Заява Блінкена: наскільки реальним є вторгнення США в Іран

Сполучені Штати можуть розпочати військове вторгнення на територію фактичного союзника росії, Ірану, якщо буде загроза, що Тегеран отримає ядерну зброю.

Заява Блінкена: наскільки реальним є вторгнення США в Іран
Іран вже зазнав низки ударів по військових об’єктах

Однак, пропри те, що Ізраїль та США провели найбільші в історії спільні військові навчання, а по стратегічних об’єктах Ірану було завдано ударів авіацією, про наближення повномасштабного вторгнення навряд чи можна говорити. Водночас це не виключено, особливо на тлі можливого конфлікту з Китаєм за Тайвань.

Розглядають усі варіанти

Вашингтон не виключає можливості проведення військової операції, щоб завадити Ірану отримати ядерну зброю. Про це повідомив 29 січня в інтерв’ю Al Arabiya  держсекретар США Ентоні Блінкен.

За словами чиновника, Іран відхилив нинішню пропозицію повернутися до ядерної угоди. Це означає, що країна й далі активно займатиметься ядерними дослідженнями й у перспективі може увійти до ядерного клубу держав. 68 % експертів Atlantic Council вважають, що Іран створить власну ядерну зброю в найближчі десять років.

Ентоні Блінкен заявив, що США можуть розпочати вторгнення в Іран, аби завадити йому отримати ядерну зброю
Ентоні Блінкен заявив, що США можуть розпочати вторгнення в Іран, аби завадити режиму Хаменеї отримати ядерну зброю

За словами Блінкена, у Білому домі розглядають усі варіанти, у тому числі і війну, аби цього не допустити. Проте, додає чиновник, Вашингтон усе ще вірить, що дипломатія є найефективнішим способом вирішення іранської ядерної справи.

Наскільки це реально зараз

З 23 до 27 січня включно США та Ізраїль проводили найбільші в історії спільні військові навчання під назвою Juniper Oak. Як пише CNN, у них узяли участь понад 140 літаків та залучена ударна група авіаносця ВМС США «Джордж Буш». Було задіяно майже 6 500 американських і 1 100 ізраїльських військовослужбовців. Ці навчання спрямовані якраз для відпрацювання взаємодії союзників проти Ірану.

Відразу після закінчення навчань, вночі з 28 на 29 січня в Ірані невідомі безпілотники атакували низку військових об’єктів. Попри те, що офіційний Тегеран запевняє, що значних ушкоджень та жертв вдалося уникнути, є свідчення, що це не так. За даними ЗМІ, зруйновано склади зі зброєю, у тому числі з балістичними ракетами, заводи з виробництва безпілотників та ракет. Як підозрюють, атаку здійснили США та Ізраїль.

Водночас якщо припустити, що США та союзники, як Ізраїль, вирішили здійснити вторгнення до Ірану, це вимагатиме величезної трати ресурсів. До прикладу, для вторгнення в Ірак і повалення режиму Саддама Хусейна, знадобилися сили міжнародної коаліції, які нараховували понад 180 тисяч вояків. Гаряча фаза операції "Свобода Іраку" тривала три тижні. Зараз немає ознак того, що ситуація розвиватиметься в цьому напрямі. Навряд чи Білий дім хотів би мати в такий напружений час конфлікт цього рівня. Натомість не виключено проведення якихось операцій із точковими ударами, що ми й спостерігали.

Можливою також є активніша підтримка повстанського руху. В інтерв’ю «Al Arabiya» Блінкен наголосив, що США підтримують народу Ірану, і підкреслив, що рішення про «зміну режиму», кінець кінцем, залишається за народом.

Чому це все ж можливо

У світі наростає протистояння між альянсом авторитарних держав та демократіями західного типу, яке вже називають «Новою холодною війною». Неформальним лідером авторитаристів виступає Китай, як економічно та військово найпотужніша країна й новий геополітичний полюс. З іншого боку — США.

Китай намагається демонструвати, що зацікавлений у збереженні відносно стабільної ситуації у світі, яка дозволяє вести торгівлю у звичному режимі. Попри те, Пекін не приховує, що планує захопити під контроль Тайвань у будь-який доступний спосіб, у тому числі й силою. Сі Цзіньпінь проголосив це мало не основним своїм завданням. Генеральний штаб китайської армії сформовано спеціально для цієї мети. Китай різко наростив витрати на армію і став найпотужнішою збройною силою в регіоні.

Китай готується до вторгнення в Тайвань
Китай готується до вторгнення в Тайвань

Вашингтон не може цього допустити з огляду на економічні та політичні інтереси та зобов’язання. 70 % експертів Atlantic Council також переконані, що зіткнення між Китаєм та США відбудеться з високою ймовірністю. Генерал американських ВПС Майк Мініган теж вважає, що США та Китай зійдуться в протистоянні за Тайвань, пише Financial Times.

«Моя інтуїція підказує мені, що ми будемо воювати у 2025 році. Сі Цзіньпін отримав свій третій термін і сформував військову раду в жовтні 2022 року. Президентські вибори на Тайвані відбудуться у 2024 році, і в Сі з’явиться привід», — сказав Мініган.

За таких обставин, Америка та НАТО можуть спробувати нейтралізувати потенційних союзників Пекіна, або, принаймні, зробити їх слабшими напередодні битви за Тайвань. У Близькосхідному регіоні до вісі авторитарних країн належить Іран. Офіційний Тегеран може становити загрозу інтересам НАТО в регіоні і, наприклад, розпочати «під шумок» ще один конфлікт з Ізраїлем чи Саудівською Аравією. Крім того, як показує практика війни в Україні, іранські БПЛА та балістичні ракети можуть стати серйозною проблемою для протиповітряної оборони. Ситуація ускладниться ще більше, якщо Іран отримає ядерну зброю. Є підозри, що росія обіцяла надати Тегерану ядерні технології в обмін на озброєння.

Для того, щоб здійснити вторгнення в Іран знадобиться багато сил та засобів
Для того, щоб здійснити вторгнення в Іран знадобиться багато сил та засобів

Водночас повномасштабна війна США з Іраном вимагатиме зосередження сил та уваги Вашингтону. Якщо вона затягнеться, Пекін може скористатися цим, аби якраз і розпочати вторгнення в Тайвань. З огляду на це, США та НАТО будуть особливо обережними й намагатимуться уникати радикальних кроків щодо Ірану. А все ж, вторгнення можливе, якщо не буде інших варіантів забезпечити себе від агресії Тегерану — ніхто не хоче мати на планеті ще один схиблений режим, який розмахує ядерною довбнею.

Інформатор також розповідав про те, що генерал США віддав наказ готуватися до війни з Китаєм. Також ми повідомляли, про все що відомо про нічну атаку на Іран.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube