Будапешт вимагає, аби Стокгольм «взяв у шори» свою опозицію та ЗМІ за критику рівня демократії в Угорщині
Вступ Швеції до НАТО знову заблокував угорський парламент силами партії «Фідес». Уряд Віктора Орбана вимагає, аби Стокгольм примусив ЗМІ та опозиціонерів замовкнути щодо того, у якому стані зараз перебуває угорська демократія. Важко це рішення трактувати інакше, аніж спробу догодити вождю росіян володимиру путіну, оскільки видимих переваг для Будапешту немає, а зауваження виглядають, як відверті зачіпки. Союзники все більш занепокоєні зв’язками Орбана з кремлем і втратили довіру до Будапешту.
Угорський прем’єр Віктор Орбан нещодавно повернувся із саміту Шанхайської організація співробітництва, який проходив у Пекіні. Там він мало не виціловував кривавого вождя росіян путіна та називав війну в Україні «військовою операцією». Ці танці перед бункерним правителем викликали обурення на Заході. Після цього прем’єр встиг втрапити в скандал, прирівнявши перебування Угорщини в ЄС до радянської окупації. Й от Орбан знову на перших шпальтах.
Цього разу він заблокував вступ Швеції в НАТО, хоч попередньо обіцяв, що «Угорщина не буде останньою країною», яка ратифікує договір. Туреччина, яка мала претензії до Стокгольм через антиісламські демонстрації зі спаленням Корану та за надання прихистку турецькій опозиції, яку Анкара вважає терористами, ратифікувала вступ Швеції 25 жовтня.
Голосування, яке в Будапешті мали призначити на 24 жовтня, не відбулося, пише The Washington Times. Пропозицію щодо голосування заблокували законодавці партії «Фідес». Вони відмовилися голосувати «за» чи «проти» заявки Швеції, тож наступного разу це може відбутися на сесії парламенту Угорщини аж через півтора тижні, 6 листопада.
Якщо Ердоган обґрунтовував свою позицію відстоюванням віри, то Будапешт придумав дещо краще. У вересні очільник угорського МЗС Петер Сіярто написав офіційного листа міністру закордонних справ Швеції Тобіасу Більстрему. Він звинуватив країну в негативних заявах на адресу уряду Орбана.
Зокрема партії «Фідес» не сподобалося, що опозиційні (!) шведські політики та ЗМІ говорять про знищення інституту демократії в Угорщині. А ще цей приклад недемократичних змін вивчають шведські дітлахи в школах. І тому, мовляв, доки в Норвегії всі не замовкнуть, найдемократичніший уряд Європи затримуватиме ратифікацію вступу країни до НАТО. Прессекретар Орбана Золтан Ковач навіть завантажив лист у Twitter, аби всі могли побачити.
В уряді Орбана також вимагали, аби офіційні представники Швеції в чині прем’єр-міністра, або принаймні міністра закордонних справ, прибули в Будапешт і там, на засіданні парламенту побачили, якої демократію вдалося досягти за майже два десятки років перебування партії «Фідес» при владі. Стокгольм проігнорував цю пропозицію.
Не зрозуміло, кого вдає Сіярто, але він чудово знає, що у Швеції, на відміну від Угорщини, добре функціонує демократія, тож уряд не несе відповідальності за слова опозиціонерів та журналістів. Це в Угорщині опозиція бореться, аби прорватися в інформаційний простір. А щодо навчальної програми, то ще у 2022 році Європарламент прийняв резолюцію, яка називає режим Орбана «виборчою автократією» через зламану Конституцію та виборчу системи, тож це офіційно визнаний факт. Ці вимоги норвезькому уряду виконати неможливо, тож блокування може тривати безкінечно довго.
Важко трактувати ці події інакше, аніж як подарунок путіну. Річ у тім, що доки Швеція не ввійде в НАТО офіційно, Балтика не перетвориться на внутрішнє море блоку, а отже Альянс не зможе, до прикладу, перекрити флоту рф рух акваторією, окрім його територіальних вод. Якщо це станеться, для москви це означає потенційну можливість блокади їхнього анклаву Калінінграду, до якого нема сухопутного коридору. Більш того, росія не має інших постійних портів для виходу у Світовий океан, адже рух через Босфор військовим кораблям заблоковано Туреччиною на час бойових дій, а в Тихому океані порти росії не діють у зимовий період, який тут триває пів року. Для Швеції це також означає обмеження в обміні розвідувальними даними з Альянсу та деякі незручності в оборонній промисловості.
Але ніякої користі від такого рішення для самої Угорщини не проглядається. У той час як Туреччина мала щодо Стокгольму реальні до виконання претензії та використала ситуацію як можливість отримати американські літаки F-16, уряд Угорщини нічого не виграв. За словами колишнього міністра закордонних справ Іштвана Сентіваньї, Будапешт поставив себе в скрутне становище через непослідовність щодо вступу Швеції до НАТО та дикі претензії. Якщо угорський прем’єр чи наближені до нього люди мають якісь переваги від такої позиції, то вона не очевидна та, ймовірно, має якусь корупційну складову.
За даними джерел видання The Guardian, вибрики угорського прем’єра так усіх дістали, що з ним ніхто не хоче мати справу і він остаточно втратив довіру. Повідомляють також, що лідери ЄС очікують від Орбана лиш проблеми. Теж саме можна сказати про ставлення держав-членів НАТО. Європейські ЗМІ заявляють, що союзники впродовж тривалого часу приховували від Будапешту конфіденційні військові дані через зв’язки Орбана з москвою та занепокоєнні, щодо того, що російські шпигуни проникли в адміністрацію та військове командування Угорщини.
Минулого тижня посол США в Угорщині Девід Прессмен скликав зустріч послів країн-членів НАТО та посла Швеції в Будапешті, щоб обговорити «поглиблення відносин Угорщини з росією». Це сталося на наступний день після зустрічі Орбана та путіна. Припускають, що це може бути останнім сигналом до Будапешта, аби той змінив курс на тлі геополітичної загрози.
У четвер, 26 листопада, Орбан вперше після зустрічі з путіним з'явився в Брюсселі. Він відвідав саміт лідерів ЄС, присвячений проблемі палестино-ізраїльської війни. Угорський прем'єр виглядав дещо спантеличеним, але гнув далі свою лінію. Він заявив, що він «пишається» своїми контактами з путіним, попри зусилля Європейського Союзу ізолювати москву за ведення війни. Він також додав, що путін хоче миру на Близькому Сході та в Україні.
«Ми хотіли б зробити все, щоб був мир. Тому ми залишаємо відкритими всі лінії зв'язку з росіянами, інакше не буде шансів на мир. Це стратегія, ми пишаємося нею», — сказав Орбан
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.