захищає УПЦ МП, а раніше навіть був частим гостей російських каналів, що й стало однією з причин вручення підозри. Інформатор в деталях розповідає про найцікавіші та найгучніші скандали з Євгенієм Шевченком.
Ввечері 7 листопада 2024 року Шевченко звернувся до Зеленського, заявивши, що йому вже час починати діалог з Росією. Нардеп запропонував свою допомогу у переговорах, за його словами, знову може поїхати до Мінська.
"Давай, Вова, давай... Я розумію, що після цього тобі доведеться піти. Але країна важливіша за особисті амбіції. Я допоможу, якщо що. Знову з'їжджу до Мінська. Все вирішимо. Ти тільки почни. А не хочеш, тебе змусять піти. І змусять тебе ті, хто тобі аплодував у країнах західного світу", - написав Шевченко.
Також скандальний нардеп запропонував Зеленському закінчувати з політичними переслідуваннями народних депутатів України. Каже, що незабаром внесе відповідний законопроєкт до Ради.
"Олександр Дубинський, Артем Дмитрук, Нестор Шуфрич - усі мають повернутися до зали парламенту", - заявив Шевченко (Дмитрук втік з України наприкінці серпня. Двоє інших зараз у СІЗО - ред.). Євгеній Шевченко заступився й за Олексія Арестовича.
На це все відреагував керівник Офісу президента України Андрій Єрмак. За його словами, нардепи роблять помилку в інтересах Росії, а шлях до справедливої перемоги закладений в Формулі миру.
"Деякі народні депутати схоже заплуталися в питаннях національної безпеки, національних інтересів та майбутнього країни. Якщо у їхніх головах національні інтереси = поразці України, то вони роблять велику помилку в інтересах РФ. План перемоги України, Формула миру - це шлях до справедливості", - написав Єрмак.
За декілька днів після цього скандалу, 14 листопада, в Офісі генпрокурора повідомили, що Євгенія Шевченка затримали та вручили підозру про державну зраду. Йому загрожує від 12 до 15 років в'язниці з конфіскацією майна або без такої.
То був далеко не перший заклик Євгенія Шевченка проводити переговори. Один з найгучніших стався після обстрілу росіянами дитячої лікарні "Охматдит" у Києві 8 липня 2024 року. Цю атаку нардеп назвав "причинно-наслідковим зв’язком" виходу з перемовин весною 2022 року.
"Попри суспільні емоції, політик зобовʼязаний діяти холоднокровно та розумно. І діяти вже потрібно так, щоб зберегти життя тим, хто зараз читає ці рядки, та навіть життя тих, хто не згоден з тим, що я написав, та засуджує мене... Все це потрібно закінчувати заради збереження життя інших наших громадян, на яких потенційно вже наведені чергові російські ракети, чи їх уламки від ударів ППО, в майбутньому. Бо по іншому це ніколи не закінчиться", - написав Шевченко у своєму телеграм-каналі.
У серпні 2020 року в Білорусі почалися масові протести проти сфабрикованих президентських виборів, за результатом яких Олександр Лукашенко оголосив себе президентом. Багато хто з українських та світових політиків засуджував диктаторський режим та насильство проти мирних протестувальників з боку силовиків. Втім Євгеній Шевченко ще під час підрахунку голосів привітав Лукашенка з перемогою на своїй сторінці в фейсбуці та подякував йому за "душевне ставлення до України". Наразі цей допис недоступний, але скріншоти - вічні.
Пізніше Шевченко опублікував у фейсбуці ще один допис, де заявив, що Білорусь на чолі з Лукашенком - це нібито "стійкий прогнозований розвиток наших економічних відносин, стабільна зовнішня політика тощо". На думку українського політика, жоден інший президент Білорусі не зможе сприяти врегулюванню ситуації на Сході України.
Також в серпні 2020 року Євгеній Шевченко з'явився в етері вже закритого телеканалу "Україна 24" та заявив там, що білоруси протестують, оскільки їм просто нудно та набридла стабільність. Особливо, на думку нардепа, це стосується молоді.
"З одного боку зрозуміло, що людям, які жили в Білорусі, особливо молоді, приїлася стабільність. Їм хочеться адреналіну, їм нудно. Вони не хочуть платити податки, тому що вони ще молоді, працюють. Але вони забувають, що коли-небудь вони стануть старшими, і хтось повинен буде платити податки, щоби їм платили пенсію" - сказав він.
Під час активної фази протестів у Білорусі, 17 серпня 2020 року, Шевченко закликав білорусів пробачити Лукашенку "його гріхи". Попри жорстоке побиття та затримання демонстрантів, політик запевняв, що мир у суспільстві "тримається на любові та прощенні".
Втім одними похвалами не обійшлося. 20 квітня 2021 року нардеп самовільно літав до Мінська "знайомитися" з самопроголошеним президентом Білорусі Олександром Лукашенком. Відбулася зустріч у Палаці Незалежності. Тоді Шевченко заявив, що Лукашенка більше третини українців начебто хотіли б бачити своїм президентом:
"Соціологія показує, що українці... люблять Білорусь і білоруський народ, і вони внутрішньо, навіть ті, хто не може сказати цього, вони чинять опір тому, що відбувається. Я просто висловлюю думку цих людей... Соціологія показує, що на сьогодні 36% українців хотіли б бачити вас своїм президентом України. Це ж не просто так, це соціологія, це наука."
Тодішній глава партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко повідомив, що політсила вимагатиме пояснень від Євгенія Шевченка. Він наголосив, що всі зустрічі, які проводить чи буде проводити нардеп, є його особистою ініціативою й діє як приватна особа, а не представник держави.
Втім то була не перша поїздка Шевченка до Мінська. 21 грудня 2020 року нардеп повідомив, що поїхав до Білорусі. Там він зустрічався, зокрема, з головою комісії з міжнародних справ Національних зборів Білорусі Андрієм Савіних. У фракції "Слуга народу" заявили, що не знали про цей візит, адже у цей час нардеп брав відпустку.
В лютому 2021 року нардеп знову поїхав до Білорусі. Тоді приводом стали VI Всебілоруські національні збори, на яких виступав самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко. Шевченко відвідав захід разом із лідером Комуністичної партії України Петром Симоненком. У "Слузі народу" прокоментували інцидент, заявивши, що Євгеній Шевченко був там як приватна особа і не представляв ані українську владу, ані партію.
Після особистого знайомства Шевченка з Лукашенком його візити до Білорусі продовжилися. В липні 2021 року народний депутат України взяв участь у музичному фестивалі "Слов'янський базар", який щорічно проводиться у білоруському місті Вітебськ з 1992 року. Там Шевченко заспівав разом з українським композитором Ніколо Петрашем ліричну пісню "Чотири пори року". Після номера український нардеп подякував Лукашенку. Крім того, політик звернувся до глядачів на фестивалі та подякував їм за увагу від імені України.
А перед цим, 23 травня 2021, у Мінську силовики затримали Романа Протасевича, одного із засновників опозиційного Telegram-каналу NEXTA, який у Білорусі визнали екстремістським. Журналіст летів літаком Ryanair, який екстрено посадили у білоруській столиці начебто через повідомлення про мінування. Протасевича затримали за звинуваченнями в тероризмі та організації масових протестів. Тоді Шевченко репостнув собі у телеграм-канал новину про затримання журналіста та підписав "Оце державність!". Пізніше у фейсбуці він додав: "Ми з Бацькой за народ, за соціальну справедливість, за справжню незалежність без зовнішнього управління".
Такі прояви симпатії до Лукашенка не пройшли непоміченими. 24 травня 2021 року Євгенія Шевченка виключили з фракції "Слуга народу". Відповідне рішення було ухвалене більшістю голосів. Сам Шевченко прокоментував це так: "Нарешті мене виключили з фракції "Слуга народу"! Ми підемо своїм шляхом. А ці соросята угроблять країну і президента остаточно".
За інформацією джерел, Євгеній Шевченко дружив з нардепом Юрієм Камельчуком, який у вересні цього року теж вийшов з партії "Слуга народу" через перейменування Червонограду. Повідомляється, що раніше нардепи мали спільні погляди, але після поїздок Шевченка до Лукашенка, Камельчук від нього "відхрестився".
Також тут варто наголосити, що в депутати Євгеній Шевченко пробивався довго. Він родом із Мелітополя Запорізької області, відноситься до так званої запорізької еліти. Очолював компанії Eurocape New Energy, ECE Projektmanagement GmbH, "Агросталь", "Цветмет". До Верховної Ради намагався потрапити від 2012 року - тоді він висувався як безпартійний і не пройшов за браком голосів. У 2014 році подався на вибори до парламенту вже від партії "Воля", але також зазнав поразки. Політик потрапив до Верховної Ради після парламентських виборів у 2019 році - переміг у своєму окрузі в Запоріжжі від партії "Слуга народу". Джерело повідомляє, що до фракції він потрапив завдяки зв'язкам.
Втім стосунки у Шевченка з партією не склалися. Він став "самопроголошеним" спікером від "Слуг народу". Джерело Інформатора розповідає, що нардепи від партії ходили на телеканали "за рознарядкою", і це був дуже важливий момент, бо нікого з нардепів не мало бути дуже багато на телебаченні. Однак Шевченко "пішов у самостійне плавання" телеканалами Медведчука, і це призвело до конфлікту всередині партії - його спробували зупинити, але не вийшло.
В травні 2023 року начальник Головного управління Міністерства оборони України Кирило Буданов зізнався, що народний депутат Євгеній Шевченко вів таємні переговори із самопроголошеним президентом Білорусі Олександром Лукашенком на прохання українських спецслужб. За словами керівника ГУР, Шевченко був ефективним у цьому процесі.
"Лукашенко - подобається він нам чи ні, він не ідіот. І повторення ситуації, яка сталася 24.02.2022, він сам - перший, хто хоче не допустити. Насправді й тоді його думку не особливо враховували, але він зробив висновки, як я бачу, як всі ми бачимо... Ми задіювали всі наші можливі шляхи комунікації, всі змоги, які в нас були. Навіть задіювали народного депутата одного - це теж правда. Заради того, щоб не допустити втягування Білорусі в цю війну. І коли відбулося витіснення і втеча російської армії - не допустити повторних спроб заходу з території Білорусі в Україну або спроб завдання ударів. Як показав час, станом на зараз цього вдалося досягти... Ну, всі розуміють, це пан Шевченко, Євгеній. Ми користуємося можливість його комунікації, його зв’язками. В принципі, ніколи це сильно не приховували. Він є ефективним у цьому процесі. Пан Шевченко доволі давно допомагає нам, давайте так це назвемо. І жодного разу не відмовляв, коли ми зверталися з певними проханнями до нього", - розповів тоді Буданов.
Хоч про те, що Шевченко співпрацював з ГУР стало відомо у 2023 році, нардеп цим хвалився ще у 2022. Так, 18 липня 2022 року Євгеній Шевченко прийшов у сесійну залу ВР у військовій формі. Йому зробили зауваження інші нардепи - до Євгена Шевченка виникли претензії, бо він був вдягнений у камуфляж. Народні депутати зазначили, що форму мають право носити лише військовослужбовці ЗСУ та інших військових формувань, встановлених законодавством України. На це нардеп заявив, що нібито служить у розвідці.
"Була неприємна ситуація у Раді: нардеп Є. Шевченко прийшов у військовій формі. Типу з розвідки... Після певної перепалки Шевченко покинув зал… пішов переодягатися і не повернувся", - написав тоді нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк.
За слова нардепа від "ЄС" Володимира Ар’єва, тоді ображений нардеп таки перевдягнувся, але після пішов до журналістки забороненого та підсанкційного видання "Страна", якій показав начебто дійсне посвідчення ГУР МО з особистим номером, зауваживши, що є розвідником. Шевченко наголосив, що Головне управління розвідки Міноборони України (ГУР МО) залучило його до спеціальної операції. Нардеп Ар’єв зазначив, що справжній співробітник спецслужб ніколи так не зробить. Бо є певні правила і закони, які охороняють таку професію.
Після скандалу з погрозами Володимиру Зеленському 8 листопада, в ГУР дали свій коментар щодо політика. Представник воєнної розвідки Андрій Юсов наголосив, що нардеп Шевченко - не співробітник ГУР.
У жовтні 2019 року, через декілька місяців після того, як Шевченко став нардепом, він з’явився в ефірі токшоу на прокремлівському російському "Першому каналі", де розповів, які погані в Україні націоналісти. Так він прокоментував ситуацію навколо "формули Штайнмаєра", звинувачуючи "радикальних націоналістів" у підбурюванні негативних відгуків у суспільстві. Водночас нардеп закликав провести перемовини з одним із ватажків терористів "ДНР" Денисом Пушиліним, адже "треба якось домовлятися".
"Наша фракція разом з президентом на виборах відстоювали позицію, щоб конфлікт на Донбасі і в цілому в Україні був вирішений мирним шляхом. І зараз ми все для цього робимо. Та ситуація, що склалася у суспільстві відносно формули Штайнмаєра, вона була вкинута в суспільство радикально налаштованими націоналістами, у яких у цілому їх політика полягає у ворожнечі, у війні. Ми зараз зробили паузу. Думаю, що правоохоронці розберуться, хто це зробив, звідки ростуть ноги і кому це вигідно", - сказав тоді Шевченко.
Своє рішення виступати на російському телебаченні Шевченко пояснив тим, що "це необхідно було зробити, щоби донести росіянам пряму позицію українського народу щодо створення та виконання всіх умов для досягнення миру на окупованих територіях". У відповідь на цей виступ інші нардепи порівняли його із керівниками вже забороненої проросійської партії "ОПЗЖ" Юрієм Бойком та Віктором Медведчуком. Шевченко відкинув звинувачення та заявив, що відстоює інтереси України.
Після цього Шевченко з’явився ще й у відео прокремлівського блогера Анатолія Шарія, де звинувачував колег, які його критикували, у "порохоботстві". Після цієї ситуації в партії почали обговорювати виключення Шевченка зі своїх списків. Партія "Європейська солідарність" звернулася до ДБР та СБУ, щоб там оцінили дії нардепа, вбачаючи в його висловлюваннях ознаки держзради. Однак тоді це ні до чого не призвело.
Додамо також, що Євгеній Шевченко був частим гостем телеефірів каналу кума Путіна Медведчука - "112".
Ще в листопаді 2019 року Євгеній Шевченко заявляв, що жителі сходу України нібито змушені говорити українською мовою, хоч вони й російськомовні. За словами нардепа, їх "змушують забути про свої корені, культурні цінності".
"Це веде до примирення у нас? Це веде до добробуту в країні?", - питав Шевченко.
Також тоді він додав, що Україна - багатонаціональна країна, в якій живе багато російськомовного народу. Як приклад, він навів греків, болгар, євреїв й самих росіян.
"Я боровся і буду боротися з тими людьми, які провокують міжнаціональну ненависть, ворожнечу і неприйняття інших людей за расовою приналежністю, мовною, територіальною та національною. Це мої абсолютні переконання", - заявляв депутат.
А на початку жовтня 2024 року Євгеній Шевченко розкритикував заборону діяльності російської православної церкви в Україні (УПЦ МП). Він пов’язав ураган Мілтон, який пройшовся Штатами, з тим, що "зачепили церкву":
"Найпотужніший, за всю історію людства, ураган Мілтон насувається на Штати. Крім того, що він багато чого зруйнує, він ще остаточно знесе в політичному сенсі кривдників Трампа та покровителів партії війни у нашій країні. Не можна було чіпати церкву. Не можна!"
В січні 2023 року розслідувачі Bihus.Info повідомили, що навесні 2022 року на сина нардепа Євгенія Шевченка, який зараз перебуває у депутатській групі "Відродження України", оформили Mercedes-Benz G63 AMG 2022-го випуску. Ціни на такий автомобіль тоді стартували від 216 тисяч доларів. Щобільше, як стверджували журналісти, в урядовому кварталі бачили самого Євгена Шевченка за кермом BMW X5M вартістю від 170 тисяч доларів, який також оформлений на сина.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.