Залужний пропонував створити корпуси ще у 2022 році: не визнали доцільним

Ексголовком зазначив, що після початку повномасштабного вторгнення РФ система управління ЗСУ постійно зазнавала змін

залужний
Валерій Залужний та бійці ЗСУ. Фото: Getty Images

Колишній головнокомандувач Збройних сил України, нині посол у Великій Британії Валерій Залужний прокоментував перехід ЗСУ на корпусну систему. Він нагадав, що таку реформу української армії пропонував ще у 2022 році. Ініціатива включала створення нової моделі Сухопутних військ, однак тоді була заблокована.

Про це Залужний написав у своїй колонці на "Мілітарному". Він зазначив, що на момент повномасштабного вторгнення проявилися проблеми у системі управління ЗСУ "як на функціональному, так і на ієрархічному рівнях".

"Вже у 2022 році, коли війна набирала шалених обертів, а ми намагалися негайно відновити систему управління шляхом створення саме армійських корпусів, один державний діяч мені сказав: "Це радянський пережиток". Дуже шкода, що і серед деяких представників військового керівництва знайшлися ті, хто підтримував тоді саме таку думку", - пригадав Залужний.

Він розповів, що для подолання цих проблем Генштаб улітку 2022 року ініціював перехід ЗСУ на корпуси та до кінця літа розробив модель, що передбачала ієрархію "корпус-дивізія-бригада" в Сухопутних військах. За його словами, тоді ідею підтримали американські та британські партнери, вдалося створити 9 і 10 корпуси та почати їхню підготовку, але сама ініціатива була заблокована. Корпус ДШВ, який ось-ось мав розпочати підготовку за кордоном, так і залишився лише на папері, наголосив Залужний.

Ексголовком зазначив, що після початку повномасштабного вторгнення РФ система управління ЗСУ постійно зазнавала змін, щоб пристосовуватися до ситуації на фронті.

"Орган військового управління - це надскладний орган. Тому, звісно, я погоджуюсь, що він ще неідеальний. Але разом з тим орган управління не лише важливий, а й надвразливий - як для ворога, так і для надмірної централізації. Тому успіх на полі бою завтра повністю залежить від того, на скільки якісно нові органи управління будуть підготовлені сьогодні. Зовсім не важливо, які назви вони будуть мати і якими будуть імена командирів", - заявив Залужний.

Армійські корпуси

З початку року в Силах оборони триває перехід на корпусу систему. Про реформу 3 лютого офіційно оголосили президент Володимир Зеленський та головнокомандувач Олександр Сирський. В українській армії планується створити загалом 20 корпусів.

Станом на квітень 2025 року було відомо, що у Силах оборони України з'явились три армійські корпуси (АК). Перший з них, створений на базі Третьої штурмової бригади, почав функціонувати в березні. Інші корпуси створені на базі добровольчих бригад "Азов" і "Хартія".

Корпусна система дозволить покращити комунікацію між військовими та зробити армію більш ефективною. Переваги корпусу - це сталість командного складу, на відміну від колишніх позаштатних формувань, таких як ТГР, ОСУВ і ОТУ (тактичні групи, оперативно-стратегічні і тактичні угруповання).

АК - це постійне з'єднання, що складається з кількох дивізій (дивізій зараз у ЗСУ немає) або бригад. Крім них, до корпусу входять й інші частини: розвідка, артилерія, ППО, інженерні підрозділи, зв'язок, логістика. Головна функція корпусу - координація дій дивізій і бригад у певній зоні під час наступу чи оборони. А також забезпечення своїх підрозділів ресурсами відповідно до задач та ситуації на полі бою.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube