Залужний і Зеленський утримують лідерство в довірі українців - соцопитування

Попри зміну посади, Валерій Залужний майже не втратив підтримки громадян і залишається серед найавторитетніших постатей в Україні поряд із Володимиром Зеленським. Рівень довіри до обох лідерів зростає хвилями - залежно від подій на фронті та політичних сигналів

Валерій Залужний та Володимир Зеленський
Соціологія довіри: Зеленський і Залужний - серед символів стійкості держави

Найбільшу довіру серед українців, як і раніше, мають чинний президент Володимир Зеленський та колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Причому підтримка Залужного, попри відставку, знизилася лише незначно і залишається співмірною з рівнем довіри до глави держави. Про це в інтерв’ю РБК-Україна заявив очільник Соціологічної групи "Рейтинг" Олексій Антипович.

Антипович пояснив, що на сьогодні найвищий рівень довіри мають дві фігури - Зеленський і Залужний. І якщо порівнювати їхні політичні потенціали, то умовна партія Залужного та фактична партія Зеленського є абсолютними фаворитами.

За словами Антиповича, нинішнє зростання рейтингу Зеленського - частина хвилеподібного процесу, який залежить від зовнішніх подій. Після сплеску підтримки у перші місяці повномасштабного вторгнення у 2022 році (до майже 90%) рівень довіри поступово знижувався. Проте він не падав до критичних позначок, зупиняючись на різних етапах - 50%, 70% тощо - і знову зростаючи на тлі подій.

Наприклад, як пояснив Антипович, інформаційно активна кампанія щодо контрнаступу в 2023 році суттєво змінила емоційний настрій суспільства. Довіра, яка тоді почала знижуватися, знову пішла вгору. Те саме стосується так званої Курської операції - вона дала черговий імпульс підтримці.

У грудні 2024 року - січні 2025-го рівень довіри коливався в межах 52–54%. Проте після міжнародних подій, зокрема переговорів у США, ситуація для Зеленського значно покращилася - показники зросли до 60–67%.

"В результаті, на низу вона зупинялася на різних рівнях, близько 50%, близько 70% і потім починала знову підніматися через якісь події", - підкреслив соціолог.

Позиції Залужного

Хоча Валерій Залужний більше не обіймає посаду головнокомандувача, суспільна підтримка його особистості залишається високою. За словами Антиповича, навіть якщо і було зменшення рівня довіри - то воно несуттєве, на рівні 1-5%.

Антипович наголошує, що Залужний і далі перебуває в топі разом із Зеленським. Із точки зору суспільної підтримки - жодного обвалу немає. За його словами, електоральна привабливість Залужного теж зберігається. Позитивне сприйняття ґрунтується як на його особистих рисах, так і на символічному образі - захисника, військового без радянського відтінку, лідера, який не кидав солдатів на безглузду смерть.

"Залужний як сприймався позитивно, так і сприймається. Він сприймається батьком-захисником, який не посилав хлопців гинути, який не підривав мости і не дав відрізати частину України, який боронив її, який сучасний військовий, не генералісімус радянських часів, в такому дусі", - пояснив Антипович.

Разом із тим соціолог наголосив: реальні електоральні оцінки стануть актуальними тільки під час виборчої кампанії. Тоді виборці оцінюватимуть не лише образ, а й конкретні дії. Антипович додав, що фігура Залужного є унікальною в українській історії - він опинився в центрі подій у момент, коли нація потребувала сильного й близького їй лідера.

За словами експерта, поява Залужного на публічному горизонті стала символічною - це був той самий українець, за якого люди молилися у часи хаосу. Його виступи викликали сльози. І попри те, що з моменту його звільнення з посади минуло чимало часу, суспільство його не забуло. Він ніби залишився ниткою в колективній пам’яті, підсумував соціолог.

Рейтинг Зеленського і Залужного: як змінювався

Нагадаємо, що згідно з опитуваннями на початку 2025 року, зокрема після зміни влади у США та нової зовнішньої політики Вашингтона, рейтинг Володимира Зеленського зріс. Водночас у лютому соціологи фіксували вищий рівень довіри до Залужного, ніж до президента.

Примітно, що зростання рейтингу Зеленського розпочалося ще до заяви президента США Дональда Трампа, який стверджував, нібито рівень підтримки українського лідера впав до 4%. Причиною раптової атаки Дональа Трампа на Володимира Зеленського стала навіть не відмова українського президента підписувати американську версію мінеральної угоди. Атаку спровокував саме витік у ЗМІ подробиць про цю відмову. Тобто найбільше винним у проблемі є піар. Все, що відбувалося далі - лише емоції.

Між тим, опитування КМІС свідчили, що станом на першу половину лютого 2025 року 57% українців довіряли Зеленському. При цьому останнім часом його рейтинг продовжує зростати.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube